ijournal.cz

Perte chytře! Dávkujte prací prostředek správně, poradíme jak

red Zdroj: České sdružení pro značkové výrobky 1.8.2014 Koktejl

Na tuzemský trh přichází nová vlna kompaktace pracích prášků, správné dávkování je tak klíčové.

Praní je naprosto běžnou, ale ne vždy i oblíbenou činností v každé domácnosti. Prádlo je nutné pečlivě roztřídit podle barev, materiálů, vložit do pračky, přidat prací prostředek a pustit na co nejnižší stupeň, abychom prali chytře a účinně. Jste si ale jistá, že jste prací prostředek dávkovala správně, abyste s ním zbytečně neplýtvala, a nevyhazovala tak peníze? Jak ukázal průzkum Českého sdružení pro značkové výrobky (ČSZV), naprostá většina Čechů si sice alespoň někdy přečetla návod pracího prostředku, vůbec se jím ale při dávkování neřídí! Na český trh se nyní dostávají prací prášky v rámci tzv. třetí vlny kompaktace, pro které je správné dávkování klíčové.

Situace pred regalem v CR

Nové, kompaktované prací prášky mají sice menší objem, vyperou přitom shodné množství prádla minimálně stejně účinně jako ty stávající. Navíc je u nich doporučeno menší dávkování pracího prášku. O to více je tak nutné orientovat se při výběru pracího prostředku ne podle jeho velikosti, ale podle počtu pracích dávek, tedy podle toho, kolik s práškem reálně vyperete. „Pokud chcete ušetřit, doporučujeme v obchodech porovnávat cenu pracího prostředku výhradně podle ceny za prací dávku, nikoliv zastaralým způsobem podle ceny za kilogram či litr,“ říká Hana Novotná, mluvčí kampaně Pereme chytře, kterou pro spotřebitele připravilo ČSZV.
Cena za prací dávku

Cena za prací dávku???

Jaké výhody mi přinese třetí vlna kompaktace pracích prášků?

Odborníci předpokládají, že letošní kompaktace pracích prášků celkově ve střední a východní Evropě ušetří až
116 000 tun surovin, z nichž se prací prášky vyrábějí. Tímto množstvím by se naplnilo až 58 plaveckých bazénů. S kompaktovanými pracími prášky se dále uspoří až 8 300 tun obalových materiálů, protože menší objem prostředků znamená i méně obalů, které není potřeba recyklovat. Je to zhruba tolik tun odpadu, které podle ČSÚ v průměru vyprodukuje české město s přibližně 30 000 obyvateli za rok (tedy například města jako Kroměříž či Písek). Navíc se uspoří i na dopravě – výrobci uskuteční v průměru o 5 900 cest kamionů méně. Emise CO2 průměrného nákladního auta na naftový pohon jsou přitom 429 g/km. Kompaktované prací prostředky jsou rovněž pro spotřebitele praktičtější, protože vyžadují méně místa při skladování a jejich přenášení je pohodlnější. Aby tato vlna naplnila očekávané výsledky, měli by Češi změnit zažitý způsob výběru a dávkování pracích prostředků.

Perte chytře, méně je někdy více!

Jak ukázal průzkum ČSZV, téměř dvě třetiny českých spotřebitelů neví, nebo si nejsou jisté tím, co je kompaktace pracích prostředků, přičemž nejmenší povědomí o kompaktaci mají mladé ženy do 26 let. Jako hlavní výhodu kompaktace pracích prášků pak označila více než polovina žen ekologický přínos, dále následovala lepší skladovatelnost a pohodlnost při manipulaci. Z průzkumu dále vyplynulo, že Češky sice v naprosté většině obaly pracích prostředků čtou, nicméně se podle nich při dávkování vůbec neřídí. Zbytečně tak vyhazují peníze! Perte chytře a dávkujte jen tolik prášku, kolik je ho skutečně potřeba.

Více informací o chytrém praní naleznete na www.peremechytre.cz/  

odměrky

Z průzkumu ČSZV vyplynulo…


dvě třetiny českých spotřebitelů neví, co je kompaktace pracích prostředků

nejmenší povědomí o kompaktaci mají mladé ženy do 26 let

hlavní výhoda kompaktace pracích prostředků je podle spotřebitelů ekologie

Češi sice v naprosté většině obaly pracích prostředků čtou, nicméně se podle nich při dávkování vůbec neřídí

Třetí vlna kompaktace podle odborníků…

    ušetří až 116 000 tun surovin = 58 bazénů

    ušetří až 8 300 tun obalů = odpad, který vyprodukuje 30 000město/rok

    ušetří až o 5 900 cest kamionů méně = nižší produkce emisí CO2

    přinese větší pohodlí – lepší manipulaci a snadnější skladování

O průzkumu
Průzkum Českého sdružení pro značkové výrobky „Pereme chytře“ byl realizován v červnu 2014 na vzorku 500 českých žen ve věku 18 – 45 let prostřednictvím aplikace Instant Research, nástroje pro on-line sběr dat výzkumné agentury IPSOS.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: České sdružení pro značkové výrobky