ijournal.cz

Vánoční trhy v centru Prahy provedou historií města a dýchnou sváteční atmosférou

red Zdroj: Taiko 1.12.2017 Aktuality a pozvánky

Největší vánoční trhy v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí nabídnou pohled do pražské historie, ze které se letos inspirovaly. Nádherný, bohatě zdobený vánoční strom se rozezní nově dvěma hudebními a světelnými show. V prostoru tržiště se budou zrcadlit reálné historické výjevy a události. Návštěvníci se projdou po nové vyhlídkové terase pod portály Chrámu svatého Víta a stylizovanou siluetou Hradčan. Chybět nebudou oblíbené fotokoutky, multifunkční pódium i každodenní bohatý kulturní program. Trhy na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 2. prosince a potrvají do 6. ledna 2018.

vanoce2017.dekorace

Organizátorem adventních trhů v centru Prahy je společnost Taiko, která také v letošním roce připravila řadu novinek. „Koncept trhů stále rozvíjíme a posouváme dál. Letos se návštěvníci mohou mimo jiné těšit na jednou tak velký vyhlídkový most s terasou., který jsme vyrobili zcela nový, nebo na originální dekorace připravenévýhradně pro strom a Staroměstské náměstí,“ říká Libor Votruba, předseda představenstva společnosti Taiko, která je organizátorem trhů na Staroměstském
a Václavském náměstí.

Pokud se jedná o bezpečnostní situaci v průběhu vánočních trhů, budou realizovaná veškerá opatření jako v minulých letech. Nemáme informace, na základě, kterých by bylo nutné přijímat zvláštní bezpečnostní opatření. V žádném případě však situaci nepodceňujeme,
Karel Grabein Procházka
, radní hlavního města Prahy.


Novinky 2017 – vyhlídkový most, odpočinkové zóna a další nové instalace

Letošní vánoční trhy budou zásluhou adventního kalendáře nejkratší v historii. Přesto se pochlubí řadou novinek. Nejviditelnější bude oblíbená atrakce návštěvníků trhů – vyhlídkový most, který se dočkal své nové podoby. Vyhlídková plocha dosahuje šestatřicet metrů čtverečních, což je dvojnásobek její velikosti z předchozích let. V prostoru pod mostem se otevřou nová prodejní místa. Stánky jsou uspořádané podle ověřeného modelu. „Prodejní domky jsou postavené po obvodu plochy tržiště. Diagonální uspořádání uprostřed prostoru pak respektuje hlavní pěší trasy napříč náměstím. Především pak průchod mezi ulicemi Železná a Dlouhá,“ upřesňuje Libor Přeček, architektonická a projekční kancelář Přeček Architekti.

Lepší komfort návštěvníků se otevře nová odpočinková zóna se stolky v prostoru proti
budově Ministerstva pro místní rozvoj. Centrální stánek s občerstvením díky nově instalovaným zdobeným pergolám umožní příjemnou konzumaci nápojů a jídel.

Novinkou je i zavedení jednotných, tématicky dekorovaných recyklovatelných kelímků u všech prodejců nápojů. Jsou k dispozici s motivem pražského panoramatu ve čtyřech barevných provedeních. Hlavní město je v nich ztvárněno v červené, žluté, zelené či modré barvě.

2017.dekorace

Motivy dekorací vychází z historické reality, vánoční strom doprovodí
dva hudební motivy a dvě světelné show

