ijournal.cz

Karty, které otevírají srdce. Nová komunikační hra pomáhá zdravému dialogu

red Zdroj: Mars/Maltesers 13.7.2022 Zajímavosti

Zdá se přirozené mluvit se svými nejbližšími o tom, co chceme a potřebujeme, co nás trápí, po čem toužíme. Vztahy – romantické i rodinné – ale často zůstávají uvízlé ve stavu, kdy spolu mluvíme jen o všednodenních věcech a hlouběji se neodvážíme podívat. Ve spolupráci s psychologem a psychoterapeutem Mgr. Ing. Tomášem Kvapilíkem vznikly pro projekt značky Maltesers unikátní komunikační karty, které mají za cíl „otevírat srdce“ skrze dobře položené otázky. Takové, které můžete položit druhému i sami sobě. 

 Karty_ktere_oteviraji_srdce


Komunikační hra Karty, které otevírají srdce obsahuje třicet otázek rozdělených do tří tematických sekcí – vztahy, tabu a sebevědomí. Jsou určeny pro každého, od partnerů, sourozenců až po rodiče s dětmi. Hrací mechanika je jednoduchá – hráči si navzájem kladou otázky a odpovídají si na ně. „Otázky jsou skvělým pomocníkem, díky kterému si lze lépe pojmenovat naše chování a prožívání. Karty, které otevírají srdce představují otázky, které by nás třeba ani nenapadlo položit. Otázky, jež mohou vést k bližšímu poznání jak sebe sama, tak druhého. Na konci hry tak možná budou účastníci překvapeni, co všechno se o druhé straně do té doby nevěděli,“ říká Tomáš Kvapilík.

maltesers-karty-packshot-CZ Hru Karty, které otevírají srdce si můžete zahrát online na stránkách:
https://www.maltesers-game.com/cz/maltesers.

V rámci projektu vznikly také zpovědi silných osobností, které se rozhodli sdílet své příběhy odvahy a vděčnosti: https://www.heroine.cz/psanicko/8669-diky-ze-jsi-me-podrzel-michal-radar-vratny-ridina-ahmedova-zena-filmoveho-kritika-a-dalsi-se-deli-o-pribehy-odvahy-a-vdecnost

 

Šest důležitých zásad zdravého dialogu podle Tomáše Kvapilíka

  1. Naslouchejte

Pokládejte otevřené otázky. Vyjadřujte zájem, ne hodnocení. Nechte druhého otevřeně mluvit a poskytněte mu bezpečný prostor, v němž budete pouze naslouchat.

  1. Buďte konkrétní

Pokud chcete někomu něco vytknout, buďte konkrétní. Poukažte na určitý projev chování či konkrétní pochybení, nehodnoťte či neodsuzujte celého člověka. Jinými slovy – mohu odmítnout tvoje chování v dané situaci, ale zároveň tě mám rád/a jako člověka.

  1. Z mého pohledu

Otvírejte komunikaci z pozice tzv. já-formulace. Kritiku, ale i pochvalu je pro některé těžké přijmout, pokud je sdělena na úrovni obecného tvrzení: „Ty jsi takový a makový“. Je-li hodnocení vyjádřeno skrze to, čeho si já na tom druhém všímám, jak já o něm přemýšlím, co mi na něm líbí nebo nelíbí, je to snáze přijatelné.

Tomas_Kvapilik

  1. Jasně a k věci

Když mluvíme o něčem nepříjemném, často máme tendenci mluvit v náznacích. Protějšek je nemusí pochopit nebo si je vysvětlí špatně. Zkuste si dopředu připravit, co chcete druhému říci, či si představit, jak mu danou věc říkáte. Pomůže vám to pak v reálné situaci.

  1. Parafrázujte

Tato technika se využívá v komunikaci na pracovišti, velmi funkční je ale i v partnerských vztazích. Když váš protějšek domluví, zkuste stručně a svými slovy zopakovat, co říkal. Sami si tak ještě jednou ujasníte a možná i lépe pochopíte jeho slova. Navíc dáte druhé straně najevo, že jste skutečně poslouchali.

  1. Konverzace hrou

Jste-li na vážkách, jak otevřít dialog a začít se poznávat, zkuste si zahrát hru, která vás konverzací přirozeně provede. Hra Karty, které otevírají srdce díky dobře mířeným otázkám lehce otevírá témata, o kterých mluvit, a ukazuje, jak komunikovat s lehkostí a radostí.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Mars/Maltesers