ijournal.cz

Skutečný příběh kapitána Henryho Morgana

red Zdroj: Captain Morgan a Shutterstock 28.8.2016 Zajímavosti

Zlatý věk pirátství, to byly lodě francouzské, anglické i španělské korzující exotickým Karibikem, na druhé straně číhající nenasytní piráti, kteří z nich za každou cenu chtěli ukořistit co největší lup. Právě v této době žil i Henry Morgan, jeden z nejobdivovanějších bukanýrů 17. století, který proslul zejména svou odvahou na těchto plavbách, při nichž hájil britské zájmy. Velkou část své kariéry strávil lovením právě obávaných nepřátelských pirátů.

CM_Pirati

Cesta od legendárního piráta po guvernéra Jamajky

Mladý, svérázný a průbojný mladík se jednoho dne roku 1654 rozhodl opustit svůj rodný Wales a vydal se vstříc dobrodružství do prosluněného Karibiku. Zpočátku stál na záporné, tedy pirátské straně. Loupil, popíjel karibský rum a žil bohémským životem. Zanedlouho však přišla nabídka, aby přešel na stranu spravedlnosti a přijal tak životní výzvu, aby pirátství potlačil. Byl s okamžitou platností povýšen na mladšího důstojníka a poslán vojenským protektorem Oliverem Cromwellem na expedici již pod vlajkou Anglie. 

The Satisfaction

O několik let později, kdy se Morganovi po dramatickém uvěznění Španěly nakonec podařilo uprchnout a samotnou loď svých držitelů obsadit, mu úspěšná mise vynesla povýšení na kapitána a získal zcela novou loď s názvem Satisfaction. Klíčový moment v kariéře tohoto legendárního námořníka nastává v roce 1671, kdy podnikl úspěšný nájezd opět na Španěly a zmocnil se města Panama City, které bylo důležitým obchodním centrem a zásadní vstupní branou do jejich držav v Americe a Karibiku. Ačkoliv byla mise úspěšná, díky silné bouři a mnoha útesům ztratil čtyři lodě, včetně největší Satisfaction, která se potopila. I přes všechny ztráty byl Morgan za tuto misi Charlesem II. pasován v Anglii na rytíře a poslán zpět na domovskou Jamajku jako viceguvernér, aby se o 3 roky později stal jejím oficiálním guvernérem. V té době se rozhodl ukončit svoji bukanýrskou kariéru, aby dožil jako spořádaný občan. 

Lod

Když se země otřásla

5. srpna 1688 ve městě Port Royal na Jamajce vydechl kapitán, admirál, rytíř a guvernér Henry Morgan naposledy. Poslední sbohem mu přišlo dát neuvěřitelné množství obdivovatelů.  Ať už to byla jen hra osudu nebo Kapitánova schopnost poroučet větru a vlnám i ze záhrobí, nedlouho po jeho pohřbu se země začala otřásat. Uprostřed města vytryskl obrovský gejzír vody a smetl s sebou do burácejících vod přístavu město Port Royal i kapitánovu rakev. Nikdo už ji nikdy znovu nespatřil. Legenda praví, že Kapitánův nepokojný duch se do dnešních dnů plaví v karibských vodách a hledá své tělesné ostatky.     

Drink
Věděli jste, že…

  • Trosky lodi Satisfaction objevili v létě 2011 archeologové z Texas State University s poměrně zachovanou částí trupu, děly
    a velkým množstvím krabic s nákladem.
  • Během svých cest Henry Morgan dokonce díky své vášni k rumu vytvořil svůj vlastní s charakteristickou a unikátní chutí.
  • V 17. století měl rum takovou cenu a povědomí, že vedle zlata sloužil také jako platidlo.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Captain Morgan a Shutterstock