ijournal.cz

61. ZLÍN FILM FESTIVAL PŘIVÍTÁ PRODUCENTA SNÍMKU ZRODILA SE HVĚZDA BILLA GERBERA

red Zdroj: www.zlinfest.cz 3.9.2021 Společenské akce a události

Již za pár dní startuje druhá část 61. Zlín Film Festivalu. Největší a nejstarší festival filmů pro děti a mládež na světě navštíví hned v jeho úvodu známý americký producent Bill Gerber. Zlatý střevíček letos udělí organizátoři Ondřeji Vetchému. Hvězdy na Chodníku slávy nově ponesou jména hereček Anny Geislerové a Kláry Issové. Hlavním tématem festivalu, který se koná ve dvou částech, je letos „Literatura ve filmu“. Podzimní 2. díl Zlín Film Festivalu se uskuteční od 9. do 15. září 2021.

Zrodila se hvězda, Gran Torino, Zpátky do ringu, Příliš dlouhé zásnuby – to jsou jen některé producentské počiny Billa Gerbera. Podílel se také na snímcích Láska přes internet, L.A. – Přísně tajné, JFK, Nelítostný souboj, ale také na filmech o Harry Potterovi a řadě dalších. „Je nám velkou ctí, že tento světově uznávaný americký producent zavítá k nám na festival a osobně uvede v pátek projekci filmu Zrodila se hvězda. Aktivně se zúčastní také programu pro filmové odborníky,“ uvedl prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura. Setkání s Billem Gerberem pod názvem „Od rockenrolových snů po Oscary“ se uskuteční v sobotu 11. září od 16.30 hodin a bude věnováno jeho práci na několika nejlepších snímcích posledních třiceti let, včetně zmiňovaného filmu Zrodila se hvězda.

Dalším významným hostem, který letos navštíví zlínský festival, je herec Ivan Shvedoff, známý mimo jiné z filmů Mission: Impossible – Ghost Protocol a Most špiónů či z úspěšného seriálu Babylon Berlín. Ve Zlíně herec představí večerní zahajovací snímek festivalu Mise Asteroid.

Ivan Shvedoff

Během 61. ročníku budou opět odhaleny dvě hvězdy na zlínském Chodníku slávy. Historie tohoto společného projektu Nadačního fondu Kapka naděje a Zlín Film Festivalu sahá už do roku 2006. Letos se na kamenných dlaždicích před Velkým kinem objeví jména hereček Anny Geislerové a Kláry Issové. „Filmová kariéra obou dam započala již v útlém věku. Anna Geislerová se nesmazatelně zapsala v pouhých čtrnácti letech do československé filmové historie hlavní rolí v debutu Filipa Renče Requiem pro panenku, který se navíc natáčel přímo ve Zlíně,“ vysvětlila výkonná ředitelka Jarmila Záhorová a doplnila: „Pro Kláru Issovou byla zase osudovou v šestnácti letech její první filmová role v černé komedii režiséra Saši Gedeona Indiánské léto, za níž byla nominována na Českého lva.“

Zlín Film Festival se již několik let zaměřuje také na zajímavé mladé herecké hvězdy. Letošními Young Stars, které přijedou do Zlína, budou Veronika DivišováOskar Hes. „Veronika Divišová i Oskar Hes jsou talentovaní herci a diváci je mohli vidět v mnoha filmech či seriálech. Naši volbu asi nejvíce ovlivnil snímek Město režiséra Jiřího Diviše, ve kterém oba ztvárnili hlavní role a který bude mít na festivalu premiéru. Dalším společným titulem je pak televizní minisérie Božena, kde si oba zahráli. Oskar se navíc objevil ve filmu Spící město,“ zdůvodnila rozhodnutí organizátorů Markéta Pášmová a dodala, že i fantasy snímek Spící město bude uveden v rámci festivalového programu.

Oskar HesVeronika Divišová












Již dříve avizované ocenění Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež si ze Zlína odveze herec Ondřej Vetchý, který jej převezme během závěrečného galavečera 15. září.

Ondřej Vetchý

Ve filmovém programu i v soutěžích se na rozdíl od přechozích let objeví i řada snímků z domácí produkce pro děti a mládež. „Přestože byla kina dlouho dobu zavřená, čeští filmaři se nevzdali, dokázali se přizpůsobit obtížným podmínkám, a mohly tak vzniknout nové filmy,“ konstatovala s radostí umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu Markéta Pášmová a dodala: „Kvalitní český film pro děti a mládež proto opět po mnoha letech ožívá a důkazem je i to, že uvedeme hned čtyři české snímky v hlavní soutěži.“ Půjde o animovaný celovečerní film Myši patří do nebe, který je současně dopoledním zahajovacím snímkem, dále o hraný film režiséra Petra Oukropce Mazel a tajemství lesa, celovečerní loutkový film s názvem Barevný sen a koprodukční animovaný snímek Přes hranici francouzské režisérky Florence Miailhe.

