Díky projektu Obědy pro děti obecně prospěšné společnosti WOMEN FOR WOMEN, který před lety založila Ivana Tykač, dostalo v roce 2024 pravidelnou školní stravu více než 16 tisíc dětí z celé České republiky. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy projekt podpořilo částkou přes 51 milionů korun.
Už dvanáct let pomáhá projekt Obědy pro děti školákům, jejichž rodiče se ocitli v obtížné finanční situaci. Dnes zajišťuje pravidelné školní stravování více než 16 600 dětem na 1 301 základních školách po celé České republice. Projekt, který přivedla k životu zakladatelka WOMEN FOR WOMEN Ivana Tykač, funguje ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, které jej v roce 2024 podpořilo částkou přes 51 milionů korun.
„Pravidelný školní oběd znamená pro děti mnohem víc než jen teplé jídlo. Děti se díky němu cítí součástí kolektivu, získávají sebevědomí, a také potřebnou energii pro učení,“ říká Martha Häckl, ředitelka organizace WOMEN FOR WOMEN. „Za celým projektem stojí nejen naše organizace a podpora ministerstva, ale také velké množství dárců a stovky škol, které s námi spolupracují. Všem patří náš velký dík.“
Jak vypadá pomoc v praxi?
Osmiletá Terezka ze středních Čech žije pouze s maminkou a dvěma sourozenci. Rodina se ocitla ve finanční tísni poté, co maminka přišla o práci kvůli vážnému onemocnění. Na školní obědy peníze nezbývaly. „Terezka dříve do jídelny vůbec nechodila, seděla na chodbě nebo čekala ve třídě. Dnes může díky projektu Obědy pro děti obědvat se svými spolužáky, což je pro ni obrovská změna,“ říká Barbora Nejedlá, hlavní koordinátorka projektu.
Projekt funguje jako rychlá a přímá pomoc – ze školy nebo školní jídelny upozorní WOMEN FOR WOMEN na konkrétní dítě, které potřebuje podporu. Organizace následně žádost individuálně prověří a uhradí obědy přímo do konkrétní školy, bez jakéhokoliv zveřejňování nebo stigmatizace rodiny.
„Velmi si vážíme spolupráce s řediteli škol, pedagogy i zřizovateli. Bez jejich zájmu a iniciativy bychom se o dětech, které potřebují podpořit, nedozvěděli a nemohli jim takto pomoci,“ doplňuje hlavní koordinátorka projektu.
Podle vedoucího oddělení organizace předškolního, základního a základního uměleckého vzdělávání pana Mgr. Svatopluka Pohořelého z MŠMT je projekt příkladem smysluplné a funkční spolupráce státu s neziskovým sektorem: „Podpora rovného přístupu ke vzdělávání a ke školnímu stravování je pro nás zásadní. Díky projektu Obědy pro děti mají tisíce dětí lepší podmínky pro soustředění na výuku a jejich sociální začlenění je výrazně lepší.“
Projekt pokračuje i v roce 2025. W4W je jediná nezisková organizace, která tuto pomoc v takto velkém rozsahu v ČR zajišťuje.
Také v roce 2025 získal projekt Obědy pro děti podporu z dotační Výzvy Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. WOMEN FOR WOMEN je jedinou organizací v Česku, která se do této Výzvy na podporu školního stravování žáků základních škol letos zapojuje – a především ji dokáže realizovat. Administrace projektu představuje každodenní pečlivou práci a komunikaci s jednotlivými školami, jídelnami i zástupci rodin.
„Už teď víme, že v roce 2025 podpoříme ještě více dětí než loni. Přibývá žádostí a my cítíme, jak hluboce finanční krize dopadá na rodiny napříč republikou. Díky podpoře MŠMT i stovkám soukromých dárců ale můžeme pomáhat dál – konkrétně, efektivně a s respektem ke každému dítěti,“ říká ředitelka W4W Martha Häckl.
Aktuálně je z projektu pro rok 2025 již uhrazeno stravování pro téměř 12 000 dětí z více než 1 100 škol a jídelen – což je o 20 % více než ve stejném období loňského roku. Do konce roku očekává organizace pomoc pro více než 17 000 dětí.