ijournal.cz

Do Prahy míří koloběžky Bolt. Stát budou moci jen na vyhrazených místech

red Zdroj: Bolt 30.6.2021 Rady, tipy, názory

Vedle zelených elektrokol Bolt budou Prahu nově brázdit také sdílené koloběžky této platformy. Stejně jako kola bude i je možné si vypůjčit pouze na dedikovaných stáních, mimo která aplikace nedovolí jízdu ukončit. 

 Bolt scooter.

V říjnu minulého roku se po Praze rozjely elektrokola Bolt, která jsou nyní k dispozici na více než 500 místech pečlivě vybraných v součinnosti s magistrátem a městskými částmi. Na těchto i několika nově zřízených virtuálních stáních, viditelných prostřednictvím aplikace Bolt, se od poloviny července začnou objevovat také elektrické koloběžky Bolt. Po městských částech Praha 1 až Praha 10 jich platforma rozmístí stovky kusů s tím, že podle poptávky v daných lokalitách se bude počet stanovišť i strojů upravovat. 

Koloběžky stejně jako elektrokola Bolt si lze vypůjčit přes aplikaci dostupnou na Google Play i App Store, jejímž prostřednictvím uživatel stroj odemče naskenováním QR kódu na něm umístěném. Minuta jízdy na kole nebo koloběžce bude nově stát 2,50 Kč. Takže desetiminutová jízda, což je průměrná délka výpůjčky, vyjde na 25 Kč. Platba za půjčení stroje je uživateli po ukončení jízdy automaticky stržena z karty uložené v aplikaci. Koloběžka jezdci ovšem nedovolí jízdu ukončit, pokud se stroj nenachází na jednom z parkovacích stanovišť. Ta se zpravidla nacházejí u cyklostojanů nebo na místech, kde je dostatek místa.

Bolt scooter

Jak správně jezdit na koloběžce Bolt

Vedle řádného parkování koloběžek je prioritou platformy Bolt také bezpečnost jejich provozu. Proto se před zahájením první jízdy uživateli zobrazí zásady bezpečného pohybu v městském provozu, a to z části také v hlasové formě, což dále zvyšuje bezpečnost jízdy. Například omezení rychlosti v určitých ulicích si tak jezdec nemusí zjišťovat na telefonu, ale dozví se za jízdy přímo od koloběžky. Stroje, které budou nasazeny v Praze, hovoří česky, slovensky a anglicky v závislosti na nastavení aplikace. 

Platforma Bolt proto sestavila sadu jednoduchých pravidel, z nichž ta hlavní jsou zhuštěna do přiložené infografiky. Patří mezi ně doporučení nosit helmu, vždyť koloběžka Bolt dokáže vyvinout rychlost bezmála 25 km/h. A také respekt vůči ostatním účastníkům provozu, zejména chodcům – s koloběžkou se nemá jezdit po chodníku, ale v cyklopruzích či po cyklostezkách. Před zahájením první jízdy se zásady bezpečného pohybu v městském provozu uživateli zobrazí i v aplikaci. Některé informace tohoto druhu mu koloběžka přitom předá také v hlasové formě, takže například omezení rychlosti jízdy v určitých ulicích si jezdec nemusí zjišťovat za jízdy na telefonu. V závislosti na nastavení aplikace mluví stroje nasazené v České republice česky, slovensky a anglicky.  

Bezpečně na koloběžce


K zodpovědnému užívání koloběžek patří také správné parkování. To jezdci usnadňuje sama koloběžka tím, že pokud ji neodstaví na k tomu určeném místě, vyjednaném s vedením města či městské části, aplikace uživateli nedovolí jízdu ukončit. Parkovací místa mohou být čistě virtuální, viditelná jen prostřednictvím aplikace, nebo pevná, společná místa sloužící i pro parkování kol. 

Slušný koloběžkář přitom stroj na vyhrazeném stání jen tak bezmyšlenkovitě neodloží, ale snaží se, aby koloběžka nepřekážela ostatním. Tedy cyklistům neblokovala přístup ke stojanu ani nezasahovala do chodníku. I pokud se jedná o virtuální stání, které nepřiléhá ke stojanům na kola, je nutné koloběžku odstavit podélně ke směru pěšího nebo automobilového provozu, a samozřejmě nikdy před vchodem či vjezdem do budov. 

Bolt scooter„Uvedení našich elektro koloběžek jsme pečlivě vyjednali se samosprávou stejně, jako to děláme v jiných městech nebo jak jsme před třičtvrtě rokem dojednali spuštění elektrokol Bolt. Na stejných, pevně daných stanovištích tak pouze k elektrokolům přibudou koloběžky. Princip, na kterém je naše služba založena, minimalizuje to, že se naše koloběžky budou válet po chodnících, v parcích a podobně. Nanejvýš ve velmi nepravděpodobném případě, že někdo koloběžku poškodí a rozbitou nechá ležet, kde ji naši lidé ovšem v řádu hodin najdou a odklidí,” vysvětluje Martin Zajíc, manažer pro elektrická kola a koloběžky Bolt pro Českou republiku. 

Jen letos platforma Bolt spustila koloběžky v Brně, Ostravě, Liberci, a během léta se tak stane v několika dalších městech po celé republice. Také v rámci svého závazku, stát se v roce 2021 největším poskytovatelem služeb mikromobility v Evropě, provozující 130 tisíc koloběžek ve více než sto městech.

Všem koloběžkářům a koloběžkařkám děkujeme za ohleduplnost a přejeme příjemnou jízdu!
Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Bolt