ijournal.cz

OSTEOPORÓZA se může týkat i vás. Nenechte se jí zaskočit!

red Zdroj: Ústřední vojenská nemocnice v Praze 1.10.2019 Krása a zdraví
Osteoporóza, tichý zloděj kostí, nejčastěji potkává ženy. Přestože je povědomí o této nemoci poměrně široké, preventivní vyšetření absolvuje jen cca čtvrtina žen, které jsou osteoporózou nejvíce ohroženy.

Osteoporóza

Světový den osteoporózy připadá na 20. října. Tuto poměrně zákeřnou nemoc je potřeba si připomínat častěji než jednou ročně, a to proto, abychom jí mohli snadno předejít. Boj s osteoporózou není snadný, a tak je důležité dbát na prevenci. Právě ta by se měla skládat z dostatku každodenního pohybu, vyvážené stravy bohaté na vápník a vitamín D. „Nemusíte se trápit hodinami posilování. I 10 minut správných cviků stačí jako prevence. To propojte s procházkami a plaváním. Nejenže budete dělat něco pro své tělo, ale budete se cítit lépe,“ doporučuje osobní trenér Radek Laci.

Radek Laci

Kromě pohybové prevence by se nemělo zapomínat ani na správné doplnění vitamínů a minerálů. Často ale ani bohatá strava na vápník nám neposkytne dostatek potřebných látek a minerálů, a tak je užitečné hledat pomoc v podobě léku.
Caltrate Plus fialovy 30tbl
Vhodný je například léčivý přípravek Caltrate Plus, který dodá dostatečný přísun vápníku, vitamínu D a pěti důležitých kostních minerálů (hořčík, zinek, měď, mangan a bor), jež hrají významnou roli v metabolismu kostí. Přípravek navíc neobsahuje laktózu, je tedy vhodnou alternativou pro všechny, kteří trpí intolerancí na mléčný cukr.


V České republice trpí osteoporózou 16,4 % obyvatel nad 55 let1, přičemž častěji postihuje ženy. „Nemoc se mnohdy téměř vůbec neprojevuje, a proto se jí říká tichá nemoc‘. Často ji odhalí až náhodné RTG vyšetření, nebo léčba po náhlé zlomenině. Správná diagnostika je přitom poměrně jednoduchá, stačí si vyžádat u svého obvodního lékaře denzitometrické vyšetření, případně navštívit osteocentrum,“ doporučuje MUDr. Jiří Jenšovský, CSc. z Osteocentra Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Pokud nemoc neodhalíte včas, v pozdějších fázích se projevuje bolestmi zad, zmenšením tělesné výšky až o 20 cm, sníženou pohyblivostí hrudního koše a páteře, ale také kyfózou, tedy vytvořením „hrbu“.

Páteř

Prevence a včasné vyšetření jsou tak klíčové zejména pak s přibývajícím věkem či při zvýšených rizicích vzniku nemoci. Včasná diagnóza je totiž nesmírně důležitá pro následnou léčbu.

Význam prevence tohoto závažného a rozšířeného onemocnění zdůrazňuje každý rok Světový den osteoporózy, který připadá na 20. října.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Ústřední vojenská nemocnice v Praze