ijournal.cz

Yuzu: Netradiční ovoce od farmářů z Koreje. Tři důvody, proč si ho dopřát

red Zdroj: Yuzu 29.8.2020 Gastronomie

yuzu
Yuzu je citrusové ovoce známé také jako yuja. Pochází pravděpodobně z Číny, kde se objevilo již před více než tisíci lety. Nyní ho pěstují především farmáři v Japonsku, Koreji a dalších částech světa. Má silnou žlutou kůru, ale oproti jiným citrusům je kyselejší a aromatičtější. Kde všude se dá yuzu použít? A proč je dobré ho do jídelníčku zařadit? Máme pro vás tři dobré důvody.


1. Lahodné nápoje  

Yuzu je obzvláště populární ve východoasijské kuchyni. Šťáva, kůra i semena slouží jako základ pro různé octy, koření, omáčky a marmelády. Yuzu olej se také běžně používá v kosmetice, parfémech a aromaterapii. V Česku je čerstvé yuzu spíše vzácností, sehnat ho ale lze například v podobě Yuzu tea. „Jde o tradiční korejský produkt, který na první pohled připomíná třeba pečený čaj. Má široké využití zejména při přípravě horkých nápojů, limonád či koktejlů. Lze ho ale využít i v kuchyni, třeba do dezertů nebo marinád na maso,“ říká Eliška Hynková ze společnosti Yuzu. Výhodou je, že Yuzu tea neobsahuje kofein, takže ho může konzumovat celá rodina. „Při zpracování ovoce se využívá i kůra plodů, ta je jedlá, plná vitaminů a výborně chutná,“ doplňuje Hynková.

čaj yuzu

2. Vysoký obsah vitaminu C

Yuzu podporuje zdraví. Není náhodou, že ho v mnoha zemích hojně využívají jako přísadu do zdravotnických prostředků, zdravých potravin a kosmetiky. Yuzu je bohatým zdrojem vitaminů a antioxidantů – zejména vitaminu C. Ten neutralizuje volné radikály a zabraňuje tak poškozování buněk a vzniku oxidačního stresu, který je spojován s mnoha nemocemi. Předpokládá se, že strava bohatá na antioxidanty snižuje riziko onemocnění mozku, srdečních chorob a některých typů rakoviny. Šťáva, kůra i semena mají řadu pozitivních účinků, nejen antioxidační, ale také protizánětlivé, protirakovinné či antimikrobiální vlastnosti.

yuzu

3. Uklidňující vůně

Yuzu má výraznou vůni s tóny grapefruitu, mandarinky, bergamotu a limetky. Existují studie dokazující, že vůně yuzu má uklidňující účinky, které pomáhají snižovat napětí a úzkost. V jedné z nich inhalovalo 20 žen vůni yuzu po dobu 10 minut. Během následujících 30 minut po inhalaci u nich došlo k poklesu markerů stresu, napětí, deprese, hněvu a zmatku a zlepšení nálady.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Yuzu