ijournal.cz

Divadlo Bez zábradlí zahájilo 31. sezónu

red Zdroj: Divadlo Bez zábradlí 20.9.2022 Divadlo

Ve čtvrtek 15.září proběhla v Divadle Bez zábradlí tisková konference k zahájení 31.divadelní sezóny. Během následujících měsíců tato pražská scéna chystá uvést dva nové činoherní tituly, uvítá stálého hosta Synagoga Concerts,s.r.o.,a v plánu má také bohatý doprovodný program.

 

Dostane Milión do divadla milion diváků?


Divadlo Bez zábradlí zahájilo 31. sezónu premiérou hostující inscenace Synagoga Concerts, s.r.o., s názvem Milión. Jednoaktová originální komedie o řediteli divadla, kterému červotoč sežral jeviště, a on teď shání na opravu milion euro, je skvělou příležitostí pro dvamimořádné herce – Hynka Čermáka a Vladimíra Polívku.
„Jednou mi kamarád vyprávěl příběh, který se skutečně odehrál a v základních podobách nastínil situaci setkání světa peněz a umění, jež připomíná tu ze hry Milión. Moc se mi ta  historka líbila a dlouho jsem ji nosil v hlavě. Potom na jaře roku 2020 přišla první vlna covidu. Když jsem po pár měsících konečně odvedl děti do školy a do školky, lehl jsem si doma na gauč a napsal Milión asi během tří týdnů. Ani nevím jak. Zkrátka jsem začal psát apak jsem najednou věděl, že je to hotové,” vysvětluje autor a režisér hry Vilém Dubnička. „Divadlo Bez zábradlí nás vzalo pod svá křídla a my věříme, že tam Milión poletí. Je tobezvadný prostor, kam komedie tohoto typu patří a daří se jí tam. Jsme rádi, že jsmesoučástí nové tváře divadla. Já sám jsem v Divadle Bez zábradlí několik let účinkoval vhostující inscenaci S tvojí dcerou ne, a tak jsem v tom divadle trochu jako doma. Jsem rád, že se tam můžu vrátit s naším Miliónem.”

index


Adaptace úspěšného filmu Okupace na divadelních prknech


Divadlo Bez zábradlí připravuje dramatizaci filmu Okupace (2021), oceněného čtyřmi Cenami české filmové kritiky a třemi cenami Český lev. Autorem jevištní adaptace je dramatik a scénárista Kryštof Pavelka, režie inscenace se ujal Adam Skala, scénografie a kostýmní výpravy pak Jozef Hugo Čačko. Realizační tým v tomto složení již pro Divadlo Bez zábradlí v minulém roce připravil úspěšnou inscenaci slavného muzikálu Cabaret. Hra Okupace je zasazena do prostředí oblastního divadla za dob normalizace, kam uprostřed divadelní zkoušky vtrhne opilý ruský důstojník s kanystrem benzínu a chutí se bavit.

Premiéra černé komedie je plánovaná na pondělí 28. listopadu.

„Základní dramatický oblouk scénáře, který pojednává o jednom hodně divokém večeru v oblastním divadle, kde za hluboké normalizace probíhá noční zkouška Fučíkovy Reportáže psané na oprátce, jsme ponechali. Ale oproti filmové předloze jsme výrazně posílili linku ironického, sarkastického pohledu nejen na komunitu divadelníků, ale i poválečné dějiny Česka vůbec. Oproti filmovému scénáři jsme také posílili roli Milady, jedinou ženskou roli, kterou v našem nastudování ztvární mladá herečka Sara Sandeva. Pro diváky připravujeme v Divadle Bez zábradlí vtipnou, místy dost nekorektní a ve finále doufáme i mrazivou inscenaci,” říká autor adaptace Kryštof Pavelka.

„Výchozí situace filmu Okupace i naší inscenace je stejná: Do normalizačního divadla kdesi na oblasti přichází pozdě večer opilý ruský důstojník a začne terorizovat osazenstvo, složené vesměs ze zaměstnanců divadla. Je tu režisér, bývalá hvězda ze šedesátých let, ředitel, který jde režimu na ruku, i členové hereckého souboru, mezi nimiž doutnají staré křivdy. Příchod opilého Rusa působí jako rozbuška. Ale Okupace není prvoplánová inscenace o‚ zlých Rusácích‘. Je mnohem víc o nás, Češích, o našich mindrácích, o naší odvaze i zbabělosti, o naší národní mytologii,” vysvětlu je režisér Adam Skala.


Tvůrčí tým:
Autoři předlohy: Vojtěch Mašek, Michal Nohejl, Marek Šindelka
Adaptace: Kryštof Pavelka
Režie: Adam Skala
Dramaturgie:Kryštof Pavelka
Výprava: Jozef Hugo Čačko
Hudba: Daniel Šubrt

Osoby a obsazení:
Jindřich: Pavel Batěk
Vladimír: Filip Březina
Antonín: Kryštof Bartoš /Jan Řezníček
Ředitel: Ondřej Pavelka /Zdeněk Žák
Petr: Karel Heřmánek ml.
Milada: Sára Sandeva
Rus: Jevgenij Libezňuk
Kročil: Michal Kroči

 

Off program Divadla Bez zábradlí


Na podzim uspořádá Divadlo Bez zábradlí akci, která bude zaměřena na duševní zdraví. Pro návštěvníky bude přichystán bohatý program ve formě fotografické výstavy, kterou zastřešuje Art Movements, z.s., přednášek, workshopů, prodejních stánků  s výrobky klientů neziskové společnosti BONA, o.p.s. a dalšího kulturního programu.

Poslední listopadovou sobotu se Divadlo Bez zábradlí zapojí do jubilejního desátého ročníku Noci divadel, který letos nese podtitul„ Hrdinové”. Program nabídne divadelním příznivcům scénické čtení, diskuzní panel a divadelní představení. Uskuteční se také tradiční Vánoční tržíček, který Divadlo Bez zábradlí pořádá ve spolupráci s Nadačním fondem Slunce pro všechny již desátým rokem. V Pasáži Adria se u vánočního stromu sejdou společně naši herci s klienty nadace, aby nabídli návštěvníkům cukroví, výrobky a vánoční dekorace, které byly vyrobeny v chráněných dílnách Nadačního fondu Slunce.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Divadlo Bez zábradlí