ijournal.cz

Vyražte s FlixBusem do Terstu po stopách námořníků, kávy a účastníků zájezdu

red Zdroj: FlixBus 16.7.2023 Soutěže
  • Za Josefem Resslem aneb z Chrudimi do Terstu Terst
  • Nečekaná pouť kávy Illy 
  • Kde se točili Účastníci zájezdu? V Chorvatsku to nebylo  

Terst je jedním z nejbližších mořských břehů. Dlouhá léta byl cílem cest českých krajánků, neboť cestou do Terstu neopustili hranice monarchie – byl to náš domácí přístav. A blízký nám je i dnes.  

Českou stopu naleznete kdekoli na světě. 
U námořníků by ji našinec alevzhledem k naší absenci mořského pobřeží úplně nehledal. Přesto existuje osobnost, která je pro vývoj námořní plavby naprosto nepostradatelná a navíc jde o rodáka z východočeské Chrudimi. 
 

Josef Ludvík František Ressel se narodil 29. června 1793 (letos tedy slavíme 230. výročí od jeho narození) do česko-německé rodiny. Otec Antonín Ressel byl Němec, matka Marie Anna Konvičková Češka. Josef chodil do české školy v Chrudimi a následně na německé gymnázium vLinci. I když koketoval s vojenskou kariérou, vystudoval nakonec lesnictví na akademii vMariabrunnu u Vídně. Pracoval pro rakouský stát jako lesník na pomezí dnešního Slovinska aChorvatska, zde mapoval hluboké lesy a zároveň se snažil zalesnit místní krasová území. Dodnes po této Resslově životní etapě zůstala kniha Dějiny přímořských lesů.  

Jako mnoho aktivních osobností své doby byl i Josef Ressel podnikal i v jiných oblastech než jenve „svém“ lesnictví. Po přestěhování do přístavního města Terst ho zaujala problematika pohonu lodí. „Chce navrtávat moře šroubem!“ křičeli na Ressla neznalí domorodci, když v roce 1826 konal první pokusy s malým člunem, kdy vrtuli umístil nejprve na příď člunu a poháněli ji ručně dva námořníci. Řešení fungovalo tak dobře, že Ressel hned následující rok požádal izapsání patentu. Nicméně monopol na řešení získal jen na dva roky. Roku 1829 vyzkoušel Ressel šroub už ve velikosti velké lodi, bohužel selhalo parní ústrojí a celý projekt ztroskotal. Ressel pak marně sháněl další peníze na experimenty.  Mezitím se důvěřivostí dostaly plány do rukou Angličanů a Francouzů, kteří je beze zbytku využili. Opravdový autor se pak v roce 1840 již jen smutně díval na příjezd anglického parníku Charlese Cummerova do Terstu, který již byl lodním šroubem reálně poháněn. Soudními spory s anglickými úřady strávil Ressel poslední léta svého života, dokonce na smrtelné posteli vzkázal dědiců, aby boj o autorství lodního šroubu nevzdávali. A skutečně, úřady po celém světě nakonec autorství lodního šroubu Resslovi přiznaly.  

Je neuvěřitelné, čím vším se tento náš rodák zabýval. Věděli jste, že mezi jeho vynálezy patří například předchůdce klasického kuličkového ložiska, busola nebo předchůdce potrubní pošty. To vše je jen důkazem, že ve městě Terstu je opravdu plodné podnebí. Pomník Josefa Ressla na místním nábřežím Molo IV., kde Canal Grande ústí do moře, je jedním z nejoblíbenějších vyhlídkových míst města.  Terst byl vždy pro nás střední Evropany oknem k moři. Kromě stopy  Josefa Ressla ji zanechali také Jan Neruda, Tomáš Garrigue MasarykI další národy si zamilovali Terst – nejznámějším obyvatelem je jistě irský spisovatel James Joyce 

I dnes Terst nabízí jedinečnou atmosféru. Od přístavní historické části, kde najdete nejstarší památky včetně středověkého hradu, pozůstatků římské agory a divadla. Přináležitost města k Rakousku dokládají pomníky císařů, nebo i název celé historické části města: Borgo TeresianoNěkolik kilometrů od centra města leží zámek Miramare, kde čas trávil mladší bratr Františka Josefa, arcivévoda Maxmilián mimochodem neslavně proslulý budoucí mexický císařPojmem je terstská káva – v terstském přístavu se totiž odbaví téměř 50 % veškerého obchodu s kávou v Evropě. Však město je také sídlem kávového koncernu Illy, což opět zajímavě odkazuje naRakousko-uherskou historii – neboť zakladatelem firmy byl voják a světoběžník  Ferenc Illy, původem Maďar, vychovaný v rumunském Temešváru. Po první světové válce zůstal Ferenc se svoji sestrou v Terstu, kde začal obchodovat s kakaem a kávou. V roce 1933 již jako Francesco založil dodnes známou firmu, vynalezl mimo jiné také první automatický kávovarFrancesco Illy řešil také trvanlivost pražené kávy, přičemž vymyslel vlastní metodu pro udržení čerstvosti – ukládal praženou kávu do plechovek. Na tomto řešení spolupracoval s firmou Haubrand 

Mimochodem ačkoli film Účastníci zájezdu podle románu Michala Viewegha vypráví o českém zájezdu do chorvatského letoviska, natáčelo se tady. Kousek od Terstu filmaři nakonec nalezli tosprávné chorvatské prostředí. I vy se můžete stát účastníky zájezdu. FlixBus jezdí do Terstu denně. Stačí večer nastoupit do zeleného autobusu a nechat se nocí unášet k Jaderskému moři. Jízdenky startují od 579 korun.  

 

Zapojte se do soutěže o dvě zpáteční jízdenky zdarma FlixBusem do Terstu.  


Otázka: Z kterého českého města pocházel vynálezce a lesník Josef Ressel? 
 


Své odpovědi, prosíme, pošlete do 31. července 2023 půlnoci na e-mailovou adresu: redakce@ijournal.cz. Z došlých odpovědí náhodně  vylosujeme 1 vítěze, kterého zpětně kontaktujeme na e-mail. Do předmětu uveďte Soutěž – FlixBus. 


(Podmínky soutěže: Jízdenky je možné využít z kterékoli zastávky v ČR, kde autobusy FlixBus staví, pro zpáteční cestu do Terstu s max. 1 přestupem. Platí pro 2 osoby pro rezervaci cesty do 31. 10. 2023.) 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: FlixBus