ijournal.cz

Český hudební projekt Nemuer pracuje na staroegyptském albu a filmu

red Zdroj: Nemuer 16.10.2023 Zajímavosti

Ve spolupráci s egyptology a malířkou Klárou Sedlo probudí Knihu mrtvých zpět k životu

Po letech studia a spolupráce s egyptology složil Michael Zann, zakladatel českého hudebního projektu NEMUER, album s tématikou starověkého Egypta. Ve spolupráci s českou pop-surrealist malířkou Klárou Sedlo a profesionály z filmového průmyslu se vydávají za tvorbou uměleckého hudebního filmu, plného symboliky a tajemné atmosféry. Album i film vycházejí z textů Knihy mrtvých a přenesou publikum na fantastickou cestu egyptským podsvětím.

NEMUER-Recording-Harp
Kromě hry na historické nástroje představí NEMUER také průkopnický prvek, kterým je zpěv ve starověké egyptštině s nově zrekonstruovanou výslovností. Díky práci proslulého egyptologa Dr. Christiana de Vartavana budou mít posluchači jedinečnou příležitost poslechnout si, jak tento starověký jazyk zněl. Umělecký styl filmu a přebal alba bude inspirován původními obrazy a mytologií starověkého Egypta.

Soubor maleb pro animovaný film
Zann vynaložil ohromné úsilí, aby do projektu vložil co nejvíce autentičnosti. Do hloubky studoval staroegyptskou literaturu a mytologii, přičemž čerpal z více než tři tisíce let starých pohřebních textů, jako např. z Nuova papyru. Svá bádání konzultoval s předními českými egyptology, a dokonce i procestoval Egypt, aby sehnal hudební nástroje a načerpal inspiraci. Tam se spojil s Kopty, přímými potomky starověkých Egypťanů, a díky nim se dozvěděl o prastaré melodii z dob faraonů, kterou začlenil do své práce.

NEMUER-Klara-Sedlo
Před samotným vydáním alba byla spuštěna crowdfundingová kampaň, která se zaměřuje především na film. Také bylo čerstvě zveřejněno hudební video, které představuje jednu skladbu z alba a ukazuje, co lze očekávat, pokud se vybírá dostatek prostředků. Zájemci, kteří touto formou přispějí, dostanou možnost získat unikátní odměny, např. rekvizity použité ve filmu nebo dokonce i možnost objevit se ve filmu ve formě namalované postavy. Album by mělo vyjít 4. listopadu, kdy proběhne také živé vystoupení a křest v Praze.

Informace na: http://www.nemuer.com/

Sociální sítě: https://www.facebook.com/nemuer, https://www.instagram.com/nemuer.music


O projektu NEMUER

NEMUER je ambient-folkový hudební projekt, který v roce 2014 založil český skladatel a multiinstrumentalista Michael Zann. Jeho silná vášeň pro hudbu, pohanství a historii mu umožnila zachytit něco hlubokého a prastarého v nás, něco, co se dotýká posluchačů po celém světě. Spojením hrdelního zpěvu, hypnotických rytmů perkusí, historických nástrojů, mrtvých jazyků a prvků elektronické hudby NEMUER vytváří transcendentální zážitek. „NEMUER“ je jméno staroegyptského božstva, které je prostředníkem mezi bohem slunce a lidmi.

Koncerty NEMUER jsou jedinečnými rituály, které přenášejí publikum na nezapomenutelnou cestu časem a fantazií. Za roky svého působení vystoupili na řadě známých festivalů (Castle Party [Polsko], Menuo Juodaragis [Litva], Cernunnos [Francie], Trolls et Legends [Belgie], aj.) a byli také pozváni na Festival Mediaval (Německo), Midgardsblot (Norsko) a Brutal Assault.

Žánr: World / Folk / Avantgarde / Music Archeology / Ambient

Žánrově blízké hudební projekty: Dead Can Dance, Wardruna, Heilung

Poslední album: Urðarbrunnr (2019, staroseverská tématika)

Hudba: https://open.spotify.com/artist/5YLlSPiJ0oTTwToxWrmNVZ

O Kláře Sedlo

Klára Sedlo je česká malířka, absolventka AVU. Má ráda vše, co se nedá na první pohled pochopit – ve svých figurálních obrazech se zaměřuje se na sny, podvědomí, symbolismus. Jeden z jejích nejvýznamnějších obrazových cyklů posledních let je (například) i Voynichova botanika. Kláru Sedlo už dlouho fascinují ilustrace rostlin z Voynichova rukopisu, obsáhlé, dosud nerozluštěné knihy ze 14. století. Více než sto jednoduchých kreseb se tak rozhodla namalovat.

Klára Sedlo (*1993) vystudovala Akademii výtvarných umění v Praze, pravidelně vystavuje v Česku i v zahraničí. Tvorbu Kláry Sedlo naleznete ve sbírkách po celém světě a její obrazy jsou k vidění v nejnovějším českém thrilleru Promlčeno. Je finalistkou mezinárodních cen BBA Art Prize 2019 a Mostyn Open 21. Barvy na všech svých obrazech míchá pouze ze tří základních barev a bílé. Je synestetik – čísla a písmena vidí jako barevné.

Oficiální stránky: https://www.klarasedlo.com

Soc. sítě: https://www.facebook.com/KlaraSedloArt, https://www.instagram.com/klarasedlo

O Dr. Christianovi de Vartavanovi FLS FRSA

Dr. de Vartavan absolvoval studium na Institutu archeologie University College London, kde získal světovou slávu v oboru egyptologie, když objevil část zapomenutého rostlinného materiálu z hrobky krále Tutanchamona v Královské botanické zahradě v Kew. Později se stal zakladatelem egyptologie v Arménii a ředitelem jejího prvního egyptologického centra, za což získal v roce 2013 státní národní ocenění. Za svého působení zde rozluštil tajnou strukturu nejdůležitějšího rituálu ve starověkém Egyptě, tzv. Denního rituálu, který vykonával pouze faraon a v případě jeho absence jeho První Prorok. Práce Dr. de Vartavana je vysoce uznávaná, proto je uchována v Národním archivu Spojeného království a spravována Oxfordskou univerzitou.

Jeho čerstvě publikovaná kniha „Vocalised Dictionary of Ancient Egyptian“ zcela poprvé v historii představuje rozsáhlý soubor vokalizovaných staroegyptských slov. Odhaluje však také doposud neznámou existenci různých typů samohlásek v hieroglyfickém písmu a vysvětluje, jakým způsobem je číst. Objev těchto samohlásek, a pravidel s nimi spojených, otevírá zcela nové možnosti vokalizace staroegyptštiny. Odhalení skutečné výslovnosti slov pak také dláždí cestu hlubšímu porozumění staroegyptských textům, zejména poezii.

Kniha: https://projectispublishing.com/vocalised-dictionary-of-ancient-egyptian/

Profil: https://independent.academia.edu/ChristianTutundjiandeVartavan

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Nemuer