ijournal.cz

Severoněmecké Brémy lákají na historii, víno i africké safari

red Zdroj: Eurowings 18.4.2016 Cestování

Severní Německo skýtá spoustu atraktivních míst, která většinou bez většího zájmu přehlížíme. Jedním takovým je i půlmilionové město Brémy ležící nedaleko známějšího Hamburku. Přitom návštěvníkům nabízí krásné procházky historickým centrem, odpočinek na břehu řeky Vezery i možnost ochutnat místní víno v jednom z mnoha tamních sklípků. Kdo by přeci jen zatoužil po nějaké té přírodě, stačí vyjet za město a navštívit největší zoologickou zahradu v severním Německu.

_Bremehaven náměstí, foto roswitha_1 (Roswitha Bahr), zdroj BTZ Bremer Touristik-Zentrale

Historie je všudypřítomná

Brémy se můžou pochlubit už zhruba 1200 let starou historií, která je tu vidět na každém kroku. Nejstarší částí města je čtvrť Schnoor se svými dlážděnými uličkami lemovanými domky z 15. a 16. století. Původně tu prý žili provazníci, kteří zásobovali lany místní rybáře. Dnes tu mají návštěvníci možnost nakoupit například ručně vyráběné šperky nebo si vychutnat šálek kávy v některé z útulných kaváren. Během většiny roku jsou schnoorské obchody otevřené dokonce v neděli, což v Německu nebývá zvykem.

Dominantou Brém je pak bezpochyby 600 let stará radnice. Ta dokonce patří společně se sochou rytíře Rolanda, která stojí před ní, mezi památky chráněné organizací UNESCO. Za zmínku stojí hlavně horní patro stavby, kde mají návštěvníci možnost obdivovat repliky středověkých lodí zavěšené ke stropu. Ty mají připomínat, jak důležitý byl v minulosti pro město námořní obchod.

Radnici ale nenavštěvují jen obdivovatelé historie, má co nabídnout i milovníkům dobrého vína. Podzemí budovy totiž skrývá stejně starý vinný sklep. Není tedy nic jednoduššího, než po prohlídce zajít o pár pater níž třeba na dvě deci bílého. Pro opravdové znalce pak radnice skrývá skutečný poklad – nejstarší německé víno z roku 1653. Je zajímavé, že i po tolika staletích je možné růžové víno pít. Tuto výsadu ale mají jen dva lidé – sklepmistr a starosta Brém.

_Radnice, foto Manuela Gangl, BTZ Bremer Touristik Zentrale

Zasloužený odpočinek na břehu řeky

Pokud vyjde počasí, je ideální vyrazit k řece. Od radnice je to jen kousek na promenádu Schlachte, kde Brémy ukazují svou moderní a uvolněnou tvář. Na své si tu přijde opravdu každý. Návštěvníci mají možnost se projet na lodi nebo jen pozorovat okolí od vychlazeného brémského piva. V létě tu každou sobotu probíhají hudební vystoupení, sportovní události nebo veřejná grilování. A tradiční bleší trhy se tu konají dokonce celoročně.

Koho by nebavilo jen tak líně relaxovat na promenádě, může se vydat na výlet lodí do přímořského Bremerhavenu, které vlastně přísluší k Brémám. Dá se říct, že je to jakási spojnice Brém a Severního moře. Pobřeží láká k dlouhým procházkám nebo i projížďkám na kole, při kterých můžete pozorovat odplouvající lodě a představovat si, jaké to asi bylo, když se odsud dobrodruzi vydávali na své dlouhé cesty do Ameriky.

_Promenáda Schlachte, foto Dietmar Banck (www.banck.de), zdroj Bremer Touristik Zentrale

Projít si klimatická pásma nebo zažít pravé safari?

Po procházce podél moře určitě nemůžete vynechat prohlídku jedné z největších místních atrakcí – muzea Klimahaus. Návštěvníci tu mají možnost na vlastní kůži zažít všechna klimatická pásma na Zemi. Chladné švýcarské louky střídá suchý a horký vzduch Saharské pouště, následovaný mrazem Antarktidy a dusným klimatem tropických oblastí. Zájemci si mohou zkusit třeba to, jak vypadá noční život v africkém deštném pralese nebo jak probíhá prudká bouřka na Samoe. A to vše pod jednou střechou v severoněmeckém městě.

Brémské okolí nabízí vyžití také pro milovníky zvířat. Ti si mohou zajet směrem na jih do Serengeti Parku, kde se jako mávnutím kouzelného proutku ocitnou přímo v srdci „černého kontinentu“. Nejde přitom jen o zoologickou zahradu, ale o skutečné safari, kde se všechna zvířata pohybují volně. Návštěvníci přitom mají na výběr z několika okruhů, během kterých pozorují buď zvířata africké savany, nebo třeba opice žijící v korunách stromů. Komu by nestačil jeden den, má možnost i přenocování v chatkách inspirovaných tradičními přístřešky kmene Masai Mara.

_Klimahaus Bremehaven, foto Marcus Meyer, zdroj Klimahaus Bremerhaven 8° Ost

Tipy:

Nejlépe se do Brém dostanete z Hamburku, kam z Prahy létá společnost Eurowings. Cesta trvá jen necelou hodinku. Hned na letišti si můžete půjčit auto, které si za zvýhodněnou cenu rezervujete už s letenkou na internetových stránkách www.eurowings.com . Druhou možností je asi hodinu trvající cesta z Hamburku do Brém vlakem.

Letecká společnost Eurowings létá za příznivé ceny z letišť Kolín nad Rýnem/Bonn, Stuttgart, Berlín – Tegel, Hamburk, Hannover, Düsseldorf a Dortmund do více než 130 destinací v Evropě, Izraeli a Severní Africe, ale i do exotických destinací jako je Dominikánská republika, Kuba, Thajsko nebo Dubaj. Se třemi tarify BEST, SMART a BASIC si můžete  sestavit individuální balíček od letu bez dalších služeb až po nejkvalitnější nabídky letů, které jsou v současné době dostupné v rámci evropských leteckých nízkonákladových spojů. Více na www.eurowings.com

Informace o Serengeti Parku: https://www.serengeti-park.de/en/

Informace o muzeu klimatických pásem Klimahaus: http://www.klimahaus-bremerhaven.de/

Turistické informace a tipy o městě Brémy: http://www.bremen-tourism.de/

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Eurowings