ijournal.cz

Obrazy, které vyzývají k zamyšlení

efpress Zdroj: www.sarkabrtnova.wz.cz 3.7.2022 Výstavy a veletrhy

Ve výstavní síni OOA-S na Národní třídě č. 41 v Praze 1 se až do konce srpna letošního roku koná výstava obrazů akademické malířky Šárky Brtnové.

foto s autorkou obrazů

Autorka pochází z Prahy, kde vystudovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou u docenta Ladislava Vacka v ateliéru užité a monumentální malby. Po celou svoji tvůrčí kariéru se zabývá malbou, ilustrací, kaligrafií a rovněž se věnovala pedagogické činnosti.

Měla mnoho samostatných výstav, ale zúčastňuje se doma i v zahraničí rovněž těch kolektivních skupiny ART.I.UM, jejíž je členkou.

na vernisážiSama o sobě kdysi řekla, že místo vážného akademického malování si tak trochu hraje a zkouší různé kompozice tvarů, čar, struktur a barvy a hledá úsporný výraz. Výsledný obraz je pak pro ni výhrou. Pokud se jí to povedlo, může při pohledu na obraz i divák pocítit něco z její tvůrčí radosti. „Myslím si, že v protikladu k tomuto tvrzení jsou její obrazy vážnější, než je ochotna přiznat,“ říká k tomu PhDr. Eliška Schránilová, galeristka a soudní znalkyně výtvarného umění, a dodává, že na první pohled je nejdůležitějším znakem obrazů Šárky Brtnové barva.

Zajisté si v jejích obrazech najde určitou myšlenku každý návštěvník, a na každého mohou působit jinak. Vyslechla jsem dialog účastníků vernisáže, kteří se zabývali tím, co asi chtěla autorka svými vystavenými obrazy vyjádřit.  Převažoval názor, že chce najít nějakou cestu. Ona sama k tomu říká, že když tvoří, vždy se z něčeho musí tzv. vymalovat, tak proč ne z hledání cesty. Rozhodně ale ve všech jejích obrazech, a to už od raného období až po současnost, najdeme intenzivní energickou barevnost nebo použití kontrastních ploch.

Výstava je otevřena po telefonické domluvě na čísle 224 934 406 od pondělí do čtvrtka od 9 do 16 hodin, v pátek do 14 hodin. Více na www.sarkabrtnova.wz.cz.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

efpress

Zdroj: www.sarkabrtnova.wz.cz