ijournal.cz

Ikonický kalendář Pirelli pro rok 2018 představil nečekanou podobu Alenky v Říši divů. Jeden výtisk míří do Prahy

red Zdroj: Pirelli 1.12.2017 Zajímavosti

V New Yorku byl představen kalendář Pirelli pro rok 2018, ztvárněný jedním z nejlepších současných módních fotografů, Timem Walkerem. Jedná se o 45. vydání kultovního kalendáře, na které s napětím čekali sběratelé na celém světě.

Tentokrát přináší extravagantní, surrealistické a také mírně temné pojetí proslulé pohádky Lewise Carrolla, v níž se Alenka vydává na svou cestu do neznámého světa. Inspirací přitom Walkerovi nebyl jen samotný příběh plný podivuhodných dobrodružství, ale také ilustrace Johna Tenniela, které doprovodily první vydání knížky v roce 1865. „Příběh Alenky už byl zpracován tolikrát. Ale já jsem se chtěl vrátit na úplný začátek, do fantazie, ze které vzešel. A snažil jsem se na něj dívat dnešním pohledem,“ říká o svém přístupu, který hledá krásu v odlišnosti a diverzitě, Tim Walker. Jeden z výtisků slavného kalendáře, označený číslem 141, míří také do Prahy, kde bude představen 5. prosince a následně vydražen v internetová aukci. „Unikátnost kalendáře nespočívá pouze v omezeném nákladu a mimořádných fotografiích, ale také v tom, že není určen k prodeji. Společnost Pirelli kalendář věnuje významným osobnostem, například královským rodinám ve Velké Británii či ve Španělsku. Ale existuje ještě jedna cesta, jak kalendář získat. V mnoha zemích jej společnost Pirelli draží a výtěžek pomáhá řešit nejrůznější těžkosti našeho světa. Finanční prostředky, získané dražbou v Praze, budou již tradičně věnovány ve prospěch Masarykova onkologického ústavu,“ uvádí Zdeněk Vacl, marketingový ředitel společnosti Pirelli.

Alenčin příběh ztvárněný nejkreativnějšími osobnostmi současnosti

Walker obsadil do svého kalendáře pouze modelky a modely tmavé barvy pleti. Není to však v historii tohoto fenoménu poprvé. Stalo se tak už v roce 1987, na snímcích se tenkrát i nyní objevila modelka Naomi Campbell. K naplnění své vize si Walker přizval také jednu z předních kreativních režisérek Shonu Heath a do projektu se zapojil i Edward Enninful, který se stal prvním mužem šéfujícím britské redakci časopisu Vogue a zároveň prvním šéfredaktorem tmavé barvy pleti. Enninful se stal stylistou projektu a pro kalendář vytvořil impozantní snové kostýmy, která provokují naši představivost. „Je ohromně důležité, že příběhy, jako je ten o Alence, vyprávíme dalším generacím. Její dobrodružství v Říši divů korespondují s dnešním světem: také musíme překonávat překážky a prosazovat myšlenku podpory odlišností. Vyrůstal jsem v Londýně a často jsem utíkal do světa pohádek či detektivek. A Alenka byla jednou z mých oblíbených postav. Představoval jsem si, že jsem s ní na cestě po Říši divů a všechny ty podivné bytosti jsou mými přáteli… ok, až na zlou královnu,“ říká Enninful. Walker se svými spolupracovníky tak propojili známý příběh se současnou realitou a zároveň naplnili poslání kalendáře Pirelli, skládat poctu ženské kráse, a přitom dostát progresivním trendům.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kdo se v novém kalendáři objeví?

Tim Walker si vybral výrazné osobnosti, které stály před jeho fotoaparátem a pomohly mu nově odvyprávět Alenčin příběh. Jsou mezi nimi muzikanti, herci, modelky i političtí aktivisté. Najdete zde jihoafrickou modelku Thando Hopa, která dokázala sladit kariéru úspěšné právničky s účastí na řadě těch nejnápaditějších fotografických setů. Sean “Diddy” Combs a Naomi Campbell přenášejí svoji energii na snímky jako vystřižené z hrozivých komiksových story. Neohrožená Lupita Nyong představuje plcha a Whoopi Goldberg se vtělila do postavy vévodkyně.

10_THE_QUEEN'S_GUARD_-_LIL_YACHTYMezi další výrazné individuality patří súdánsko – australská modelka Adut Akech, ghansko – britská modelka a feministická aktivistka Adwoa Aboah, senegalsko – německý model Alpha Dia, beninsko –americký model a herec Djimon Hounsou, gambijská bojovnice za ženská práva Jaha Dukureh, britský model King Owusu, americký rapper a zpěvák Lil Yachty, americká herečka, zpěvačka a skladatelka RuPaul, americká herečka Sasha Lane, americká modelka Slick Woods, britský model Wilson Oryema nebo britská módní stylistka, návrhářka a zpěvačka Zoe Bedeaux. S takovým obsazením je ohlas zaručen.

