Motto: Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů. (Lee Iacocca)
Dnes je Neděle, 21.Červenec 2019
ijournal.cz

Unikátní český projekt kultivace řasy s obsahem astaxanthinu

red Zdroj: Algamo sro, Bonaloka sro 30.7.2018 Zajímavosti

cofSpolečnost Algamo s.r.o. se specializuje na kultivaci sladkovodní mikroskopické řasy Haematococcus pluvialis, která je ve světě známá jako nejbohatší zdroj astaxanthinu, jednoho z nejsilnějších přírodních antioxidantů na světě. Algamo s.r.o. je jedním ze dvou producentů této řasy v Evropské unii a pro kultivaci využívá nejmodernější technologie, první svého druhu na světě.

DCIM100MEDIADJI_0030.JPG
Provozovna se nachází v české obci Mostek poblíž Dvora Králové nad Labem, v těsné blízkosti elektrárny na biomasu, z níž odebírá elektrickou energii a nevyužité teplo pro svůj provoz. Celý proces kultivace je technologicky na velmi vysoké úrovni, zcela šetrný k životnímu prostředí a využívá obnovitelných zdrojů.

hala
Areál se rozkládá na 6400 m2 a hlavní fáze kultivace řasy probíhají ve dvou patrech. První patro je věnováno tzv. „zelené fázi“, v níž se řasa ve speciálně navržených mikromodulech kultivuje a množí. Poté se přepustí do 2. patra, tzv. „červené fáze“, kde je vystavena specifickým podmínkám, díky kterým začne produkovat astaxanthin.


Astaxanthin je jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů, který se řadí do skupiny karotenoidů, červených pigmentů rozpustných v tucích, stejně jako např. beta-karoten, lutein a zeaxanthin. Přestože není jeho název v České republice zatím příliš rozšířený, většina lidí se s touto látkou již setkala.

cofAstaxanthin je totiž obsažen například v mase lososů, krevet či humrů, které je v závislosti na obsahu astaxanthinu zabarveno dooranžova až červena. Vědci tvrdí, že právě astaxanthin dodává lososům sílu a výdrž k dlouhým tahům řekami a překonávání vodopádů. Řasa Haematococcus pluvialis však obsahuje mnohonásobně vyšší množství této účinné látky a je navíc jediným přírodním zdrojem astaxanthinu vhodným také pro vegetariány a vegany. Specifické zabarvení astaxanthin dodává mimo jiné také peří plameňáků.

červená fázecof


Jakmile řasa obsahuje potřebnou koncentraci astaxanthinu, je „sklizena“, rozmělněna a usušena. Tuto sušenou řasu ve formě prášku lze zakoupit jako čistě přírodní produkt – potravinu – nebo se dále zpracovává ve farmaceutickém, kosmetickém i potravinářském průmyslu pro výrobu doplňků stravy, pečující kosmetiky a doplňkových krmiv pro zvířata.

cof

Kultivace řasy probíhá nepřetržitě 24 hodin denně, 7 dní v týdnu za neustálého dohledu a kontroly. Celý proces je koncipován tak, aby bylo minimalizováno riziko kontaminace. Díky použité technologii, přísným kontrolám a laboratorním podmínkám se řasa české produkce řadí svou kvalitou mezi světovou špičku.

cof


Astaxanthin je coby jeden z nejsilnějších přírodních antioxidantů využíván po celém světě a mnohé vědecké studie dokládají jeho příznivý vliv na celý lidský organismus. Astaxanthin posiluje imunitu, má protizánětlivé účinky, blahodárný vliv na kardiovaskulární systém, mozek, paměť, zlepšuje zrak, pomáhá sportovcům zvýšit vytrvalost a výkonnost, a naopak urychlit svalovou regeneraci a v neposlední řadě je oblíben zejména ženami pro své účinky na pokožku. Studie poukazují na redukci vrásek a stařeckých skvrnek, zvýšení elasticity i hydratace pokožky a ochranu před poškozením UV zářením.

řasakosmetika


Česká společnost Bonaloka s.r.o. tuto prvotřídní surovinu od společnosti Algamo s.r.o. odebírá a následně zpracovává pro výrobu dalších produktů s obsahem astaxanthinu – doplňků stravy, pečující kosmetiky a doplňkových krmiv pro zvířata.
Tyto produkty lze zakoupit v široké síti prodejen v České republice. Samotnou čistě přírodní řasu z české produkce mohou koncoví zákazníci zakoupit výhradně na e-shopu www.bonaloka.cz.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Algamo sro, Bonaloka sro