Dvě centrální tržiště se jednotně obléknou do zlato-bílé barvy s prvky červené a zelené. Strom na Staroměstském náměstí zůstane pohádkově vánoční s obřími slaměnými ozdobami (30-50 cm), šesti sty malými blyštivými hvězdičkami doplněnými o vánoční ozdoby inspirované historickými vitrážemi s typickými vánočními výjevy. Jeho špičku ozdobí tři metry dlouhá a 1,5 vysoká kometa. Zhruba sedmdesátiletý smrk ztepilý letos pochází z obce Roztoky u Křivoklátu, kde vyrostl na soukromém pozemku. Poprvé se slavnostně rozsvítí v sobotu 2. prosince v 16.30 hodin. Všechny další dny se bude rozsvěcet pravidelně vždy v půl (16.30, 17.30, 18.30, 19.30, 20.30, 21.30 hodin). Při světelné animaci (2.05 minut) se budou střídat dva hudební motivy. Smrk se rozzáří buď na hudební motiv Vltavy z cyklu Má Vlast Bedřicha Smetany, nebo na titulní skladbu z Krkonošských pohádek Vadima Petrova. „Krkonoše patří k mému dětství a vztah k této části naší země a tamní vyprávění o spravedlivém Krakonošovi mě celoživotně naplnil láskou. Všechnu tuto lásku jsem mohl vtělit do hudby v Krkonošských pohádkách. Jsem šťastný, že už pohádka i hudba rozdávají radost pětačtyřicet let,“ říká Vadim Petrov.

V celém prostoru tržiště se setkají hosté s reálnými výjevy z historie. Dvacet tematicky dekorovaných štítů domků představí velké pražské historické osobnosti a události. Návštěvníkům poskytnou historická fakta a informace a výzdobě trhů dodávají nově edukativní charakter. Jsou věnované štíty čtyřem slavným pražským osobnostem – Karlovi IV., Rudolfovi II., Rabimu Löwovi a Franzi Kafkovi. Každý bude na štítu vyobrazen, jak je pro něj nebo jeho dobu typické. „Štíty budou doplněné informačním popisem dané osobnosti, události a letopočtem. Celý výjev bude zakomponovaný do
3D okna podle architektonického období,“
říká Michaela Valentová, grafička SOS Dekorace.

Vyhlídkovému mostu dominují světelné siluety gotických portálů Chrámu svatého Víta. Stejnými motivy byly inspirovány i fotokoutky. Na Staroměstském náměstí jsou k vidění také dva Betlémy, jeden pod stromem a druhý ručně vyřezávaný a nasvícený v parku za Staroměstskou radnicí.

Václavské náměstí oproti tomu čerpá v dekoracích z klasických motivů vánočních ozdob (zlaté koule) a hvězd i adventních věnců s červenými mašlemi. Ozdobí ho desetimetrový umělý strom se zakomponovaným 3D betlémem. Novinkou je také světelná a hudební show, kterou letos nově nabídne i strom na Václavském náměstí. Vždy se v celou hodinu (od 17.00) rozsvítí na stejné dva hudební motivy jako na Staroměstském náměstí. Také v tomto prostoru najdou malí návštěvníci zookoutek se živými zvířátky. Náměstí Republiky vymění v detailech červenou za fialovou a strom zkrášlí vločky a kometa. Současně je i tam instalován ručně vyřezávaný dřevěný Betlém.

Karel IV.

Multifunkční pódium se roztančí každodenním adventním programem
i sváteční projekcí a potěší děti kreativními dílnami

Po celou dobu konání trhů si mohou návštěvníci trhů užít program na velkém pódiu na Staroměstském náměstí. Čekají je živá vystoupení folklórních, národopisných i dětských souborů z celé republiky i ze zahraničí, programové bloky pro malé i velké, víkendové dětské vánoční dílny, taneční vystoupení i pravidelné promítání adventních koncertů vždy v neděli od osmi hodin večer. „Na Staroměstském náměstí bude znít český i zahraniční folklór, historická hudba, dechová hudba, klasika i kabaret. Měsíční kulturní program je každý den pestrý a celý laděný do vánočního, takže je na co se těšit,“ upřesňuje Libuše Klinková, programová manažerka trhů. Děti také čeká ve vybrané dny od půl šesté promítání Večerníčků.

