ijournal.cz

Pozor! Nedoručená pošta vás může dostat do obrovských problémů

red Zdroj: www.eidentita.cz 25.5.2020 Rady, tipy, názory

Nedoručený dopis jako banalita, která vás může dostat do průšvihu. V České republice platí systém náhradního doručení, díky kterému se zpráva považuje za převzatou, i když jste ji ani neviděli. Zřiďte si proto datovou schránku a mějte všechny úřední dokumenty pohromadě. Nebudete se tak muset obávat, že se kvůli nedoručené poště dostanete do potíží.


Doručený i nedoručený

Obsílka od soudu, policie, předvolání, ale i pokuta a jiné úřední písemnosti, vám mohou v případě nedoručení nebo nevyzvednutí způsobit nemalé komplikace. A tak se i ne vlastní vinou může stát, že se dostanete do těžké situace, kterou způsobí tzv. fikce doručení. Znamená to tedy, že i když se úřední dopis s doručenkou nikdy nedostane do vašich rukou, po 10 dnech od chvíle, kdy jste dostali upozornění o uložení dopisu na poště, se bude považovat za doručený.

Tento zdánlivě malý problém ale může končit až exekucí. V případě, že obsahem dopisu bylo zaplacení pokuty nebo dluhu, například na zálohách na pojištění, může toto náhradní doručení způsobit růst penálí a s ním spojené pokuty. Bránit se proti exekučnímu řízení, které zapříčiní nedoručený úřední dopis, bude stát nejen váš čas, ale i nemalé finanční náklady.

home_office


Předejděte zbytečným problémům

Alternativou ke klasickému doručení poštou je datová schránka. Jednoduše si ji zdarma zřídíte na pobočce Czech POINTu, tedy např. na poště nebo obecním úřadě, a postačí vám občanský průkaz.

O datovou schránku lze požádat také on-line, pokud vlastníte prostředek elektronické identifikace jako je elektronická občanka s aktivovaným čipem nebo i jiné (https://www.eidentita.cz). Poté se stačí na stránkách klientského portálu datových schránek přihlásit a podat žádost o založení. Úřady jsou v momentě aktivování datové schránky s vámi povinny komunikovat prostřednictvím datových zpráv. Budete tak mít přehled o veškeré komunikaci a nestane se vám, že by se nějaký dopis ztratil.

Datová schránka vám garantuje bezpečné a včasné dodání. Zpráva se totiž považuje za doručenou v okamžik, kdy se uživatel, kterému byla určena, přihlásí do datové schránky. Následně obdržíte dodejku s datem a časem dodání vaší zprávy, a to bez ohledu na to, zda ji příjemce otevře a přečte. Navíc je komunikace s úřady prostřednictvím datových zpráv zdarma, bez poplatků je i provoz vaší datové schránky. Mějte ale na paměti, že zpráva odeslaná prostřednictvím datové schránky je považována za doručenou po deseti dnech, a to i v případě, že se do schránky během této doby vůbec nepřihlásíte.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.eidentita.cz