ijournal.cz

Neviditelná výstava odstartovala narozeninové oslavy módní přehlídkou nevidomých

red Zdroj: Neviditelná výstava 8.4.2016 Významné osobnosti, veřejné projekty

Odpoledne 7. dubna patřilo v Novoměstské radnici Neviditelné výstavě. Módní přehlídka nevidomých nebo slabozrakých modelek a modelů odstartovala oslavy pátých narozenin tohoto jedinečného konceptu.

2 módní přehlídka
Patronka projektu Jitka Boho Válková si na akci zazpívala s Neviditelným bandem složeným z průvodců výstavy a společně se známými tvářemi modelingového světa provedla nevidomé po pomyslném mole.

Jitka Boho

Stylistkám z Outfitmanie se podařilo předvést, že móda nezná bariéry a dokáže rozjasnit každého z nás.

1 módní přehlídka

Oslavy Neviditelné výstavy přitom nekončí. Zájemci všech věkových kategorií si mohou užít bohatý víkendový program:

  • sobota 9. dubna 10:00 až 16:00 – speciální bojovka pro rodiny s dětmi na Novoměstské radnici;
  • sobota 9. dubna 18:30 – křest knihy „Zaměřená nepřítomnost – pohled jako interpretace světa. Pokus o analýzu světa nevidomého“ autorky Jany Moravcové, průvodkyně Neviditelné výstavy. Křest proběhne v prostorách Neviditelné výstavy;
  • sobota 9. dubna 19:30 – koncert potmě v prostorách neviditelné výstavy, zahraje Trio Krabat;
  • neděle 10. dubna od 14:00 hodin – filmové promítání v Maďarském kulturním institutu: Filmy o nevidomých nejen pro nevidomé! Pro diváky jsou připraveny filmy Show pro nevidomé a Hasta la Vista!

Neviditelná výstava se těší zájmu lidí už celých pět let. Poprvé se návštěvníci mohli projít po zcela zatemněných místnostech s nevidomým průvodcem 1. dubna 2011. Od té doby průvodci představili svůj svět více než 175 tisícům lidí.

„Všímám si, že se lidé o nevidomé zajímají stále víc. Jsou méně lhostejní a jejich přístup k nám se neustále zlepšuje. Mnohem častěji mě na ulici někdo osloví a nabídne pomoc. Na práci průvodce mám pak rád, že návštěvníkům mohu aspoň na chvilku přiblížit můj svět,“ řekl průvodce Neviditelné výstavy Lukáš Vámoš.

„Neviditelná výstava byla zprvu plánována jako dvouletý projekt. Opravdu nás velice těší, že zájem o tento netradiční zážitek trvá i po pěti letech. Široké veřejnosti se snažíme představit svět nevidomých i skrze speciální akce, které pořádáme v rámci Mezinárodního dne bílé hole 15. října. Zájemci si už mohli vyzkoušet vařit poslepu, projít labyrintem nebo si třeba nakoupit.“ řekla Rita Küű, manažerka výstavy.

Neviditelnou výstavou po zcela zatemněných a speciálně vybavených místnostech provází nevidomí či částečně nevidomí průvodci. Návštěvníci tak na chvíli zažijí, jak složité je se v naprosté tmě pohybovat, ovládat domácí spotřebiče nebo si připravit oběd. Bez osvětlení si mohou zájemci dopřát i další aktivity – připravená je pro ně neviditelná masáž, ochutnávka vína nebo večeře. Na své si přijdou i firmy, ty mohou v prostorách uspořádat neviditelný teambuilding. Neviditelné výstavy můžete navštívit také v Maďarsku, Polsku a brzy i ve Švédsku.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Neviditelná výstava