ijournal.cz

Spěte kvalitně i na cestách

red Zdroj: Sleep Centrum 4.8.2015 Krása a zdraví

Cestování neodmyslitelně patří k tomu pravému létu a prázdninám. Kromě odpočinku a nových zážitků s sebou nese také určitou únavu spojenou se změnou časových pásem a narušením našich přirozených biorytmů. Aby byl kvalitní spánek zachován i na cestách, je třeba spát v co největší tmě a klidu, aby si tělo dokonale odpočinulo. Využít je možné i nejrůznější pomůcky, například oblíbené masky na spaní, které nezaberou téměř žádné místo.

Důležité biorytmy

Pojem biorytmus ‒ pravidelné střídání fyzických stavů člověka ‒ známe všichni. V lidském životě ale hraje podstatně větší roli, než by se mohlo zdát. Každý z nás má svůj přirozený biorytmus a jeho respektování napomáhá životní vitalitě a spokojenosti a především kvalitnímu spánku. Biorytmus však mohou narušit i tak příjemné chvíle jako dovolená či cestování, především změna časových pásem a s ní související „pásmová nemoc“ ‒ jetlag.

Za kvalitní spánek zodpovídá také hormon melatonin. S postupující tmou se vyplavuje do mozku, se svítáním jeho produkce naopak klesá. Nejvíce se ho vyplaví v naprosté tmě, proto je důležité, abychom okna pořádně zatemnili. Produkci tohoto hormonu přitom ovlivňuje i pouliční osvětlení, které proniká do místnosti, nebo světélka elektroniky“, říká Lukáš Novotný, specialista na zdravý spánek společnosti Sleep Centrum.

Co pomůže při cestování

Maska_na_spaní_Londýn_Sleep_CentrumLidem, kteří pracují na směny, cestují nebo nemají možnost dokonale zatemnit, pomáhají oblíbené masky na spaní. Mozek vyhodnocuje podmínky, za kterých melatonin vyplaví, podle očí. Masky tak napomáhají i v případě, že spíme ve světle, oči však máme zakryty. Velmi vhodné jsou například masky na spaní od společnosti Sleep Centrum. Jejich výhodou je šest vrstev, které dokonale brání pronikání světla k očím. Jsou vyrobeny z kvalitního materiálu, který je příjemný na dotek, dobře drží na hlavě a může se prát ve vodě do 30 stupňů. 

Pokud nechcete spát s maskou celou noc, ale potřebujete jen nechat unavené oči odpočinout, je k masce přiložena její chladivá gelová část „Cool Pack“, která se do masky vkládá. Můžete ji použít jenom třeba na hodinu a pomůže,“ dodává Lukáš Novotný druhou variantu výrobku. Tato varianta je vhodná především pro unavené oči nebo při bolestech hlavy.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Sleep Centrum