ijournal.cz

Starosta Nové Pece Martin Hrbek: Lidé by se měli setkávat

red Zdroj: Helena Váňová Production 15.5.2022 Významné osobnosti, veřejné projekty

Bývaly doby, kdy i malé obce žily bohatým kulturním nebo sportovním programem, zkrátka aktivitami, při nichž se lidé setkávali, odreagovávali se od každodenních starostí, popovídali s lidmi z vesnice, s nimiž se během pracovních dní neměli šanci potkat. Přesně takhle žila i Nová Pec na Lipensku. Za to, že tomu tak přestalo být může spoustu faktorů, z nichž poslední kapkou byl covidový lockdown.

Nová Pec

Podívejte se na video zde: https://www.youtube.com/watch?v=fpn0QKCPG8I


„U nás to kdysi opravdu žilo“, uvádí starosta Nové Pece Martin Hrbek. „V obci fungovala řada různých sdružení a spolků, mysliveckým a hasičským počínaje, Červeným křížem konče. A do toho ještě kroužky pro děti a mládež. Hojně se tady sportovalo, a to nemluvím jen o fotbalových zápasech nebo lyžařských závodech. Obec byla centrem společenských setkání, akce tady bývaly i několikrát do měsíce – a pokaždé s hojnou účastí.“ Starosta přiznává, že největšími viníky novopecké kulturní pasivity jsou dva důvody: obec tvoří padesát procent seniorů, a pak není moc kde akce pořádat. Hotel, který byl kulturními akcemi proslulý, dokonce zde fungovalo i kino a plesy, má již takzvaně odžito, je určen k demolici. Jediný prostor, kde se dají akce pořádat, je restaurace wellness hotelu Marlin, ale na větší akce jako jsou například koncerty nebo plesy to bohužel nestačí. „Přitom je tak důležité, aby se lidé setkávali, mluvili mezi sebou, bavili se…“, míní starosta, který přišel s myšlenkou pravidelných kulturních besed s písničkami.

Marlin

Ve spojení s bývalou novopeckou rodačkou pracující v oblasti kultury zvou do malebné obce zpěváky a herce. Jako první hostovala Petra Černocká s manželem Jiřím Pracným, podruhé obyvatele Nové Pece bavili a roztančili manželé Petra a Marcel Zmožkovi. Nejen ti, kteří na akci přišli, ale i starosta byl spokojený. „Samozřejmě mě těší, když vidím, že jsou lidé ze vsi veselí, že si zazpívají, někteří i zatančí a mezi písničkami si povídají. Rád jsem viděl i to, že skoro všichni zůstali i několik dalších hodin po produkci a debatili se svými sousedy, s lidmi z obce. Besedy tímto plní svůj účel.“

společné foto
V období turistické sezóny se budou muset akce přesunout do školní tělocvičny, protože Nová Pec a okolí je velmi navštěvované turisty nejen z České republiky, ale i okolních zemí. Prostor restaurace tedy bývá permanentně obsazený. Starosta ale věří, že i v tělocvičně vytvoří takové podmínky, aby se lidé, kteří dorazí na příští besedu, cítili skvěle a bavili se. Jako hosta obyvatelé Nové Pece vybrali herce Jiřího Krampola a s ním přijede i herečka Kateřina Bláhová. Aby obyvatelé nepřišli o tradiční hudební stránku besed, pozvání přijal také velmi talentovaný hudebník a zpěvák holandského původu Jeroen Smit, který už dvacet let žije na Lipensku. „Na tuhle kompilaci se moc těším a věřím, že tělocvična bude, jak se říká, praskat ve švech“, uzavírá starosta Nové Pece Martin Hrbek.

starosta Hrbek

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Helena Váňová Production