ijournal.cz

Jaký “dárek“ určitě nechcete najít v punčoše? Nevzhledné křečové žíly!

red Zdroj: a foto: Žilní klinika 4.12.2015 Krása a zdraví

Sice nejsme ve Velké Británii ani v Americe, ale možná jste už i vy svou nadílku do punčochy dostala. A to ne zrovna příjemnou, i přesto, že jste nezlobila. Jakmile na vás z punčochy vyskočí dárek v podobě křečových žil nebo jen drobných metliček, na nic nečekejte a běžte rovnou k lékaři. A to i v případě, že zatím necítíte bolest. Protože ona dříve nebo později přijde. Ale to už možná bude pozdě.

Vyhoďte všechny krémy slibující zázraky

Zilni klinika pro casopis GlancNemá cenu se snažit různými krémy a podobnými prostředky křečové žíly léčit, nebo jim předcházet. Křečové žíly jsou dědičnou chorobou, kterou mají na svědomí geny a jedinou možností v případě jejich výskytu je chirurgické řešení. A s tím vám pomůže opravdu pouze kvalifikovaný lékař. „Předpokladem nejlepšího léčebného postupu je správné a hlavně včasné určení diagnózy. U nás na klinice jej provádíme duplexním ultrazvukem. Jedná se o vyšetření neinvazivní, tedy bezbolestné, a zabere maximálně dvacet minut,“ popisuje odhalování veškerých problémů s cévami dolních končetin primář Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz. Díky moderním a neustále obměňovaným přístrojům je tedy se svým týmem schopen velmi rychle a přesně rozhodnout, jak konkrétní problémy nejlépe léčit.

Nechte se vyšetřit u odborníka

Ultrazvukové vyšetření by mělo být součástí vyšetření křečových žil i v případě, že se jedná pouze o drobné žilky ‑ metličky. „Pro většinu žen jsou metličky pouhou vadou na kráse, estetický problém, který hyzdí tělo. Metličky však mohou upozornit i na mnohem důležitější skutečnost, a to, že žilní stěny ztrácí svou elasticitu. To může následně vést k tvorbě větších křečových žil a žilní nedostatečnosti,“ zdůrazňuje závažnost problému primář Žilní kliniky.

MUDr._Ota_Schütz_-_žilní_specialistaJak již bylo řečeno, křečové žíly jsou dědičným onemocněním. Zhoršit jejich stav ale můžete velmi snadno a rychle stylem svého života nebo životními změnami. Mezi rizikové faktory obecně patří: statické zatížení dlouhým stáním a sezením, nedostatek pohybu, obezita, užívání hormonálních léků s estrogeny, ale třeba i druhé či další těhotenství.  

Metliček a křečových žil se zbavte co nejrychleji

Jak metličky, tak křečové žíly se však musí začít léčit včas. Nejedná se totiž jen o kosmetický problém. Je zde i výrazné riziko, že se vše rychle obrátí ve váš neprospěch a najednou budete mít na krku vážný zdravotní problém. „Křečové žíly bohužel postihují každou třetí ženu a každého čtvrtého muže, ale díky moderním technologiím a osvědčeným lékařským postupům je umíme řešit. Čím dříve je pacient odhalí a čím dříve se je rozhodne konzultovat s lékařem, tím lepších výsledků lze dosáhnout,“ upozorňuje doktor Schütz.

Nejpoužívanější metody

křečové_žílyMetličky, neboli mikrovarixy lze na Žilní klinice odstranit pomocí tzv. sklerotizace nebo pomocí barvivových laserů. Obě tyto metody mají za následek trvalé narušení cévy, která se uzavře a následně ztratí.

Křečové žíly MUDr. Schütz nejčastěji odstraňuje katetrizačními nitrožilními metodami, kdy se tepelně poškodí vnitřní povrch žíly, která se následně vstřebá a zcela ztratí. Metod je několik a operace se vyznačuje jejich vzájemnou kombinací. Největší výhodou je bezesporu to, že se jedná o ambulantní metody, které mohou být při vhodné anestezii úplně bezbolestné a navíc díky nim může být pacient v ten samý den operován i puštěn domů.

www.zilniklinika.cz

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: a foto: Žilní klinika