Nejstarší a největší festival filmů pro děti a mládež letos vzdává poctu literárnímu umění, které bylo inspirací pro filmové scenáristy již od prvopočátku kinematografie. Největší pozornost bude směřována ke knihám pro malé a mladé publikum. Hlavní festivalové téma se promítne nejen na filmové plátno, ale i do doprovodného programu. Po jarní online části budou mít návštěvníci opět možnost navštívit řadu workshopů, koncertů, besed, výstav, virtuální realitu a další zajímavé aktivity pro celou rodinu. „Nemůžeme opomenout každoroční aukci filmových klapek, festivalový půlmaraton, malování na chodníku. Diváci by si však neměli nechat ujít koncert Filmové melodie Ondřeje Soukupa v podání Filharmonie Bohuslava Martinů nebo uvedení filmu Hotel Modrá hvězda z roku 1941, jehož speciální projekci chceme věnovat učitelům a zdravotníkům jako poděkování za jejich nasazení během pandemie,“ dodala Jarmila Záhorová.

Kompletní filmový i doprovodný program je k dispozici na www.zlinfest.cz a ve festivalové aplikaci Zlinfest.

Festival v rámci svého 61. ročníku zahajuje spolupráci s novým charitativním partnerem, kterým je Patron dětí. Charitativní projekt Nadace Sirius chce návštěvníky Zlín Film Festivalu upozornit na příběhy dětí ze znevýhodněných rodin. „Pokud znáte dítě, kterému rodiče nemohou zaplatit základní věci, jako jsou školní pomůcky, zájmové kroužky, školu v přírodě či třeba z dávek či zdravotního pojištění nehrazenou léčbu, rehabilitace a zdravotnické pomůcky, řekněte nám o nich,“ vyzývá Edita Mrkousová, výkonná ředitelka Patrona dětí.

61. ročník Zlín Film Festivalu se letos historicky poprvé koná ve dvou částech. Jarní 1. díl se uskutečnil v původním termínu festivalu v online podobě. Podzimní 2. díl v tradičním formátu začíná již 9. září a potrvá do 15. září.

 

Bill GerberBILL GERBER

Vítěz ceny Emmy a nominant na cenu americké Akademie filmového umění a věd (Oscara) Bill Gerber nasbíral za posledních třicet let bohaté zkušenosti ve filmovém průmyslu, a to na různých pozicích, včetně postu prezidenta produkce společnosti Warner Brothers Pictures. Podílel se na výrobě mnoha filmů, mezi nimiž jsou například L.A. – Přísně tajné, JFK, Nelítostný souboj, Láska přes internet, Dokonalá bouře, Tři králové a také série o Harrym Potterovi. Bill založil společnost Gerber Pictures s dlouhodobou exkluzivní dohodou (prvního pohledu) s Warner Bros. Mezi jeho produkční počiny patří snímky Zrodila se hvězda, Gran Torino, Příliš dlouhé zásnuby a Zpátky do ringu. Za film Příliš dlouhé zásnuby získal nominaci na Zlatý glóbus. Jeho úspěšný snímek Zrodila se hvězda mu vynesl nominaci na Oscara za nejlepší film a před nedávnem obdržel cenu Emmy za filmový počin ve sportu za dokumentární seriál HBO s názvem „Jak se jmenuji: Muhammed Ali“.


Bill Gerber působil před nástupem do společnosti Warner Brothers v přední hudební společnosti Lookout Management, která v průběhu let zastupovala takové rockové klasiky, jako jsou Neil Young, Joni Mitchell nebo Tom Petty. Společně s Elliotem Robertsem zastupoval kapely The Cars, Devo, Heaven 17, ABC, Scritti Politti a také Paula Reubense.

V roce 2019 se Bill Gerber stal oficiálním porotcem mezinárodní soutěže na 32. mezinárodním filmovém festivalu v Tokiu. V témže roce také jako význačný umělec působil jako profesor ve Studiích Marion Knott při Chapmanově univerzitě v Kalifornii. Má také za sebou působení ve správních radách neziskové organizace Environmental Media Association, kalifornské mateřské a základní školy Center for Early Education a iniciativy pro pořádání OH Los Angeles 2024.

