ijournal.cz

Jak na kuny?

red Zdroj: fotografií: Shutterstock, SOLO Matches & Flames 11.6.2022 Rady, tipy, názory
Jak na kuny? Na tuto stručnou otázku není jednoduchá odpověď. Pokud má někdo s tímto škůdcem zkušenosti, ví, že je to o vytrvalosti a trpělivosti. A není v tom rozhodně sám. S kunami se nepotkávají lidé jenom na vesnicích, ale tito škůdci se vyskytují i ve městech a způsobují škody nejenom v domě, kde se zabydlují především na půdě, ale i v autě, na chalupě nebo hospodářských objektech.

A,Curious,Pine,Marten,Cub,Is,Looking,At,You

Boj s kunou bývá dlouhý a náročný, proto se doporučuje obrnit se trpělivostí a vyzkoušet kombinaci několika zbraní, případně i babské rady. Na každou kunu může totiž zabrat něco jiného.

KUNAGONEPůda je u kun ve velké oblibě. Populární jsou především méně navštěvované chaty a chalupy, kde mají tato malá zvířátka klid na svůj společenský život. Výsledkem jejich práce může být poničená střešní izolace, velký nepořádek, zápach a také velký hluk. Když se obyvatel uloží k zaslouženému odpočinku, začne noční život tohoto vetřelce. I přes velmi malý rozměr dokáže svým dupotem probudit všechny obyvatele, kteří pak na spokojený spánek mohou zapomenout.

KUNAGONE 00
Odpuzovače kun se dělí podle toho, na jaký vjemový smysl působí, na trhu existují akustické přípravky, které vydávají nepříjemné zvuky pro kuny, je však nutné, aby se jejich frekvence a časová prodleva měnila, aby si na ně kuna nezvykla. Jejich nevýhodou je, že musí být napojeny na elektřinu nebo mít baterie.

Na kunu také existují pasti, tzv. sklopky, ale kuna je velmi inteligentní, do pasti se většinou nechytí, také pokud se člověk pasti dotkne a zanechá na ní lidský pach, kunu to odpudí. Je nutno podotknout, že kuna je chráněný druh a s výjimkou listopadu až února se nemůže usmrtit. Pasti nejsou příliš populární, právě proto, že se může jednat o týrání zvířat.


Asi nejefektivnější metodou je zaútočení na pachy. „Náš patentovaný výrobek KUNAGONE, který je vyroben z ošetřené psí srsti, vykupované ze psích salónů, uvolňuje přírodní aroma přirozeného nepřítele kuny a díky svému praktickému provedení v podobě pytlíčku na zavěšení, jej pohodlně zavěsíte do auta k motoru, na půdu, či do hospodářského zařízení. Ochrání tak obydlí, ale i elektroinstalaci nebo polstrování v automobilu,“ uvádí Petr Zelinka, ředitel společnosti SOLO Matches & Flames.

Lidé také často využívají přirozené nepřátele, což znamená, že na půdu vypustí psa nebo kočku, a někdy dokonce ochočenou kunu, která si hlídá své území a svoji příbuznou tam nepustí. Mezi babské recepty patří například umístění lidských nemytých vlasů, psích nebo kočičích chlupů.

Také se nesmí zapomínat na to, pokud se podaří kunu z obydlí dostat, nezvat ji tam znovu. To znamená důkladně zadělat všechny díry, ideálně tam vložit kovovou síťku, aby se nemilý návštěvník nevracel a pod kapotu auta preventivně pověsit výše zmiňovaný sáček s psími chlupy.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: fotografií: Shutterstock, SOLO Matches & Flames