ijournal.cz

Zeleninová kuchařka Petra Klímy

red Zdroj: Smart Press, foto: archiv, -eso- 24.9.2017 Knihy

Šéfkuchař pražské kultovní restaurace Country Life Petr Klíma, který je autorem blogu www.greenwayfood.cz, vydává svou první tištěnou kuchařkou: Zeleninová kuchařka – z farmy přímo na váš stůl.

kuchařka (1)
Také byste chtěli zdravěji vařit a na farmářských trzích zvědavě nakukujete do stánků, ale nevíte, co si s jakým druhem zeleniny počít? Hledejte inspiraci v Zeleninové kuchařce a nechte doputovat zeleninu z farmy přímo na váš stůl.

„Můj úmysl napsat a vydat kuchařku inspirovanou nabídkou zeleniny z lokálního farmářského trhu urychlil především alarmující fakt, že ve velkých obchodních řetězcích je celoročně k dostání ohromné množství různorodé zeleniny, nehledě na její jakost, sezonnost či zralost,“ říká Petr Klíma a dodává, že cílem jeho knihy je nabídnout kvalitní a zajímavé recepty, které pomohou omezit spotřebu masa, a naopak nás navrátit ke klasickým a sezonním surovinám, které byly dříve každodenní samozřejmostí. „Chtěl bych zdůraznit, že mým záměrem rozhodně není dělat z lidí vegetariány nebo vegany. Sám s tímto trochu bojuji a úplným vegetariánem jsem se zatím nestal,“ doplňuje s úsměvem. „Upřednostňuji pestrou, převážně zeleninovou kuchyni, obohacenou o luštěniny a obiloviny. Spoustu času jsem věnoval nejen všem receptům, které jsem sám vytvořil a uvařil, ale i fotografiím jídel, která jsem naaranžoval, vyfotil a nakonec i snědl!“ uzavírá autor.

petr-klima-krest-knihykřest akuchařka (2)

A co tedy vlastně jíst?

Petr Klíma, který denně připravuje zdravé, výživné a chutné menu pro hosty restaurace Country Life v pražských Dejvicích, nabízí své osvědčené recepty. Všechny recepty v knize jsou veganské

– nepoužívají tedy živočišné produkty, a jsou proto vhodné i pro ty, kteří chtějí ze své stravy vyřadit mléčné produkty nebo vejce. Celá řada receptů je využitelná také pro lidi s bezlepkovou dietou a ty, kteří chtějí omezit cukr. Kuchařka je rozdělena podle ročních období a nabízí jak poupravené klasické recepty, tak moderní variace ovlivněné exotickou kuchyní. Vždy jde však kompletní menu pro každou petr-klimapříležitost, od salátů a pomazánek přes polévky a hlavní jídla až po dezerty.

Zeleninová kuchařka, která obsahuje bezmála 100 skvělých sezonních receptů, nenabízí pouze pohled do kuchyně, ale i na to, jak se nejrůznější zelenina pěstuje, kdy se sklízí a jak se skladuje, a inspiruje k tomu, najít si vlastní zdroj kvalitní zeleniny.

Fotografie receptů: Petr Klíma, portrétové fotografie: Jiří Grégr

Vydalo nakladatelství Smart Press, k dostání u všech dobrých knihkupců a nawww.smartpress.cz,

formát 172 x 240 mm, vazba pevná, 208 stran, cena: 399 Kč

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Smart Press, foto: archiv, -eso-