ijournal.cz

Divadlo S+H slaví narozeniny. Mánička a Žeryk v neděli 19.4. oslaví již 90 let

red Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka 19.4.2020 Divadlo, Pro děti, Zajímavosti

ROK 2020 – JE NEJEN ROK 100 letého pana SPEJBLA, ale také 90 LET PROFESIONÁLNÍ ČINNOSTI A 90. NAROZENIN MÁNIČKY A ŽERYKA.

V srpnu roku 1930 se soubor Divadla Spejbla a Hurvínka profesionalizoval, na svém repertoáru měl i představení pro dospělé „HURVÍNKOVA JARNÍ REVUE“, ve kterém debutovali jak Mánička, tak i pejsek Žeryk. Stalo se tak 19.4.1930. Při premiéře hry jarní revue si Hurvínek s Máničkou ještě onikali a od té chvíle jejich přátelství prošlo řadou proměn a přečkalo i 2.světovou válku, rok 1948 a 1968, dočkalo se revoluce v roce 1989 a pod rouškou dnešních dní trvá dodnes.

Mánička_a_Hurvínek_-_30.léta

Jejich první setkání:

MÁNIČKA: Copak se mu stalo chlapečku, že je tak smutnej

HURVÍNEK: Prominula, ale vona je docela impertinentní, ani mi neřekla své ctěné jméno!

MÁNIČKA: Já jsem přece Mánička!

MÁNIČKU podle návrhu prof. Josef Skupy a za přispění Jiřího Trnky vyřezal Gustav Nosek. Její první podoba snad byla údajně inspirována tanečnicí Josephine Bakerovou. Za 90 let prošla Mánička řadou proměn a ustálila se její podoba od Zdeňka Juřeny z přelomu 70.- 80.let 20. století.MÁNIČKU dnes interpretuje rovněž „Mánička“ – Marie Šimsová a to do roku 2017.

Jejími předchůdkyněmi byly Anna Kreuzmannová, Božena Weleková, Helena Štáchová, díky které se Mánička proměnila v moderní holčičku a také získala v roce 1971 svou bábinku – paní Kateřinu Hovorkovou.

ŽERYČKA vytvořil Gustav Nosek a prvních 8 let ho také „štěkal“. Jeho dalšími interprety byli František Flajšhanz, Miroslav Černý, Miroslav Polák v současné chvíli se Žeryčkovi věnuje Michal Šturman. Co se týče jména Žeryk, je možné, že bylo inspirováno ve 20.-30.letech populárním hrdinou „Foxíkem Jerrym z Ostrovů“ z románu Jacka Londona.

současná_rodinka_(foto_R._Janouschek)

Na počest Žeryčka v Divadle S+H připravují „MIMINÍ“ představení ŽERYČKU, HOP! autorky a režisérky Janky Ryšánek Schmiedtové a výtvarníka Davida Janoška. Jak se zdá, toto interaktivní představení budeme schopni na přelomu května a června nazkoušet a v nové sezóně je pak uvedeme. Jedná se o představení pro děti od 1 do 3 let! Naše klasická marionetová představení uvádíme pro děti od 4 let.

První divadelní zážitek, podívaná pro všechny smysly každého mimiňáka. Délka inscenace 30 minut, po představení následuje dětská herna. 

S+H_v_rouškách

Interaktivní divadelní inscenace vytvořená přímo pro vnímání těch skutečně nejmladších diváků. Pro pejska Žeryka se obyčejná procházka do parku změní v nádherné dobrodružství. Vydejte se spolu s ním do světa nad zemí. Do světa těch, co umí lítat, ptáků i mraků, do světa planet, kouzelných vesmírných tvorů a zářících hvězd. Napočítejte s Žerykem do nekonečna, a pak se vraťte zpátky na zem! 

 


Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Divadlo Spejbla a Hurvínka