Na Staroměstském náměstí umístili organizátoři 99 prodejních míst, na Václavském pak 29. V nich stánkaři nabídnou především vánoční zboží a české rukodělné výrobky. Chybět nebudou ozdobičky na stromek, vykrajovátka cukroví, dekorace, svíčky, adventní věnce a zboží s vánoční tématikou. Tržištěm zavoní tradiční vánoční pokrmy, jako jsou horké kaštany, svařené víno nebo vánoční cukroví. Nově mohou návštěvníci trhu na náměstí Republiky také ochutnat plněné perníčky se švestkovými povidly, marmeládou nebo lískooříškovým krémem. K občerstvení bude připravená také klasika v podobě českých klobás nebo trhané kuře v housce či domácí těstoviny.


Vánoční trhy pomáhají potřebným

Organizátoři Vánočních trhů myslí také na pomoc charitativním organizacím i potřebným. Vybrané nadace budou prodávat na trzích svoje výrobky (v rámci dvou vyčleněných míst), nebo se přímo zapojí do tvorby doprovodného programu. Na Staroměstském náměstí umístí pořadatelé po celou dobu trhů kasičku, kam je možné přispět Nadaci Pražské děti, která pomáhá dětem na onkologii
a hematologii ve Fakultní nemocnici Motol. Během adventu pomohou zájemci také projektu Nadace rozvoje občanské společnosti a České televize Pomozte dětem (Kuře).

V den zahájení trhů 2. prosince současně vrcholí projekt Rozsviťte s námi Prahu s rádiem City. Každý zájemce může „sponzorovat“ jednu žárovku na vánočním stromě pomocí jedné dárcovské sms. Zasílat je možné dárcovské zprávy ve tvaru DMS mezera ZAROVKA mezera 30 nebo 60 nebo 90 na číslo 87777.Díky dárcům získá letos Klinika dětí a dorostu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze prostředky na nákup infuzních pump, které dokáží podávat léky kriticky nemocným dětem v přesném dávkování. Projekt Rozsviťte s námi Prahu je realizován pod záštitou obecně prospěšné společnosti Život dětem.

dekorace

Trhy na Staroměstském náměstí mezi TOP 10

Krása a atmosféra pražského adventního tržiště na Staroměstském náměstí je v posledních letech každoročně oceňována světovými médii jako jedna z nejkrásnějších vánočních destinací světa. Také letos na začátku listopadu Prahu zařadil prestižní americký týdeník US News & World Report do ankety TOP10 nejkrásnějších vánočních destinací světa. Hlasování stále probíhá
a zájemci tak mohou podpořit svým hlasem Prahu na adrese:
https://travel.usnews.com/rankings/best-christmas-vacations/

Společnost Taiko získala za trhy ocenění od prestižních zahraničních médií a turistických vydavatelství již v minulosti. V roce 2015 zvolili čtenáři amerického listu USA Today v internetové anketě Prahu za nejkrásnější vánoční místo na světě, v roce 2016 je mezi desítku nejkrásnějších zařadila televize CNN. V minulosti zaznamenaly úspěch Vánoční trhy na Staroměstském náměstí také u prestižního turistického vydavatelství Lonely Planet, britského deníku Daily Mirror či největšího irského deníku The Independent.

Provozní doba prodejních stánků

Prodejní stánky s širokým produktovým sortimentem budou otevřeny na všech náměstích každý den od 10 do 22 hodin. Vybrané stánky s občerstvením budou otevřeny denně od 10 hodin
až do půlnoci. Vyhlídkový most bude zavřený pro veřejnost pouze v noci ze Silvestra
na Nový rok (31.12. – 1.1) v době od 22 do 9 hodin.

Vánoční trhy 2017 začnou na Staroměstském i Václavském náměstí 2. prosince 2017
a potrvají až do 6. ledna 2018.
Do slavnostní vánoční atmosféry se od 2. do 30. prosince
ponoří souběžně i náměstí Republiky.

Průběžné informace, novinky a aktuality o Vánočních trzích na Staroměstském
a Václavském náměstí jsou k dispozici na www.trhypraha.cz.

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Taiko