Ale základ tvoří především působivé fotografie hlavní hrdinky. Je to stále Alenka, ale už není dítětem. Neuvěřitelně krásná modelka Duckie Thot nese vlastní příběh dítěte súdánských uprchlíků, kteří zakotvili v Austrálii, a věrně představuje současnou Alenku převtělenou do Carrolovi neposedné hrdinky.

Kalendář Pirelli tak ukazuje, že známý příběh má stále otevřený konec…   

Jak se z obyčejného kalendáře stala módní a společenská ikona?

Kalendář Pirelli se od svého prvního vydání v roce 1963 stal fenoménem pop kultury. Dnes ho tradičně získávají příslušníci společenské elity, významní partneři, slavné osobnosti nebo státníci. Letošní 45. vydání (v 70. letech kvůli recesi několik let nevycházel) na tom není jinak. Pokaždé mapuje nejprogresivnější trendy a mění se podle doby, ve které právě vzniká.

Postupně na kalendáři spolupracovaly ty nejproslulejší světové supermodelky (jen pro ilustraci Gisele Bundchen, Natalia Vodianova, Sophia Loren a Cindy Crawford), které svou osobností pomáhaly vytvořit skutečně originální snímky, které každý rok přinesly čerstvou vlnu kreativity.

Starší ročníky prosluly odvážnými fotkami předních supermodelek své doby. Dodnes je legendární nahá Kate Moss na pláži na Bahamách z roku 1994 od Herba Rittse či následující rok objektivem Richarda Avedona zvěčněná obnažená Naomi Campbell, pokrytá jen zlatými listy. Kalendář však nikdy nebyl explicitně erotický, pokaždé šlo o oslavu ženské krásy na hony vzdálenou běžným kalendářům „pro pány“.

Velký přelom ve filozofii kalendáře Pirelli přišel v roce 2004, kdy Nick Knight dostal volnou ruku přesunout pozornost od mužské touhy k tomu, po čem touží samy ženy.  O devět let později Steve McCurry na oslavu 40. narozenin nenafotil jen modelky, ale také běžné obyvatelky Rio de Janeira. Každá z žen na snímku odstartovala vlastní charitu a tato sociální angažovanost je kalendáři Pirelli vlastní dodnes.

Kalendář Pirelli tak dokresluje obraz prémiové značky pneumatik osobních i nákladních automobilů a motocyklů či jízdních kol. Společnost se sídlem v italském Miláně byla založena už v roce 1872 a od roku 1907 je úzce spojena s motoristickým sportem. Kvalitu výrobků Pirelli nejlépe dokládá i fakt, že jako exkluzivní výrobce dodává od sezony 2011 své pneumatiky pro vrchol světového motorsportu – mistrovství světa formule 1. Vedle toho je italská značka exkluzivním dodavatelem pneumatik pro motocyklové MS superbiků. Na „pirelkách“ jezdí také řada účastníků celé řady šampionátů sportovních vozů včetně MS ve vytrvalostních závodech a legendární čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans.

Tři důvody, proč je letošní kalendář Pirelli výjimečný

  1. Walkerova tvorba a pohádka plná fantazie k sobě prostě patří. Už předchozí práce fotografa známého z magazínů Vogue, W, či Love nezastírala inspiraci atmosférou Alenčina podivuhodného světa. Od začátku své kariéry je známý vzrušujícími a extravagantními fotografickými sety plnými fantastických příběhů. Stačí jen připomenout mystické snímky hollywoodské hvězdy Jennifer Lawrence s bílým pávem.
  2. Na kalendáři Pirelli spolupracovaly hvězdy módního nebe a na „place“ bylo víc talentu, individuality a inteligence, než by se mohlo zdát jako reálné zkoordinovat.
  3. Kalendář je dokonalou ukázkou současné turbulentní doby. Dennodenně slyšíme zprávy o tom, jak šílení Kloboučníci rozsévají semena nenávisti a šílenství. Svět je vzhůru nohama, vlevo je vpravo a věci nejsou tím, čím se zdají být. Je vzrušující, že kalendář Pirelli, vrhl své světlo směrem k optimistické budoucnosti a podpořil pohádkovou vizi tvorby Tima Walkera.

Co se dělo v zákulisí, jak probíhaly přípravy a také příběhy osobností, které se na přípravě kalendáře Pirelli podílely, můžete najít na www.pirellicalendar.com.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Pirelli