 

ČESKÉ FILMY V SOUTĚŽÍCH ZLÍN FILM FESTIVALU

Zahajovacím filmem a zároveň filmem soutěžním je animovaný snímek Myši patří do nebe. Na diváky po téměř deseti letech příprav, vývoje, natáčení a postprodukce čeká napínavé dobrodružství odehrávající se převážně během posmrtného života. Je to film o naději, o hledání lásky a odvahy, o překonávání předsudků a starých bolestí, který si své diváky jistě najde mezi všemi generacemi.

Na tradici českého filmu pro děti se ctí navazuje hraný film režiséra Petra Oukropce Mazel a tajemství lesa, který bude o Zlatý střevíček bojovat v kategorii filmů pro děti. Rodinný snímek vypráví příběh městského chlapce Martina, který se původně velmi nerad ocitne na skautském táboře v magickém lese plném kouzelných lesních bytostí.

V kategorii filmů pro dospívající se můžete těšit na celovečerní loutkový film s poetickým názvem Barevný sen. Dobrodružný příběh o tom, jak je lehké ztratit svobodu a obtížné ji získat zpět, natočil renomovaný režisér, animátor a výtvarník Jan Balej, který za něj získal Českého lva.

Dále bude Českou republiku v hlavní soutěži zastupovat koprodukční animovaný snímek

Přes hranici francouzské režisérky Florence Miailhe. Příběh, který pracuje s tématem svobody, vypráví o naší věčné snaze, s níž jsme s to riskovat vlastní život a přitom hledat nový domov, v němž bychom mohli lépe žít. Snímek, na němž se významnou měrou podílela česká společnost MAUR film, je vytvořen speciální technikou ruční malby na sklo a získal významné ocenění na nejprestižnějším festivalu animovaných filmů ve francouzském Annecy.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak krátký animovaný snímek Rudé boty, který natočila talentovaná studentka FAMU Anna Podskalská. Film se letos jako jediný český zástupce zúčastnil soutěže na prestižním festivalu v Cannes a naše radost je o to větší, že jeho vznik byl podpořen Nadačním fondem FILMTALENT ZLÍN. Těšit se na něj můžete v mezinárodní soutěži studentských filmů.

V oficiálním festivalovém programu se objeví i řada dalších českých snímků, které můžete vidět na filmovém plátně!

 

Spící město

Čtyři sourozenci, nejstarší Kryštof, dvojčata Ema a Kristýna a malý Samuel, žijí spokojeně ve šťastné rodině. Jednoho rána se ale probudí ve zvláštní situaci. Jejich rodiče upadli do záhadného spánku a děti si musí najednou poradit docela samy. Jak záhy zjistí, usnuli rodiče po celém světě. A co je ještě horší, malý Samuel je unesen! Pro sourozence začíná každodenní boj, v němž vítězí silní a chytří proti vychytralým a bezohledným. Dystopický thriller pro celou rodinu natočil režisér Dan Svátek podle stejnojmenné knihy a populárního bestselleru spisovatele Martina Vopěnky a na festivalu přivítáme také početnou hereckou delegaci!

Zoufalky

Těšit se můžete na premiéru lotyšského koprodukčního snímku s českou účastí s výstižným názvem Zoufalky. Česká producentka Julietta Sichel po úspěšném snímku Smečka vsadila na teenagerskou retro komedii tentokrát pro dívky! Píše se rok 1999 a oslavy konce milénia se blíží. Sarmite, Sveta a Katrina, tři žákyně 9. třídy, už mají školní šikany dost. Rozhodnou se to změnit a do termínu plesu se stát nejpopulárnějšími dívkami školy. Vybaveny inspirací z hollywoodských filmů a televizních seriálů hodlají dosáhnout popularity tím, že jim garde na ples budou dělat největší školní borci…

Město

Nenechte si ujít premiéru celovečerního filmu natočeného na iPhone! Příběh se odehrává během 24 hodin v Praze. Klára, Viki a Mechanik se denně pohybují na hraně zákona. Viki coby feťák shání peníze na pravidelnou dávku, nejlépe krádežemi. Mechanik si drží odstup, je dealer a drogy nebere. Klára se ze závislosti částečně dostala, ale trápí jí absence domova. Brzy bude totiž rodit. Rajon, do kterého všichni patří, kontroluje dvojice vymahačů: bývalý boxer a jeho parťák Majk. Osudy všech se během dne dramaticky protnou.

