ijournal.cz

5 tipů na letní péči o rty

red Zdroj: Blistex 1.8.2021 Krása a zdraví

Že sluneční paprsky mohou naši pokožku spálit, ale že ji také vysušují, dráždí nebo mohou dokonce způsobit alergické reakce, ví dobře každý z nás. Pravidelné používání slunečních krémů a následná hydratace je proto v letních měsících samozřejmostí. Na jednu část těla ale mnoho z nás zapomíná, což je velká chyba. Řeč je o rtech, které jsou proti škodlivému slunečnímu záření téměř bezbranné. Právě proto byste jim měli nejen v létě věnovat zvýšenou pozornost.

 Portrait of white woman doing her daily skincare routine


Bezbranné rty

Na začátek trochu teorie: naše pokožka obsahuje melanin, což je pigment, kterému vděčíme za její zhnědnutí při opalování. Melanin nejen, že dokáže absorbovat sluneční paprsky, našemu tělu ale také pomáhá zbavovat se většiny škodlivého UV záření, které do něj při opalování proniká. Tento pigment nás tedy chrání nejen před spálením, ale také před stárnutím či rakovinou kůže. Naše rty ve srovnání s pokožkou obsahují ale melanocytů (buněk zodpovědných za produkci melaninu) mnohem méně. A jak už víme, čím méně melaninu, tím menší ochrana proti UVA a UVB paprskům. Pokud tedy dermatologovi řeknete, že jste si zapomněli opalovací krém, pochvalu nejspíš nedostanete. Když mu ale prozradíte, že rty během léta nechráníte balzámem se slunečním faktorem, dost jistě vás pošle klečet do rohu na hrách.

 

Muži se o své rty moc nestarají, ukázal průzkum

Takových lidí přitom není málo. Jak se letos na jaře ukázalo v průzkumu společnosti Blistex, na hrachu by musela klečet hned polovina českých mužů, kteří prozradili, že balzám na rty nepoužívají nikdy. Ženy proti nim dopadly o dost lépe – aspoň jednou za den si rty ošetřujícím přípravkem natře 85 % dam. Péče o rty přitom nezabere příliš času, a to ani v létě.

 

       Pět rychlých a jednoduchých tipů, jak v létě pečovat o rty


1. Hydratace neškodí v jakémkoliv množství

První rada bude možná znít triviálně, pro hydratované rty je ale naprosto klíčová: pijte dost vody či neslazených tekutin. Pokud budete v horkém počasí na konzumaci nápojů zapomínat, vedle úžehu a úpalu riskujete také přesušené, rozpraskané rty, které budete poté dostávat do kondice dlouhých několik dní.

 

2. Pečujte o rty ve spánkublistex_lip-infusions-hydration

Jestli se řadíte mezi fanoušky rtěnek či lesků na rty, vždy si pod ně nezapomeňte aplikovat balzám s ochranným faktorem. Protože rtěnky a lesky rty vysušují, večer se zaměřte na pečlivé odlíčení. Účinným trikem je natřít si rty těsně před spaním balzámem. Ten se o hydrataci postará, když budete spokojeně spát.

K tomu se výborně hodí novinka Blistex Lip Infusions® Hydration. V jejím složení najdete směs přírodních a včelích vosků a vitaminy E a F, které dodají potřebnou výživu. Hyaluronové kuličky, jež balzám obsahuje, ve rtech uzamknou veškerou hydrataci a zanechají je vláčné, vyživené a hebké. A díky slunečnímu faktoru SPF 15 se hodí nejen na noc, ale také na celý den.

 

image Blistex3. Rty si nikdy neolizujte

Tohle zná asi úplně každý. Když vás začnou pálit rty a vy zrovna po ruce nemáte balzám, naprosto automaticky si je začnete olizovat, abyste jim aspoň na moment ulevili. Po chvíli vás už rty pálí o něco víc a po pár hodinách je z toho rozpraskaná pokožka někdy i se zarudnutím na okraji rtů. Je tomu tak proto, že rty nemají ochrannou vrstvu, a hned, jak se tekutina vypaří, se citlivá pokožka začne přesušovat. Zapomenout si přibalit balzám se v horkých, slunečných dnech zkrátka nevyplácí.

 

4. SPF a pravidlo dvou hodin

Nejen, že je ve rtech méně melanocytů, pokožka na rtech je také mnohem tenčí a citlivější než na zbytku našeho těla. Ochranu před sluncem proto potřebuje nepřetržitě během celého dne. Při vybírání správné tyčinky doporučujeme volit co nejvyšší ochranný faktor SPF (z anglického Sun Protection Factor), i tak je ale třeba, abyste nezapomínali na aplikaci zhruba jednou za dvě hodiny; po této době totiž ochrana přestává fungovat.

 

5. Soustřeďte se nejen na UVB, ale i UVA

Pojmy UVB a UVA určitě znáte, ne všichni ale vědí, co znamenají. Paprsky UVB mají vliv na horní část kůže, díky nim se opalujeme, ale také spalujeme, a právě ony způsobují rakovinu kůže. UVA paprsky pronikají hlouběji do pokožky a způsobují její stárnutí. Problém pak přichází ve chvíli, kdy se u přípravků soustředíte jen na SPF. Ten totiž udává jen to, jak dlouho můžete na slunci být, než se spálíte. Jde tedy primárně jen o ochranu proti UVB záření. Dobrá zpráva ale je, že je na trhu celá řada přípravků, které dokáží bojovat i se škodlivým UVA. Ty jsou většinou označené jako širokospektrální ochrana nebo mají na obalu uvedenou ochranu jak před UVB, tak i UVA.

blistex_ultra_spf50
Jedním z nich je tyčinka Blistex Ultra SPF 50+, která rty chrání před UVB i UVA. Díky složení, jež je obohacené o antioxidanty C a E, tento balzám pokožku na ústech hydratuje, a dokonce si umí poradit i s popraskanými rty.

 

Balzámy Blistex nejen chrání před sluncem, ale také hydratují a léčí

blistex_ultra-spf-50V nabídce značky Blistex najdete hned několik produktů, které vám s letní péčí o rty pomohou. Volbou číslo jedna by měla být tyčinka Blistex Ultra SPF 50+. Má nejen vysoký ochranný faktor, chrání ale také proti UVA i UVB a rty navíc skvěle hydratuje.
blistex_hydration-cap-off
Úplnou novinkou je Blistex Lip Infusions® Hydration. Kromě přírodních a včelích vosků a vitaminů E a F nechybí ve složení hyaluronové kuličky, které zajistí dokonalou hydrataci, vláčnost i hebkost vašich rtů. Blistex Lip balzám má nejen ochranný faktor SPF 15, ale také unikátní krémové složení, které přináší hydrataci a okamžitou úlevu.

blistex_medplus
A až to s pobytem na slunci přeženete, ve štychu vás nenechá  Blistex Med Plus®. Obsahuje speciální hojivé látky jako eukalyptus, mentol a kafr a také ochranný faktor SPF 15. Díky tomu přináší okamžitou chladivou úlevu a ochranu pro bolavé, vysušené a popraskané rty, kterým navrací potřebnou hydrataci.

 

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Blistex