ijournal.cz

Film Kytice F. A. Brabce má nový obraz a zvuk a může znovu do kin

red Zdroj: Bontonfilm 7.1.2017 Film

Filmová báseň Kytice, kterou natočil F. A. Brabec na motivy hororových balad Karla Jaromíra Erbena, prošla digitální úpravou a přepisem do HD a v kině Lucerna ji čeká obnovená premiéra. Snímek založený na vizuálním pojetí, výpravě a kameramanském umění vyniká právě na velkém plátně. Po vlně digitalizace se Kytice stala v kinech na nějakou dobu nehratelnou a díky převedení do digitální podoby v HD je pro kinosály znovu dostupná.

Kytice - Polednice - Boleslav Polivka

Kytice měla premiéru na konci roku 2000, v kinech ji vidělo 620 000 diváků, získala 4 České lvy a další ocenění za výtvarné pojetí a kameru i v zahraničí.

Hlavním důvodem pro oživení Kytice je přiblížení zfilmované klasiky nové generaci diváků a s tím související zájem škol.

 „Nechceme hledat místo mezi novými tituly a bojovat o první stupínek, chceme znovu přinést do kin trochu filmové poezie a krásných obrázků, zejména generaci, která je neviděla.“ vysvětluje producentka filmu Deana Jakubisková-Horváthová. „ Kytice režiséra F. A. Brabce je poezie na poezii a v české kinematografii si našla své pevné místo. Projekce v kinech mohou znovu začít využívat i školy. Jejich zájem o Kytici je trvalý, ale v posledních letech jsme neměli šanci, jak film poskytnout a promítnout. Teď máme znovu možnost přiblížit filmovou řečí skvost, který nám K. J. Erben zanechal“ pokračuje Deana Jakubisková-Horváthová

Kytice - Karel RodenSbírka K. J. Erbena je stále ve školních osnovách a stále ji velká část žáků a studentů bere především jako povinnost. Mnohem přístupnější filmová podoba Kytice může nové generaci diváků znovu přiblížit balady Polednice, Vodník, Svatební košile, Štědrý den, Zlatý kolovrat, Dceřina kletba a samotnou Kytici.

Dalším pokusem o přiblížení Erbenovy poezie současné mladé generaci je nové komiksové zpracování Kytice. V edici Český Grimm vydavatelství Transmedialist vznikla Komiksová Kytice. Dílo se drží původní koncepce Karla Jaromíra Erbena, vychází s baladou Svatojánská noc, bez balady Lilie. Publikace obsahuje, kromě kompletních textů básní podle kritického vydání z roku 1961, také jedinečný rozbor symboliky od doc. Jana Kajfosze, PhD. „Rozhodli jsme se vdechnout život Kytici podle Erbenovy původní koncepce. Vzkřísili jsme ji v její syrové hororové podobě a chceme představit komiks i s manuálem pro čtení hluboké symboliky této literární klasiky,“ říká spoluautor publikace Jorik Jakubisko.

TRAILER  K OBNOVENÉ PREMIÉŘE – NÁHLED:  

https://www.youtube.com/watch?v=tX-YLpc7FtY&index=3&list=PLMjX-mAaDj_mXhowrCdk5nCPb6235RKvl

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Bontonfilm