ijournal.cz

Dopřejte si klidný spánek

red Zdroj: archiv značek 17.1.2021 Krása a zdraví

V dnešní době každý z nás řeší imunitu. Víte ale, že jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat pro své zdraví, je kvalitní a dostatečný spánek?

Většina z nás měla navyklý režim dne, v posledních měsících se ale tyto návyky změnily, pracujeme z domova, vstáváme později a později chodíme spát nebo jsme si úplně rozhodili denní režim a začali jsme podceňovat kvalitu a délku spánku. Usínání u rozsvícené lampičky, u televize nebo to, že chodíme spát až k ránu, není rozhodně nic zdravého, zvláště, když to děláme často. Dlouhodobý nedostatek kvalitního spánku je něčím, co může za špatnou náladu a podrážděnost, poruchy soustředění, některé zdravotní problémy a dokonce i za kila navíc.

 

Není spánek jako spánek

Noční spánek se nedá nahradit, zvláště ten mezi 12 a 2 hodinou, je pro regeneraci našeho organismu nepostradatelný. Během spánku dochází v našem těle k mnoha důležitým procesům. V první řadě se jedná o regeneraci buněk a svalů. Ty jsou až o 40% více prokrvovány než ve dne, aby se rychleji zacelila drobná zranění. Dále se do krve vyplavuje růstový hormon obnovující tkáně, což má mimo jiné za následek to, že ráno vypadáme mladší a pokožka září svěžestí. Ti, kdo spí málo, mají pleť mdlejší a projevuje se na ní více vrásek. Jedním z dalších důležitých nočních procesů, je zvýšená aktivita lymfatického systému, který odvádí škodliviny z organismu. V neposlední řadě si pak během spánku mozek zpracovává veškeré informace z předchozího dne, třídí myšlenky a vrývá je do paměti. Právě kvůli všem těmto procesům je důležité, aby byl spánek kvalitní a dostatečně dlouhý jež prochází všemi potřebnými fázemi. U dospělých lidí se uvádí ideální délka nočního spánku mezi 7-8 hodinami, u dětí to je až 11 hodin. Naopak starší lidé potřebují spát kolem 7 hodin.

 

Tipy pro kvalitní spánek

 1. Teplota v ložnici by měla být 18 a 20 stupňů Celsia
 2. Minimálně hodinu před tím, než jdeme spát, neměli bychom dělat žádnou fyzickou ani psychickou aktivitu
 3. Před spaním jsou naprostým tabu cigarety, alkohol, káva a kofeinové nápoje
 4. Poslední větší jídlo je dobré konzumovat nejpozději 3-4 hodiny před ulehnutím. Pokud se dostaví hlad, je možné si dát banánový koktejl, který napomáhá tvorbě melatoninu nebo-li hormonu spánku v mozku.
 5. Spát bychom měli chodit každý den ve stejnou dobu
 6. Pospávání během dne našemu zdraví nesvědčí
 7. V ložnici by měly být tabu všechny displeje vyzařující modré světlo
 8. Usínání u televize nebo u počítače snižuje kvalitu našeho spánku, protože mysl je i ve spánku zatěžována a nemůže se dostatečně zregenerovat
 9. Je vhodné mít v ložnici zatemňující závěsy, která zabrání pouličním lampám i případnému hluku, aby nás rušily ve spánku
 10. Velmi důležitý je také výběr toho na čem a v čem spíme. Matrace by neměla být ani příliš tvrdá a ani příliš měkká. Polštář by měl dodávat správnou oporu krční páteři.
 11. Při usínání nám mohou pomoci uklidňující rituály. Ideální je pití čaje, teplá koupel, meditace nebo poslech zklidňující hudby

 Andrej Babiš-EPICENTRUM

NaturWay bylinná koupel Mateřídouška

Mateřídouška je velmi známá svými uklidňujícími a uvolňujícími účinky. Využívá se v aromaterapii i pro přípravu čajů a koupelí. Bylinná koupel z mateřídoušky je výborná pro děti i dospělé, zvláště se doporučuje rekonvalescentům po horečnatých chorobách a nervově vyčerpaným osobám.

Připravte si příjemnou a uklidňující koupel před spaním a dopřejte si klidný a posilující spánek.

Obsah: 20 g

Cena: 24 Kč, zdravibezchemie.cz

 

NatAndrej Babiš-EPICENTRUMurWay bylinná koupel Oves a levandule

Lidové léčitelství praví: levandulová koupel působí příznivě při depresích, vyčerpanosti a pocitu psychického napětí. Příjemně vonící koupel z levandule a ovsa celkově uvolní a zklidní organismus a navíc zjemní pokožku. Pomáhá mírnit bolesti hlavy.

Obsah: 40 g

                                                                                   Cena: 32 Kč,
zdravibezchemie.cz

 

MaxiVita_BylinnyElixir_Klidny spanek_200ml_65KcMaxiVita Herbal Bylinný elixír KLIDNÝ SPÁNEK

Kvalitní spánek je velmi důležitý pro regeneraci celého těla. Naše tělo i mysl jsou v napětí, jehož se nám nedaří zbavit ani při usínání. Obsažené přírodní extrakty v bylinném elixíru MaxiVita Herbal Klidný spánek mají uklidňující účinky, podporují mentální pohodu při vypětí a navozují pohodu při usínání.


Bylinný elixír Klidný spánek je vhodné užívat při potížích s usínáním a spánkem.

Doporučené dávkování: dospělí 10 ml (polévková lžíce) 1x denně před spaním. Nedoporučujeme užívat v průběhu dne, v době těhotenství a kojení, při poškození ledvin, jater, a při užívání léků na srdce.

Obsah: 200 ml
Cena: 65 KčBasilur_mixtee_heřmánek

 

Heřmánkový čaj, Basilur, www.caje-mixtee.cz, 95 Kč                  →

 Magniflex_image foto

 


Magniflex Superiore Deluxe Standard

Ačkoliv je navržen ve stylu tradičního polštáře, jedná se o výjimečný produkt. Polštář Standard je vysoký 12 cm a směrem k okrajům se ztenčuje. Nabízí potřebnou oporu při spaní na zádech, na boku i na břiše. Je vhodný pro děti i dospělé.

Cena: 2890 Kč

 

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: archiv značek