ijournal.cz

Obnovitelné materiály pro obuv

red Zdroj: Basf 5.4.2015 Koktejl

BASF představil na SIMAC 2015 v Miláně polyuretanové inovace pro obuvnický průmysl – obuv vhodnou do extrémních mrazů a s velkými hydrolytickými nároky.

Největší světová chemická společnost BASF letos na mezinárodním veletrhu strojů a technologií pro obuvnictví, kožedělnou výrobu a koželužství SIMAC v Milano Rho prezentovala své aktualizované polyuretanové portfolio. Odborníci společnosti zde na konci února představili inovace pro obuvnický průmysl – PU Elastopan® a TPU Elastollan®.

Polyurethan-Innovationen für die Schuhindustrie / Polyurethane innovations for the footwear industry

Nový PU Elastopan® si poradí i s extrémy

Speciálně pro použití za velmi chladného počasí nabízí BASF ucelenou řadu PU systémů pod názvem Elastopan® Extreme Frost. Nejdůležitějším rysem je kombinace speciální ohebnosti při extrémně nízkých teplotách s odolností proti skluzu na mokrém a zledovatělém povrchu, nízká abraze a dobré tlumení nárazů. Tyto speciální vlastnosti činí z Elastopan® Extreme Frost ideální materiál pro boty do extrémního prostředí jako jsou arktické mrazy či sibiřské zimy. Podrážky vyrobené z tohoto materiálu nabízejí na rozdíl od standardních materiálů jedinečnou lehkost, pevnost v ohybu i při teplotě -45 °C, velmi dobrou přilnavost k povrchu a výbornou izolaci, čímž zajišťují pohodlí a bezpečnost za každého počasí.

Druhou velmi zajímavou novinkou je nový PU systém na bázi polyesteru Elastopan® Hydrolysis Plus.  V obuvnictví se používá pro výrobu vysoce odolných podrážek, stejně tak i mezipodešví s různou hustotou, a je proto ideálním materiálem pro volnočasovou i bezpečnostní obuv. Elastopan® Hydrolysis Plus přináší významný pokrok v odolnosti proti hydrolýze: relativní ztráta tvrdosti při standardním testu hydrolýzy (100 % relativní vlhkost, 21 dní při 70 °C) je menší než 15 %. Většina materiálů odolných proti hydrolýze, které jsou na trhu, přitom v takovýchto podmínkách ztrácí i více než 50 % pevnosti v tahu. Tyto vlastnosti zaručují, že Elastopan® Hydrolysis Plus je vysoce odolný i v extrémně teplých a vlhkých podmínkách.

PU systém na bázi polyesteru Elastopan® pro boty nabízí dokonalou podporu klenby nohy a zároveň prodyšnost, čímž zabraňuje vzniku plísňových a bakteriálních infekcí. Oba systémy, jak Elastopan® tak Elastollan®, navíc BASF nabízí také na bázi obnovitelných zdrojů, čímž přispívá k trvalé udržitelnosti a ochraně přírody.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Basf