ijournal.cz

Chinaski a Ewa Farna zahrají plnohodnotné online koncerty v karanténě. Chtějí vybrat peníze na pomoc seniorům v těžkých situacích

red Zdroj: vydavatelství BrainZone ve spolupráci s Mall.tv 3.5.2020 Aktuality a pozvánky, Hudba
Jedna z nejpopulárnějších českých kapel, Chinaski, odehraje první plnohodnotný online koncert od začátku pandemie. Společně se zpěvačkou Ewou Farnou vystoupí v rámci akce Víkend pro seniory s podtitulem Tahle země je i pro starý. Cílem přímého přenosu, který odvysílá internetová televize Mall.tv, je podpořit seniory patřící k nejvíce ohroženým nemocí Covid-19. Sbírku i rozdělení jejího výtěžku zaštítí Nadace Krása pomoci.

víkend pro seniory

                                           https://kulturazije.mall.tv/vikendproseniory.php

Během víkendového vysílání, 16. května (Ewa Farna) a 17. května (Chinaski), se od 20 hodin moderátoři koncertů spojí s konkrétními lidmi, kterým finanční prostředky pomohou, se seniory doma i v domovech. Ty je možné podpořit částkou v libovolné výši, a to nejen v průběhu přímého přenosu, ale už nyní prostřednictvím transparentní dárcovské platformy Donio.cz (https://www.donio.cz/).

Organizátorem akce je hudební vydavatelství BrainZone ve spolupráci s Mall.tv. Ta koncerty uvede v rámci série #kulturažije a sledovat je bude možné zdarma na www.mall.tv nebo v mobilních a smart TV aplikacích této internetové televize. Obě vystoupení budou také živě k poslechu na rádiu Frekvence 1. „Senioři kvůli pandemii více než kdokoliv jiný strádají v izolaci. Opatřeními, která chrání jejich životy, jsme je zároveň vystavili i obrovskému stresu a strachu z odloučení. A co víc, seniorů se opatření a rizika budou týkat mnohem déle než zbytku populace,“ vysvětluje ředitel vydavatelství BrainZone Ladislav Vajdička, proč se společně s partnery rozhodli projektem podpořit právě seniory. „Nejsme odborníci a neumíme proto říct, jak seniorům nejlépe pomoci. Ale rozumíme hudbě a umíme ji využít pro dobro. Naším cílem je pomocí sbírky získat finanční prostředky a věnovat je organizacím pečujícím o seniory. Jejich výběr chceme svěřit Kráse pomoci, která v této oblasti působí už od roku 2008,“ doplňuje.

Nadace Krása pomoci se v těchto dnech zaměřuje na koordinaci akutní pomoci pro seniory. Plánuje a řídí závozy potravin, léků, ochranných pomůcek nebo něčeho, co klienty potěší. Zprostředkovávají obědy, obstarávají jednání na úřadech, zajišťují komplexní poradenství nebo psychologickou podporu po telefonu.

„Po mnoha letech působení v oblasti péče o seniory máme dostatek zkušeností pro to, jak peníze optimálně rozdělit. S žádostmi o podporu ze strany organizací se setkáváme od počátku vyhlášené karantény a v současné chvíli bohužel nejsme schopni poptávku naplnit. Navyšování nákladů souvisejících s pořízením ochranných pomůcek, nedostatek personálu, izolace a péče o nakažené klienty jsou pouze příklady toho, čemu aktuálně některé organizace čelí,“ popisuje Michaela Stachová, ředitelka Nadace Krása pomoci a uvádí i konkrétní příklady. „Mezi podpořenými organizacemi může být třeba Domov pro seniory Chodov, kterému se bohužel nákaza nevyhnula, nebo Charita Šternberk, jenž se nachází v mimořádně těžké situaci,“ dodává.

chinaski_foto-tomas-beranChinaski s pomocí pro seniory souhlasili okamžitě. „V listopadu jsme odehráli koncert pro domov seniorů v Litoměřicích. Bylo to moc příjemně strávené odpoledne. A nedávno jsme se dozvěděli, že dvaapadesát tamních seniorů má pozitivní test na onemocnění Covid-19. Ani minutu jsme neváhali a rozhodli se akci na pomoc seniorů podpořit,“ říká frontman kapely Michal Malátný a pokračuje: „Na tuto akci si připravujeme speciální akustický program, který jsme naposledy hráli loni na Novém Zélandu.“


FarnaI Ewa Farna se před nedávnem zúčastnila akce, kde hrála seniorům přímo pod okny. „Nemůžu mluvit za ně, ale mě to udělalo velkou radost. Chybí mi vystupování s kapelou, a když tím můžeme navíc i pomoci, těší mě to dvojnásob. Ke starším lidem chovám velkou úctu, myslím, že se v nich často ukrývá velká moudrost a ráda z ní čerpám. Teď mohu něco dávat i já jim,“ přiznává zpěvačka.

 

Přispět můžete zde: https://www.donio.cz/VikendProSeniory

 

https://www.facebook.com/events/1344865252368121/

https://www.facebook.com/events/840481623130224/

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: vydavatelství BrainZone ve spolupráci s Mall.tv