ijournal.cz

Postava největšího zrádce EMANUELA MORAVCE znovu ožívá. Hlavní roli dostal MARIÁN LABUDA junior.

red Zdroj: foto: Rolling Media 25.4.2020 Film, TV
Postava největšího zrádce českého národa v novodobé historii – minulého století Emanuela Moravce, znovu ožívá! Už tuto neděli 26. dubna uvede Česká televize dvoudílní velkofilm s názvem Anatomie zrady. Produkční společnost Rolling media v koprodukci s Českou televizí pod režijním vedením Bisera A. Arichteva natočila dvoudílné televizní drama, kde hlavní roli získal syn slavného slovenského herce, který se v Česku velmi proslavil, Mariána Labudy – MARIÁN LABUDA ml., který i fyzicky odpovídá svému historickému předobrazu velezrádce.

Anatomie zrady Labuda jako Emanuel Moravec

V dalších rolích příběhu, k němuž scénář napsali Lucie a Josef Konášovi, diváci uvidí třeba Viktora Preisse jako Edvarda Beneše, jeho tajemníka ztvárnil Pavel Kříž. V roli plukovníka Hrbka Ondřeje Vetchého, Milana Kňažka v roli protektorátního prezidenta Emila Háchy či Vladimíra Polívku jako fiktivní postavu sympatického pražského Němce Waltera Gretzkiho.

Labuda, Vetchý

Třetí manželku E. Moravce si zahrála Dana Droppová a syny Igora Moravce herci Filip Březina a Jurije Moravce Oskar Hes. Nejmladšího syna z druhého manželství Emanuela Pavla Moravce pak hrál 6letý Jakub Barták.

O hudbu k televiznímu filmu se postaral Michal Novinski (Kuki se vrací, Po strništi bos, Ve stínu)

„Postava Emanuela Moravce a jeho příběh je doslova fascinující. Je to příběh o tom, jak se ze zapřísáhlého demokrata a zastánce tzv. hradní politiky a T.G.M. stane přesvědčený nacista. Cílem je ukázat tuto postavu v jiném než jen černobílém znázornění.“ říká režisér Biser A. Arichtev.

Dvoudílné drama natáčel štáb v Čechách, v autentických lokacích jako jsou třeba Černínský palác, Nosticův palác, Pečkův palác, Malostranské náměs, Palác Lucerna, ale také v Německu, například na Rujáně.

Producent dramatu Vítězslav Jandák ml. získal pro projekt i řadu německých herců, například pro roli K.H.Franka André Hennickeho (Pád třetí Říše, Ötzi muž z ledu, aj.), pro roli R.Heydricha zase Detlefa Botheho, pro něhož to však není první zkušenost s českým štábem.

„Naší snahou bylo vytvořit opravdu výpravné, fascinující a co nejrealističtější televizní drama, vypovídající o historických souvislostech, a ne pouhou dramatickou rekonstrukci. Rádi bychom co nejvíce přiblížili postavu Emanuela Moravce, největšího novodobého zrádce veřejnosti, protože si myslíme, že právě tato osobnost spojená se zrůdným nacismem v novodobých dějinách poměrně dost zapadá, a my bychom neměli zapomínat,“ říká producent díla Vítězslav Jandák ml.

 

Emanuel Moravec:

Legionář a prvorepublikový důstojník, který díky své pracovitosti, ambicióznosti a rozsáhlé publikační činnosti v oboru teorie vojenství rychle stoupal armádní hierarchií. Oceňován byl i prezidentem T. G. Masarykem, u jehož rakve v roce 1937 držel čestnou stráž. Horlivý zastánce ozbrojené obrany proti nacistickému Německu se v průběhu mnichovské krize dostal do ostrého konfliktu s prezidentem Benešem a následně byl propuštěn z armády. Potřeba peněz, která ho provázela po celý život, zklamání z postupu demokratických politiků, touha po moci i probuzený obdiv k nacistické diktatuře, to vše ho přivedlo „na druhý břeh“. Jako novinář a ministr školství a lidové osvěty se stal nejvíce nenáviděným kolaborantem a zrádcem našich novodobých dějin. Zastřelil se 5. května 1945.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: foto: Rolling Media