Moje slunce Mad

Velmi aktuální nádech má animovaný snímek Moje slunce Mad. Příběh české dívky Heleny alias Herry, která opouští Prahu, aby se v afghánském Kábulu z lásky vdala za svého spolužáka Nazira, natočila režisérka Michaela Pavlátová a na festivalu v Annecy za něj získala cenu poroty. Snímek vstupuje do distribuce v říjnu letošního roku, a vy tak budete mít jedinečnou možnost jej vidět dříve než ostatní diváci.

Kompletní filmový program na https://program.zlinfest.cz/cz/filmovy-program/


PATRON DĚTÍ – PŘÍBĚH

Mariya mohla být skvělou dirigentkou a byla vyhledávanou překladatelkou. Nyní žádá o pomoc při pořízení automobilu, protože se svým synem Artíkem nemůže jezdit veřejnou dopravou. Do školy, k lékařům, prostě nikam. Chlapec totiž trpí silnou poruchou autistického spektra, epilepsií, hyperaktivitou a těžkou poruchou spánku. Jeho bráška Saša je jen o rok starší a navštěvuje gymnázium pro mimořádně talentované děti a je skvělý gymnasta. Syny vychovává maminka sama, otec nálož osudu prostě nezvládl a rodinu opustil.

Patron dětí, charitativní projekt Nadace Sirius, by chtěl návštěvníky Zlín Film Festivalu upozornit nejen na děti podobné Artíkovi. „Pokud znáte dítě, kterému rodiče nemohou zaplatit základní věci, jako jsou školní pomůcky, zájmové kroužky, školu v přírodě či třeba z dávek či zdravotního pojištění nehrazenou léčbu, rehabilitace a zdravotnické pomůcky, řekněte nám o nich,“ vyzývá Edita Mrkousová, výkonná ředitelka Patrona dětí. Nebo si zájemci mohou najít příběhy takových dětí na www.patrondeti.cz a pomoci jim. „Aktuálně nejvíce hoří již zmíněné školní pomůcky, najdete je v sekci Vzdělání. Chráníme dary našich dárců prověřováním žadatelů v oddělení risku tak, aby pomoc doputovala jen tam, kam opravdu patří,“ dodává Edita Mrkousová.

 

ZLÍN FILM FESTIVAL – Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež je nejstarší a v současnosti největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě. Jeho prestiž se rok od roku zvyšuje nejen v rámci České republiky, ale také v zahraničí. Svědčí o tom i celá řada pozvání a účastí zástupců ZFF do porot mezinárodních festivalů v Rusku, Lotyšsku, Německu, Polsku, Řecku, Indii a v dalších zemí světa,  velký zájem je také o filmovou dramaturgii festivalu. Významného ocenění se festivalu dostalo v závěru roku 2019 v japonském Tokiu na KINEKO International Children´s Film Festivalu, kde získal cenu KINEKO HONORARY AWARD za přínos kinematografii pro děti a mládež.

Posláním festivalu je prezentace celosvětové filmové tvorby pro děti a mládež, její zpřístupnění dětskému divákovi a rovněž vytvoření kvalitní alternativy k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu. Důležitým aspektem festivalu je mladé diváky prostřednictvím filmu vzdělávat, rozšiřovat jejich povědomí o okolním světě, rozvíjet jejich estetické, sociální a morální cítění. Cílem odborného programu je systematicky přispívat k rozvoji české kinematografie pro děti a mládež. Pořadatelem festivalu je společnost FILMFEST, s.r.o.


Více na www.zlinfest.cz

 

Pořadatel Zlín Film Festivalu, společnost FILMFEST, s.r.o., děkuje partnerům a podporovatelům, bez nichž by realizace 61. ročníku zlínské přehlídky nebyla myslitelná.

 

Spolupořadatel
statutární město Zlín

 

Generální partner
Kovárna VIVA a.s.


Generální mediální partner
Česká televize

Finanční podporaMinisterstvo kulturyZlínský krajStátní fond kinematografieKreativní Evropa - MEDIA

 

Hlavní partneři

ŠKODA AUTO a.s.

Barrandov Studio a.s.

Zlaté jablko, a.s.

GOLDEN APPLE CINEMA, a.s.

 

Hlavní mediální partneři

Český rozhlas

Total Film

DENÍK

 

Významní partneři

Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně

MONET+,a.s.

SPUR a.s.

PFNonwovens Czech s.r.o.

ABB s.r.o.

Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism

KOMA MODULAR s.r.o.

POZIMOS, a.s.

IS Produkce s.r.o.

Navláčil stavební firma, s.r.o.

PRIA SYSTEM s.r.o.

Pražská mincovna a.s.

DHL Express (Czech Republic) s.r.o.

 

Charitativní partneři

Patron dětí, z. ú.

Nadační fond Kapka naděje

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.zlinfest.cz