Zájem o elektromobilitu v Česku by se mohl zvýšit několikanásobně a srovnat se západem. Tento trend by mohl podpořit start přijímání žádostí o dotace na nákup elektromobilů od druhé poloviny března. Firmy navíc zjišťují, že se jim elektromobily vyplatí.
Zájem o elektromobilitu v Česku roste. V lednu 2024 se prodalo celkem 575 nových elektromobilů, což představuje meziroční nárůst o 33,4 %. Oproti západní Evropě je však Česko stále značně pozadu, nicméně, to se může v dohledné době začít dynamicky měnit.
Důvodem je dotační program na pořízení elektromobilu formou úvěru, kde je možné získat 200 000 Kč (250 000 Kč pro užitkové vozy), u kterého se očekává zahájení přijímání žádostí od druhé poloviny března, což by mohlo prodej elektromobilů výrazně zvýšit. „Na trhu sledujeme zajímavý jev, kdy spousta firem vyčkává, a o elektromobilech uvažuje,,“ uvádí Ivo Hykyš, podporovatel fleetového prodeje a elektromobility ze společnosti Direct Auto.
Dotaci je možné získat pro elektromobily s cenou do 1,5 mil. Kč, přičemž u užitkových vozů neexistuje cenové omezení. V rámci celého programu je připraveno 1,95 mld. Kč, z toho 1,65 mld. Kč je určeno na pořízení bezemisních vozidel a 300 mil. Kč na dobíjecí infrastrukturu. Na dobíjecí stanice je možné získat podporu ve výši od 50 000 Kč do 150 000 Kč.
Jak získat podporu?
Dotace se netýká pouze nových elektromobilů, ale lze ji získat i pro použité elektromobily s nájezdem do 6 000 km a stářím maximálně 6 měsíců. Direct Auto má na skladě různé typy elektromobilů, které tyto podmínky splňují.
Získání podpory není nijak složitý proces. S celým procesem pomůže jak Direct Auto, tak i úvěrové společnosti, a to od podání žádosti až po finální financování úvěrem na konkrétní elektromobil. To by mělo výrazně snížit administrativní náročnost.
I ve skeptickém Česku prodeje porostou
Česko je přitom oproti svým západním sousedům v prodejích elektromobilů značně pozadu. Například v Portugalsku, které je počtem obyvatel a ekonomickou výkonností srovnatelné s Českem, je prodej elektromobilů až pětinásobně vyšší (v lednu se jich prodalo 2 494). Portugalsko ale možná začneme již brzy dohánět. „K podpoře poptávky po elektromobilech by mohly přispět i kratší dodací lhůty. Zatímco v minulosti se pohybovaly mezi 12 a 24 měsíci, v současnosti je možné získat elektromobil již za 1 až 3 měsíce v závislosti na modelu. Například velmi populární model Škoda Enyaq jsme schopni dodat již za 5 týdnů od objednání,“ upozorňuje Ivo Hykyš.
Zvýšení dostupnosti pořízení elektromobilu pro firmy může podpořit i 70 % záruka státu za úvěr, což úvěrovým společnostem umožní benevolentnější schvalování úvěrů.
Řada velkých firem také mění své firemní flotily za elektromobily a prvotní obavy ze změny rychle mizí. „Klienti jako Coca-Cola nebo Komerční banka to dělají nejen kvůli aspektům udržitelnosti, ale také proto, že se jim provoz ekonomicky vyplatí. Zjišťují, že při nabíjení ve firemních garážích mohou ušetřit i desítky procent na provozních nákladech,“ podotýká Hykyš.
A v neposlední řadě elektromobilitu může podpořit i fotovoltaický boom u domácností. Jen v loňském roce 2023 bylo podle Solární asociace realizováno přes 80 000 fotovoltaických elektráren. Řada domácností si své fotovoltaické elektrárny naddimensionovala na 10,3 kWp (oproti průměrné velikosti 6,7 kWp v roce 2022), což u domácností vytváří značné přebytky elektřiny. Domácnosti proto hledají způsoby, jak tyto přebytky využít. Pořízení elektromobilu a získání výhodnější distribuční sazby (d27d) může být jednou z cest. Domácnostem se tak výrazně zrychlí návratnost celé fotovoltaické elektrárny a s elektromobilem budou jezdit za zlomek nákladů. Pravidelné šoky z vývoje cen pohonných hmot na čerpacích stanicích se tak stanou minulostí.