ijournal.cz

Systém Jóga v denním životě

red Zdroj: www.joga.cz 13.1.2022 Krása a zdraví

Systém „Jóga v denním životě“ je integrální systém cvičení a dalších jógových technik vytvořený indickým jógovým mistrem višvaguru Mahéšvaránandou. Během své dlouholeté činnosti v západních zemích se jeho autor důkladně obeznámil se životním stylem i fyzickými a psychickými problémy lidí moderní civilizace. Na základě těchto poznatků a zkušeností sestavil a rozvinul systém Jóga v denním životě jako metodu, která ovlivňuje všechny oblasti života a má co nabídnout v každém životním období. Otevírá tak přístup k tradiční cestě jógy všem, bez ohledu na věk či tělesný stav. Přitom bere v úvahu i podmínky dnešní civilizace a prastaré učení přizpůsobuje potřebám člověka dnešní doby, aniž by mu však ubíral na jeho původnosti.

kurz jógy v Jógacentru Velichovská foto Radim Paluš Jóga v denním životě

Systém „Jóga v denním životě“ se vyučuje v Evropě, Asii, Americe i Austrálii v jógových střediscích, na vysokých školách, ve zdravotních zařízeních, sportovních klubech, rehabilitačních centrech a lázeňských domech. Je vhodný pro všechny věkové stupně, nevyžaduje žádné akrobatické schopnosti a umožňuje jógovou praxi netrénovaným, nemocným a postiženým osobám nebo lidem v rekonvalescenci.

Do České republiky začal višvaguru Mahéšvaránanda jezdit učit jógu již v roce 1973. V současnosti je zde 25 neziskových organizací Jóga v denním životě sdružených pod hlavičkou Českého svazu Jóga v denním životě. Po celé zemi nabízejí ve více než stovce měst a obcí téměř 500 kurzů (v současné době osobně nebo online), jež každý týden navštíví skoro 6 000 lidí. Všechny kurzy, semináře a další akce pořádané spolky Jóga v denním životě je možné najít na webové adrese www.joga.cz a facebookové adrese www.fb.com/jogavdennimzivote.cz.

V Praze vede nezisková organizace Jóga v denním životě Praha aktuálně přes 60 kurzů týdně na 12 místech, včetně 1 kurzu v angličtině na půdě Velvyslanectví Indie. Nejvíce (téměř 40) kurzů najdou zájemci o jógu a zdravý životní styl v Jógacentru v Blanické ulici u Náměstí Míru. Nejnovější a nejklidnější jógacentrum Jógy v denním životě je v Praze 5 na Malé Ohradě. Ve Velichovské ulici tam nabízí v domě se zahradou 7 kurzů týdně.

 cvičení jógy v Jógacentru Velichovská foto Radim Paluš Jóga v denním životě

 

Publikace Jógy v denním životě

Od roku 2010 je české veřejnosti online volně dostupný celý obsah knihy Systém Jóga v denním životě v jednotlivých kapitolách na adrese https://joga.cz/system/. Od svého spuštění zaznamenala česká jazyková verze přes 2,2 milionu návštěv uživatelů. V současné době se připravuje nové vydání této knihy, stejně tak jako u dalších dvou vyprodaných knih višvaguru Mahéšvaránandy, Jóga proti bolestem v zádech a Skryté síly v člověku. Tato druhá kniha se zabývá čakrami (energetickými centry) a je k dispozici na webu www.cakry.cz.

Populární mezi čtenáři jsou také další publikace višvaguru Mahéšvaránandy, například knihy Jóga v denním životě a diabetes a Jóga v denním životě pro děti a mládež.

pránájáma na kurzu v Jógacentru Velichovská foto Radim Paluš Jóga v denním životě

V „Józe v denním životě“ jsou klasické ásany a pránájáma (dechové cvičení) rozčleněny do osmidílného systému. Jednotlivé díly byly sestaveny za pomoci poradců z řad lékařů, fyzioterapeutů a rehabilitačních pracovníků. Z těchto základních cviků systému „Jóga v denním životě“ se vyvinuly mnohé speciální programy, např. „Jóga proti bolestem zad“, „Jóga proti bolestem kloubů“, „Jóga pro seniory“, „Jóga pro manažery“, „Jóga pro děti“. Dalšími cennými cviky z „Jógy v denním životě“ jsou očistné techniky hathajógy, hluboké uvolnění (jóganidrá), koncentrační cvičení (např. trátak), ale i mudry a bandhy (speciální jógové techniky).

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.joga.cz