ijournal.cz

OZP hlásí nárůst očních onemocnění o desítky procent. Včasné vyšetření může předejít komplikacím

red Zdroj: OZP 4.7.2025 Krása a zdraví
Počet lidí s očními problémy v Česku prudce roste –u dětí i seniorů. Podle dat OZP vzrostl za poslední čtyři roky výskyt šedého zákalu o 25 %, zeleného zákalu o 14 %, makulární degenerace o 50 % a syndromu suchého oka dokonce o 100 %. Na vině je nejen stárnutí populace, ale i časté odkládání vyšetření u mladších lidí.

foto„Zaznamenali jsme výrazné nárůsty téměř všech sledovaných diagnóz. Přitom řada z nich probíhá zpočátku bez příznaků,“ uvádí MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby OZP.


Mladí prevenci odkládají

Podle evropských dat až 70 % mladých dospělých ignoruje první známky zhoršení zraku. „Lidé podceňují prevenci. Myslí si, že jde jen o únavu nebo drobnost. Ale právě včasné zachycení může předejít zbytečným komplikacím,“ varuje MUDr. Valér Vojník, oftalmolog z Očního centra Poděbrady.

Například glaukom (zelený zákal) zůstává dlouho bez příznaků –až 50 % pacientů o něm neví. Závažná je i věkem podmíněná makulární degenerace, kterou má téměř 10 % lidí nad 65 let, ale jen třetina z nich je sledována lékařem. Riziko onemocnění čtyřnásobně zvyšuje kouření.

foto
Krátkozrakost u dětí roste, hlavně ve městech


Výrazně přibývá krátkozrakých dětí. Podle Brien Holden Vision Institute mají děti, které tráví méně než hodinu venku denně, až trojnásobné riziko vzniku myopie, krátkozrakosti. „Za pět let jsme zaznamenali nárůst o 40 %, zejména u dětí mezi 7–12 lety,“ říká MUDr. Vojník. U třetiny z nich přitom zrak klesá rychlostí více než jedna dioptrie ročně.


Prevence šetří i systém


Podle odborníků lze včasnou prevencí předejít výdajům 8 000–15 000 Kč na pacienta. Zhoršení zraku má dopad nejen na kvalitu života, ale i na ekonomiku. Ztráta produktivity kvůli neléčeným chorobám stojí Česko přes 2 miliardy ročně, uvádí European Journal of Health Economics ve studii „Economic burden of visual impairment in Europe“ z roku 2023. Zdravotní pojišťovny jako OZP proto investují do prevence. „Hradíme oční prohlídky a nabízíme příspěvky až 10 000 Kč na brýle či čočky. Finanční příspěvek je vázán na aktivitu pojištěnce v aplikaci VITAKARTA, je tedy součástí promyšlené systému pobídek k většímu zájmu o preventivní zdravotní programy,“ pokračuje lékařka.

Pojištěnci OZP dále mohou využívat tzv. Asistenční službu, která pomáhá s objednáním k lékaři. V roce 2024 v OZP evidovali přes 700 žádostí o pomoc se zajištěním oční péče. „Pro některé klienty je složité vyhledat lékaře, kterého si mohou dovolit navštívit. Těm právě pomáháme najít řešení. Coby stabilní zdravotní pojišťovna máme po celé České republice nasmlouváno více než 900 očních ordinací,“ doplňuje MUDr. Jana Ježková, vedoucí Asistenční služby OZP.


image zrak
Jak často na vyšetření?


Oční vyšetření by měl dospělý absolvovat nejméně jednou za dva roky. U lidí nad 45 let se doporučuje kontrola u oftalmologa jednou za 4 roky, u diabetiků každý rok. „Zvláště pacienti s cukrovkou nebo vysokým tlakem by měli chodit pravidelně. Například diabetická retinopatie bývá zpočátku bez příznaků, ale může nevratně poškodit sítnici,“ dodává oftalmolog MUDr. Valér Vojník.



Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: OZP