ijournal.cz

Majonéza: královna všech dressingů

red Zdroj: Vitana 10.8.2020 Gastronomie

K létu patří grilování doprovázené saláty, které chutnají nejlépe se zálivkou či dressingem. Jak si vybrat ten správný dressing, když jich existuje natolik? Od čistě octových zálivek až po krémové dressingy typu majonéza? Zkuste vsadit třeba na královnu všech dressingů. Řeč je o majonéze. Víte, jak dlouho je naším každodenním společníkem v kuchyni? Na následujících řádcích vás vezmeme do minulosti.

 

Vznik majonézy podle nejrozšířenější verze sahá do Francie v 18. století. Tehdy se konala hostina oslavující vítězství dobytí přístavu Mahon. Francouzský kuchař měl původně připravit jako přílohu omáčku z vajec a smetany, která však došla. Proto ho jako nouzové řešení napadlo vyměnit smetanu za olivový olej a původní verze dnešní majonézy byla na světě. Francouzi byli novinkou nadšení a na počest významného dne ji pojmenovali „mahonnaise“, z čehož nakonec vzniklo již známé slovo „mayonnaise“, tedy česky majonéza. Ta se od té doby stala oblíbenou součástí nejen francouzské, ale i mezinárodní kuchyně.

V České republice se majonéza pro mnohé pojí s obdobím Vánoc, jenže majonéza má všestranné využití i v létě. Chutná skvělá samotná s grilovaným masem, s rybou, anebo se hodí jako základ pro vlastnoručně vyrobené dressingy.

 

Čas experimentování

Fantazii se meze nekladou. Poctivou majonézu lze ochutit cibulkou, česnekem, hořčicí, nastrouhaným křenem a mnohými dalšími pochutinami. Oči i chuťové buňky potěší kombinace majonézy a bylinek (pažitka, bazalka, kopr, oregano). Pokud nemáte po ruce čerstvé, sáhnout můžete třeba i po sušených od Vitany, které mají vysoký obsah vonných silic.

 

Poctivá majonéza i tatarská omáčka Vitana nově v sáčkovém baleníVitana_Majoneza

Také občas koupíte velké balení majonézy čVitana_Tatarska-omackai tatarské omáčky, nestihnete jej spotřebovat a zkrátka vám zůstane ležet v lednici? Nyní už tento problém řešit nemusíte.

Díky sáčkovému balení Poctivé majonézy a Poctivé tatarské omáčky o objemu 90 ml můžete těchto omáček mít tak akorát a už nikdy nebudete muset vyhazovat jejich přebytek. Kromě skvělé ceny mají i stejnou recepturu jako ty ve skleněném obalu.

                                                                                                      Jednotná cena pro obě omáčky je 9,90 Kč.

                                                                                          

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Vitana