ijournal.cz

Výstava Václava Floriana je vyladěná do Pop-art

lenka.zako Zdroj: foto: Radek Lavička 8.10.2016 Společenské akce a události, Výstavy a veletrhy

Když se řekne Václav Florian a dodá se český malíř, je jasné, že se budeme bavit o pop-art, stylu, který mu rozhodně svědčí. Před časem zahájil v Praze výstavu svých obrazů nesoucí podtitul Aristokratický svět diamantů v kontrastu s drzým Pop-artem v Inbaru v Břehové ulici. Výstava potrvá už jen do 14. října, tak si ji nenechte utéct. Některé obrazy už mají své majitele a již nebudete mít pravděpodobně možnost je nikdy vidět na veřejnosti.

radeklavicka_vernisaz_vaclav_florian_2016_(1)

Vernisáž zahajovala známá moderátorka Eva Decastelo, kterou Václav Florián také pop-artově ztvárnil. Chopila se tohoto úkolu vcelku netradičně, zeptala se deseti hostů na jedno jediné slovo, kterým by vystihli obrazy Václava Floriana. Jaká, že to slovní spojení vzniklo? Kdo obrazy Václava Floriana zná, tak ho nepřekvapí nový výstižný podtitul very sexy.

radeklavicka_vernisaz_vaclav_florian_2016

Dostat však z autora několik slov byl tradiční oříšek. Velmi nerad o sobě a své práci mluví. V prvé řadě všem poděkoval za účast i za přízeň a pronesl a s velkým zdráháním se nakonec pronesl: „Nejraději za sebe nechávám hovořit moje obrazy, a tak se dobře bavte,” řekl krátce a výstižně. Štafetu s mikrofonem převzala herečka a zpěvačka Bára Štěpánová a posléze i hudebník Richard Tesařík a svými hlasy a texty písní inspirovali k objevování toho, co se v obrazech skrývá.

obraz

Stále hlavním motivem zůstává výraz ženské tváře, který autor redukuje především na tvar a obrysy. Zjednodušuje je, čímž je komplikuje a rozhodně se nebojí barevné nadsázky. Většina jeho obrazů jsou velkoformátové portréty a nejen ty působí v prostoru dominantně a přesto elegantně. 

Chcete-li i vy nechat na sebe působit něco tak drzého, mimořádného a přitom krásného, navštivte v srdci Prahy Inbar na adrese Břehová 4, dříve než se obrazy rozprchnou do soukromých sbírek. 


foto

Malíř Václav Florian je charismatický kultivovaný bohém, který i přesto má své zásady, ze kterých neslevuje. Má nezbytný talent a v žilách mu koluje krev slavných předků, se kterou se dědí nejen láska k literární tvorbě a výtvarnému umění. Jan Florian, otec Václava, pracoval jako umělecký řezbář, ale najdou se v rodině další výtvarníci, umělci a významní grafici.

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

lenka.zako

Zdroj: foto: Radek Lavička