ijournal.cz

Pohyb je život

red Zdroj: FTVS UK, Balance Brumlovka 10.7.2023 Krása a zdraví

Pravidelná fyzická aktivita prokazatelně pomáhá udržovat zdravou tělesnou hmotnost, může zlepšit duševní zdraví a kvalitu života. Jednoznačně lze pravidelným pohybem předcházet neinfekčním onemocněním, jako jsou srdeční choroby, mrtvice, cukrovka a některé druhy rakoviny, popřípadě je lépe zvládat.

petraRozhovor o trendech Petrou Tyrpeklovou

Petra během svých studií biologie a chemie na Pedagogické fakultě UK v Praze působila v oblasti PR, učila na Katedře tělesné výchovy Přírodovědecké fakulty UK v Praze, napsala knihu Sportovní aktivity pro celou rodinu (Grada, 2009) a školila akreditované kurzy MŠMT. Po letech strávených ve vedoucích pozicích v mezinárodních fitness řetězcích řídila Spa, saunový svět a nestátní zdravotnické zařízení fyzioterapie. Velkou zkušeností a inspirací byly roky strávené v zahraničí (Německo, Belgie). Aktuálně je generální manažerkou BALANCE CLUB BRUMLOVKA, který podporuje myšlenky kvalitního života prostřednictvím pohybu. Současně je partnerem vzdělání Fakulty tělesné výchovy a sportu UK. 

 


Pohyb = kvalitní a zdravý život


1) Mnohé studie hovoří o tom, že pohybu je mezi veřejnostní žalostně málo, jaký je Váš názor?

Nezbývá než souhlasit. Čerpáme benefity naší vyspělé civilizace s řadou berliček, které nám náš život na první pohled zjednodušují. Bez vlastní sebekontroly a harmonie naše tělo jednoduše leniví a dříve či později přichází zdravotní komplikace v podobě civilizačních onemocnění. Je potřeba vytvořit určitý balanc a do svého životního stylu začlenit pravidelný pohyb na denní bázi.

2) Čím to je, může za to vyspělost civilizace, kdy v podstatě bez pohybu ze židle zvládneme obstarat nákupy a mnohé další?

Prvopočátek je v dětství a rodině, která nastavuje co je a bude v našem životě „normální“. Pokud bude přirozený pohyb běžnou součástí mého života, nemusím se bát si občas dopřát třeba zmiňovaný nákup ze židle.

pohyb image

3) Studie ukazují, že náš život se o deset let prodloužil díky medicíně, ale z toho devět let je v nemoci. Přitom by stačilo změnit životní styl, jaké je vaše doporučení?

Generace mých rodičů a prarodičů řešila a řeší délku života. Já osobně vnímám mnohem důležitější „život ve zdraví“ než jeho samotnou délku. Bude-li jedinec zdravý, má vyšší pravděpodobnost obecně kvalitnějšího života. Konkrétně je to o pravidelném pohybu, správných stravovacích návycích, kvalitním spánku, budování dobrých vztahů a obecně životě v určité harmonii. Zásadní je začít již v raném dětství ideálně s maximální součinností rodiny.

4) V Balance Clubu Brumlovka patříte mezi průkopníky zdravého pohybu – kvalitního života, co si pod tím máme představit?

S velkou pravděpodobností i díky nedávné pandemii vnímáme zvýšený zájem široké veřejnosti o fitness a wellness aktivity. Jsme myslím na dobré cestě ve smyslu pochopení osobní zodpovědnosti každého jedince za své vlastní zdraví. Velmi populární jsou studiové body and mind lekce jako FYZIO CARE, HEALTHY BREATHE/BACK či meditace. Oblibě se těší silově vytrvalostní INTERVAL TRAINING, BODYPUMP a taneční lekce v podobě LATINO DANCE či DANCE AEROBIC. Neměla bych zapomenout na hojně navštěvovaný AQUAFIT v bazénu.

 brumlovkaBCB_image

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: FTVS UK, Balance Brumlovka