ijournal.cz

Zjistěte, zda k léčbě potřebujete antibiotika

red Zdroj: Hartman Rico 2.2.2015 Krása a zdraví

Osmatřicet na teploměru, hlava jako střep a podezřelé škrábání v krku. Tak začíná důvěrně známé dilema mezi cestou k lékaři a sázkou na samoléčbu. Nyní jeho vyřešení může pacientům zabratpouhých pět minut – stačí, aby po ruce měli CRP test pro domácí použití.Díky tomuto unikátnímu diagnostickémunástroji totižvelmi jednoduše zjistí, zda onemocnění může mít bakteriální původ, a je tedy na místě zvážit léčbu antibiotiky. CRP testy pro domácí použití jsouk dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.

CRP OBSAH CZ

S CRP diagnostikou se pacienti dosud setkávali především ve zdravotnických zařízeních, v posledních letech se postupně stala poměrně běžnou součástí ordinací praktických lékařů. Zdravotníci na ní oceňují zejména rychlost a vysokou úspěšnost správného odhalení původu nemoci, který je rozhodující pro zvolení adekvátního léčebného postupu.

Zvýšená tělesná teplota není pro lékaře dostatečnou informací pro určení diagnózy. Je důležité znát hladinu tzv. C-reaktivního proteinu – CRP. Podle jeho obsahu v krvi jsme schopni poměrně přesně rozlišit mezi bakteriálním, nebo jiným, nejčastěji virovým, původem onemocnění. Zatímco první případ splňuje podmínky pro nasazení antibiotik, v druhém se většinou stačí z nemoci vyležet a vyléčit běžně dostupnými prostředky,” vysvětluje Doc. MUDr. Bohumil Seifert Ph.D. ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

Jak CRP test funguje?

CRP test pro domácí použití pak tuto klinicky prověřenou metodu umožňuje provést v pohodlí domova. Stačí k tomu kapka krve odebraná z bříška prstu na ruce.

aplikace_06

Test koncentraci C-reaktivního proteinu v krvi zjišťuje ve třechmnožstevníchúrovních. Pokud je koncentrace CRP v krvi vysoká (třetí́ stupeň),  je velmi pravděpodobné, že  v organismu probíhá těžší bakteriální zánět. V takovém případě je nutné nechat posoudit zdravotní stav lékařem.  Při běžných onemocněních způsobených viry, se obvykle hladina CRP nezvyšuje a léčba antibiotiky není nutná.

Proces vyhodnocení vzorku trvá přesně pět minut. Testování je tedy velmi rychlé a jednoduché. Jeho přesný průběh ukazuje i video pod následujícím odkazem: https://www.youtube.com/watch?v=aAB1XgqtDEA.

CRP test pro domácí využití se proto vyplatí například lidem s časově náročným zaměstnáním, kteří si díky němu mohou během několika minut udělat orientační představu o závažnosti svého zdravotního stavu. Ocení jej ale třeba i maminky s malými dětmi, kterým pomůže zjistit, zda je skutečně nutné cestovat do přeplněné čekárny.

aplikace_02

Technologický vývoj v oblasti osobní diagnostiky je trend, s nímž my, lékaři, musíme do budoucna počítat.Pacienti mají právo využít dostupných a medicínsky relevantních prostředků k získání informací o svém zdravotním stavu, např. právě formou CRP vyšetření. Osobně tento posun v individuální péči o zdraví hodnotím pozitivně a jsem přesvědčen, že může být prospěšný i z pohledu lékařské praxe,“ doplňuje docent  Seifert.  
CRP BOX CZ

Ale stejně jako u léků na nachlazení i v případě CRP testů pro domácí použití je potřeba věnovat pozornost průběhu nemoci. „Pokud v případě výsledku poukazujícího na  virové onemocnění v prvních dnech příznaky zdravotních potíží neodezní, je nutné lékaře navštívit,” uzavírá docent Seifert.

Výhradním distributorem CRP testů pro domácí použití do lékáren v České republice je přední výrobce zdravotnických prostředků HARTMANN – RICO.


Doporučená maloobchodní cena za jedno balení, které obsahuje dva testy, je 285 korun.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Hartman Rico