ijournal.cz

Botanická zahrada Praha zahajuje oblíbenou výstavu exotické motýlí krásy

red Zdroj: Botanická zahrada hl.m.Prahy 11.6.2021 Společenské akce a události, Výstavy

Trojská botanická zahrada pro návštěvníky opět připravila a dnes slavnostně zahájila výstavu tropických motýlů. Jejími kmotry se stali herečka a zpěvačka Eva Burešová, herečka Veronika Khek Kubařová a herec Vladimír Polívka, dále olympionička a moderátorka Gabriela Soukalová a prezidentka nadačního fondu Kapka naděje Vendula Pizingerová. Jedná se už o 18. ročník a tentokrát se bude věnovat jedovatým druhům. Návštěvníci se dozví mnoho zajímavostí, třeba to, jak se jed dostane do těla motýla, pro koho jsou motýli jedovatí a který je ten nejjedovatější. Těšit se mohou ale i na krásné „soví motýly“ nebo modré krasavce z rodu Morpho. V rámci vernisáže výstavy byl rovněž slavnostně zahájen provoz nového vstupního areálu Botanické zahrady Praha s restaurací. Expozici je možné navštívit od 9. června do 18. července každý den mimo pondělí od 9 do 19 hodin.

Vernisáž

Do trojské botanické zahrady postupně po týdnech dorazí na 5500 kukel několika desítek druhů exotických krasavců. Botanická zahrada v Troji již několik let spolupracuje s motýlí farmou ve Stratfordu nad Avonou. „Těší mě, že můžeme návštěvníky opět pozvat do našeho unikátního skleníku Fata Morgana, na oblíbenou výstavu motýlů. Tyto výstavy se u nás konají už od roku 2004. V loňském roce se akce z důvodu uzavření skleníku v rámci protiepidemických opatření nekonala.

Letošní ročník potrvá šest týdnů. Snažíme se o to, aby byl pobyt v našem skleníku pro návštěvníky příjemný a aby si motýlí krásu skutečně užili. Zatím platí opatření, která povolují v expozici maximálně 100 osob v jeden okamžik. Proto doporučujeme, aby si zájemci svou návštěvu akce naplánovali, ideálně na odpoledne všedních dnů,“ zve na výstavu motýlů Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

BZ_Vernisamotyli_V.Pizingerova5 NEJ výstavy

Motýli – Jedovatá krása

Nejjedovatější:Monarcha stěhovavý (Danaus plexippus)

Největší: Soví motýl (Caligo atreus) – až 16 cm

Nejmenší: babočka Adelpha cytherea– do 5 cm

Nejzajímavější: „modří“ motýli Morpho, kteří nemají modrou barvu, jde o lom světla na šupinkách křídel

Nejkratší život: martináč Rothschildia lebeau – žije 3 až 4 dny

 


Jedovatá krása

Návštěvníci se mohou těšit na oblíbené „soví motýly“ (Caligo atreus) nebo překrásné modré babočky rodu Morpho. „Na výstavě bude možno se seznámit s desítkami druhů motýlů z nejrůznějších koutů světa, například z Kostariky, Ekvádoru, Filipín a dalších zemí tropické oblasti. Nejhojněji jsou zastoupené jedovaté babočky rodu Heliconius. Jedovatý je také monarcha stěhovavý (Danaus plexippus). Jedovatí motýli mají výstražné barvy: červenou, oranžovou, žlutou střídající se s černou. I některé nejedovaté druhy se ale podobně maskují a chrání. Návštěvníci se nemusí bát, motýli jsou jedovatí pouze pro své predátory, přesto prosíme, aby na ně nesahali,“ upřesňuje Eva Smržová, kurátorka výstavy motýlů ve skleníku Fata Morgana.

BZ_Vernisazmotyli_G.Soukalová
Do skleníku Fata Morgana novým vstupem

Do skleníku Fata Morgana se návštěvníci dostanou novým, moderním a zcela bezbariérovým vstupním areálem. „Otevření výstavy motýlů je skvělou příležitostí pro oficiální zahájení provozu nového vstupního areálu v botanické zahradě. Ten nabízí i možnost ukrátit si chvíli při případném čekání na vstup do skleníku, a to posezením u vodních prvků nebo u občerstvení v nové restauraci. Výstavbu nového prostoru jsme zahájili v roce 2019. Jedná se o práci architektů z ateliéru AND. Období, kdy byla botanická zahrada uzavřena na základě protiepidemických opatření, jsme využili pro dokončení stavby. Jedná se o moderní, plně bezbariérový areál,“ doplňuje k novému vstupnímu komplexu trojské botanické zahrady náměstek primátora hl. m. Prahy Petr Hlubuček (STAN).

BZ_Vernisáž_motýli_V.Kubařová

Výstava se koná od 9. června do 18. července

Tropický skleník Fata Morgana hostí výstavu motýlů od 9. června. Je otevřen vždy od úterý do neděle od 9 do 19 hodin. Na základě aktuálních opatření může být ve vnitřních prostorách v jeden okamžik maximálně 100 osob (1 osoba na 15 m² vnitřní plochy). Do celé Botanické zahrady Praha lze vstupovat pouze hlavními vchody, které jsou otevřené denně od 9 do 19 hodin. Vstupenky je možné zakoupit přímo v pokladnách, s ohledem na komfort návštěvníků však botanická zahrada doporučuje zakoupit vstupenky on-line. Zájemci mohou rovněž navštívit nový e-shop botanické zahrady, kde jsou kromě vstupenek k dostání i dárkové předměty.

 BZ_Vernisazmotyli_V.Polivka

Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).

Novinky a další informace najdete také na https://www.botanicka.cz/

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Botanická zahrada hl.m.Prahy