ijournal.cz

Grilování je fenomén, věnuje se mu většina Čechů

red Zdroj: Globus 13.5.2020 Gastronomie, Rady, tipy, názory

Z posledního průzkumu společnosti Kantar pro hypermarkety Globus vyplývá, že grilování je pro nás jednoznačně nejoblíbenější společenskou událostí. I když současná doba nenahrává velkým sešlostem, v rámci užší rodiny se již grily rozpalují, podle průzkumu sezóna přípravy pokrmů na grilu je poměrně dlouhá, končí až s říjnem.

šašlik

Pro příklad loňskou sezónu alespoň jednou grilovaly tři čtvrtiny Čechů. Více než polovina lidí griluje jídlo pravidelně minimálně jednou měsíčně a 15 % Čechů připravuje pokrmy na grilu dokonce jednou a vícekrát týdně. Pro každého pátého osloveného začíná grilovací sezóna už v dubnu, pro 43 % pak v květnu. Co rádi grilujeme?

Z průzkumu vyplývá, že nejvíce lidí, 28 %, si griluje klobásky a špekáčky. Trend přesně potvrzuje Lutfia Volfová, tisková mluvčí Globusu. V jeho řeznictvích se špekáčky, klobásky a další speciality na gril přímo vyrábějí. „Velmi oblíbené jsou známé bílé, ale i netradiční varianty klobásek, jako jsou s chřestem, s nivou, jehněčí s limetkou, telecí se sušenými rajčaty nebo smaženou cibulkou,“ říká. Ugrilované kuřecí maso preferuje 26 % lidí a necelá čtvrtina se přiklání k masu vepřovému. U zákazníků Globusu jsou v oblibě také steaky z krůtího masa, již připravené špízy se slaninou a paprikou ve variantách vepřové, hovězí, telecí nebo jehněčí. „Loni jsme zavedli novinku, v našich řeznictvích připravený originální šašlik a balkánskou pljeskavicu, byl to úspěch a budeme je mít i letos,“ řekla Lutfia Volfová.

 Globus_Klobasky_Marquez

Hamburger jde do trháku

Podíl vepřové krkovice se pomalu snižuje, lidi zajímá čím dál víc maso na hamburgery. „Obrovské nárůsty, až o 300 procent, jsme zaznamenali loni u mletého masa, ze kterého připravujeme pouze za pomoci bylinek, koření a kuchyňské soli hamburgery. Ty už doma stačí pouze položit na gril. Častěji sáhnou zákazníci také po hovězím vyzrávaném mase na steaky,“ doplnila Lutfia Volfová.

 

Někdo to rád bez masa

Zároveň roste poptávka po odlehčených vegetariánských nebo veganských variantách potravin ke grilování. Populární jsou veganské burgery, které vypadají, chutnají i voní jako maso. Novinkou jsou letos v Globusu například nové příchutě TOFU – sladké chilli a tymián. Dnes již v nabídce nesmějí chybět rostlinné alternativy sýrů anebo veganská majonéza. „Zákazníci hledají čím dál častěji alternativy potravin bez masa, bez lepku nebo bez laktózy. U nás ve Zdravém světě máme nejširší nabídku těchto produktů včetně potravin na gril,“ potvrdila Lutfia Volfová.

 

Griluje se podle počasí, říká šéf řezníků Globusu

To, jaké maso připravíme do pultu pro naše zákazníky, závisí z velké části na počasí. „Když je hezky, navýšíme ráno přípravu masa na grilování, pokud se během dne udělá ošklivo, dáme na pult více masa na omáčky a polévky, protože lidé na ně budou mít chuť a čas je vařit. Reagujeme každý den na počasí v řádu minut. Jakmile se po delším dešti udělá krásně, máme u řeznických pultů nával a musíme nabídnout maso na grilování,“ prozrazuje Pavel Holeček.

 grilMalý gril na balkon je hitem

Roste zájem i o samotné grily a celkový sortiment k němu.Grily na dřevěné uhlí jsou pro Čechy prim, plynovým přicházejí lidé na chuť pozvolněji. Trendu nahrává i boom veřejných grilovacích míst, kterých vznikly v posledních letech po celé republice stovky. Letos je větší zájem o menší grily, které se hodí třeba na balkon.

 


Pozn.: Průzkum provedla společnost Kantar pro Globus na 500 respondentech v r. 2019.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Globus