ijournal.cz

70 let společnosti Tchibo 1949 – 2019

red Zdroj: Tchibo 6.5.2019 Zajímavosti

Společnost Tchibo je v povědomí zákazníků zapsána nejen jako prodejce kávy a spotřebního zboží, ale také jako inovátor a firma, která přináší překvapení a inspiraci. Tuto charakteristiku jí vtiskl její zakladatel Max Herz a firma si ji s sebou nese dodnes. Bylo od něj velmi odvážné založit, ne dlouho po válce – v roce 1949, zásilkový obchod s kávou, která tehdy byla velmi luxusním a drahým zbožím. Jeho obchodní záměr rozesílat praženou kávu poštou byl pro tehdejší německý kávový trh zcela revoluční myšlenkou. Svou odbornost a píli spojil s arménským obchodníkem Carlem Tchiling-Hiryanem a díky tomu vznik i název společnosti – Tchibo – vytvořený spojením prvních slabik jména Tchilling a slova Bohne (německy „zrnko“). Max Herz se tak vzdal práv mít své jméno v názvu společnosti, avšak dodnes se v něm odráží jeho neuvěřitelný talent a um spojený s výrobou kvalitní kávy.

zakladatel Tchibo
Káva byla na konci 40. let minulého století speciálním zbožím a většinou se nakupovala k mimořádným příležitostem. Jako poděkování věrným zákazníkům proto začali majitelé firmy spolu s kávou zasílat drobné dárky ve formě pomůcek do kuchyně – utěrky, chňapky nebo ubrusy, hitem se stala dóza na kávu. Postupem doby se tyto výrobky staly velmi populárními a zákazníci oceňovali, že při koupi kávy získali něco navíc pro další využití. Tím dal Max Herz základ pozdějšímu konceptu prodeje spotřebního zboží.
káva

V roce 1955 se na Caffamacherreihe 10 v Hamburku otevírá první kavárna Tchibo. Připravuje se tu tehdy nejoblíbenější káva Německa „Gold Mocca“, vyrobená z odděleně pražených osmi druhů káv, na tehdejším trhu neměla konkurenci. Od původní vlajkové kávy Gold Mocca se sortiment postupně rozšiřoval o další a další druhy káv. V kavárnách Tchibo tak měli zákazníci možnost ochutnat šálek vybrané kávy dříve, než si zakoupili celé balení. Typický unikátní způsob odděleného pražení jednotlivých sort káv zůstal zachován od začátků společnosti až do současnosti.

Tchibo první kavárna

V roce 1965 přebírá vedení společnosti Maxův nejstarší syn Günther, který v roce 1973 rozšiřuje portfolio firmy o spotřební zboží. Jeho nabídka se postupně rozrostla za hranici kuchyňských potřeb. Od 80. let rozběhla společnost prodej ve dvoutýdenních cyklech a počínaje rokem 1994 už firma uváděla na trh 15 nových položek týdně. Charakteristické pro ni je, že nabízí produkty ve výborném poměru kvality a ceny, což stvrzuje pečetí TCM – Tchibo Certified Merchandise.

Tchibo spotřební zboží

Od roku 1985 se Tchibo poprvé objevuje ve velkých provozech obchodů s potravinami s nově vyvinutou koncepcí prodeje. Tzv. depoty jsou „malé shop-in-shopy“ u vybraných partnerů s typickou prodejní atmosférou spojenou s osobním kávovým poradenstvím. Pozornost zákazníků přitahovala integrovaná pražička kávy pro nejvyšší čerstvost kávových specialit. Pražičky byly v roce 1989 z depotů odstraněny, aby vznikla větší plocha pro spotřební zboží.

Tchibo shop

V roce 1991 Tchibo vstupuje na tehdejší Československý trh, přebírá Balírny obchodu Jihlava a rychle dohání situaci v rodném Německu. Z místní a jediné pražené zrnkové kávy se pod vedením Tchibo stává v roce 1993 Jihlavanka. V roce 2004 se otevírá první kamenný obchod Tchibo v Brně, včetně nabídky spotřebního zboží, a jsou budována první prodejní místa v obchodních řetězcích. V roce 2008 přichází Tchibo v České republice s internetovým obchodem www.tchibo.cz.

Největší novodobou inovaci v rámci sortimentu přináší Tchibo v roce 2017, kdy uvádí na český trh kávovou limonádu Mazagrande. Celý vývoj produktu byl řízen týmech z Tchibo ČR. Během jednoho roku se rozrůstá o další tři příchutě a rychle expanduje na sousední evropské trhy – Slovensko, Rakousko, Polsko a Maďarsko.

Mazagrande

Současná kapitola v příběhu firmy Tchibo se píše pod vedením Maxova třetího syna Michaela Herze, výkonného ředitele společnosti Tchibo a jednoho ze tří společníků rodinného holdingu Maxinvest AG, který vlastní 100% podíl Tchibo a více jak 50% podíl společnosti Beiersdorf. Dnes je Tchibo jedním z největších mezinárodně působících maloobchodních prodejců, disponuje mnohokanálovým distribučním systémem s vlastními obchody a má silné zastoupení v maloobchodě. Svou nabídkou pokrývá více než 75 % všech kategorií spotřebního zboží. Inovátorem a lídrem se snaží být nejen v nabídce zboží, ale i ve způsobu podnikání. Proto je již od roku 2006 nedílnou součástí firemní strategie i odpovědný přístup k podnikání. Tchibo se angažuje v mnoha projektech v rozvojových zemích, zaměřených na trvale udržitelnou produkci kávy, bavlny či dřeva i zajištění odpovídajících pracovních a životních podmínek malopěstitelů i pracovníků v továrnách. Tchibo je aktuálně třetím největším prodejcem výrobků z biobavlny na světě. V roce 2018 pocházelo z trvale udržitelných zdrojů téměř 40 % kávy Tchibo, 100 % zahradního nábytku z tropického a boreálního dřeva a 86 % bavlny použité na výrobu textilu. Tímto způsobem se Tchibo, které je stále rodinným podnikem, snaží zajistit, aby i v budoucnu mohlo svým zákazníkům nabídnout to, co dělá Tchibo Tchibem: praženou kávu té nejvyšší kvality a každý týden novou kolekci spotřebního zboží.

 

Více o společnosti, výrobcích a obchodní síti naleznete na stránkách:

www.tchibo.cz, www.tchibo.com/cz

www.facebook.com/TchiboCeskarepublika

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Tchibo