ijournal.cz

Umělecky ztvárněné filmové klapky zdobí Divadlo Hybernia v Praze

red Zdroj: Zlín Film Festival 9.3.2023 Společenské akce a události, Výstavy a veletrhy
image logo

Symbolickým klapnutím zahájili výtvarníci Kateřina Miler a Kristián Kodet společně s mladým režisérem Martinem Kubou v úterý 7. března výstavu 26. ročníku Salonu filmových klapek. Projekt spojující výtvarné a filmové umění pravidelně ze svého výtěžku podporuje snímky začínajících filmařů. Než ale budou klapky v květnu vydraženy v rámci 63. Zlín Film Festivalu ve Zlíně, představí se na několika místech po celé České republice.

 Klapky 2023


Obyčejné dřevěné klapky opět povýšili na umělecká díla takoví autoři jako je Jaroslav Němeček, Ilja Hartinger, Stanislav Žampach, Michal Škapa nebo Josef Velčovský. Herečka a výtvarnice Iva Hüttnerová se dokonce letos do projektu zapojila už podvacáté. „Během dvaceti šesti let trvání projektu nevynechali ani jednou pánové Miroslav Göttlich, František Květoň a Ivan Baborák,“ uvedl předseda správní rady Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN Čestmír Vančura a dodal, že rodina Baborákových patří k rekordmanům a vytvořila už během existence projektu celkem 46 klapek.

Každoročně se mezi výtvarníky objevují i nová jména. Letos se tak poprvé do tvorby klapek zapojila například animátorka a ilustrátorka Eliška Podzimková, výtvarnice Eva Davidová nebo zlínské autorky – malířka Athena Aks a sklářská výtvarnice Miroslava Ptáčková a zlínský rodák Vlastimil Elšík. „Těší nás, že se řada výtvarníků nechala inspirovat i jedním z letošních témat filmového festivalu, kterým je česká animace. Na klapkách tak najdeme motivy Pata a Mata, pana Prokouka, tradiční Čtyřlístek nebo vzpomínku na Břetislava Pojara, od jehož narození letos uplyne 100 let,“ upozornil Čestmír Vančura a doplnil, že opět nechybí ani známé postavy z filmů jako je dvojice Svěrák a Smoljak, Jan Werich nebo nedávno zesnulá Gina Lollobrigida.

Z výtěžku aukce klapek jsou již tradičně podporovány filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců. O finanční podporu se u Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN mohou ucházet autorské snímky hrané, animované i ty pohybující se na hranici dokumentu. „Důkazem, že se peníze vynakládají smysluplně, jsou úspěchy podpořených filmů nejen v České republice, ale i v zahraničí. Jeden příklad za všechny, námi podpořené filmy se letos s 9 nominacemi ucházely o Českého lva,“ uvedla Markéta Pášmová, umělecká ředitelka Zlín Film Festivalu. „V kategorii Nejlepší animovaný film zvítězil snímek Zuza v zahradách, který u nás dokonce získal loni i ocenění Zlatý střevíček. Nejlepším krátkým filmem se staly Rituály a Cenu Magnesia za nejlepší studentský film si z jubilejního večera 30. ročníku Českého lva odvezli tvůrci filmu Vinland,“ doplnila Markéta Pášmová.

Klapky_výstava

Slavnostní vernisáže se v Divadle Hybernia zúčastnil i režisér zmíněného snímku Vinland, který se kromě Českého lva může pochlubit také oceněním Trilobit a Národní cenou na festivalu Pragueshorts. „Chtěli bychom ještě jednou fondu FILMTALENT ZLÍN moc poděkovat za podporu našeho filmu, která nás v klíčové chvíli zachránila a bez níž by nebylo možné film dokončit,“ řekl režisér Martin Kuba.

Výstava filmových klapek bude v Praze k vidění do 15. března. Divadlo bude mít kvůli ní upravenou otevírací dobu, a to denně od 13 do 18 hodin. Expozice bude poté k vidění v rodném domě Ferdinanda Porscheho v Liberci-Vratislavicích, ve ŠKODA Muzeu v Mladé Boleslavi, v galerii Art Rubikon v Olomouci a v Galerii Vaňkovka v Brně. Poslední zastávkou bude zlínské obchodní a zábavní centrum Zlaté jablko, odkud se klapky přesunou do Kongresového centra, kde 4. června ve 13 hodin proběhne dražba klapek.

Za celou historii Salonu filmových klapek bylo vydraženo 2872 umělecky ztvárněných klapek a celkově vynesly již 44 561 000 Kč. Podpořeno bylo celkem přes 411 filmů a filmových projektů mladých, začínajících tvůrců. Nejúspěšnější je stále klapka Libora Vojkůvky „Touhy plná, klapka rozevřená,“ kterou zájemce v roce 2008 zakoupil za 199 tisíc korun. Kompletní kolekce je k vidění na webu www.salonfilmovychklapek.cz, který obsahuje přehled klapek ze všech uplynulých 25 ročníků Salonu, navíc přidává informace o jednotlivých autorech a další zajímavosti.

 Klapky_krbova_neff


Zlín Film Festival
– Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež je nejstarší a v současnosti největší filmový festival svého druhu na světě. Jeho prestiž se rok od roku zvyšuje nejen v rámci České republiky, ale také v zahraničí. Uskuteční se v termínu 1. – 7. června 2023.

Snahou organizátorů je ukázat to nejlepší ze světové tvorby pro děti a mládež a nabídnout alternativu k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu. Současně chtějí prostřednictvím filmu vzdělávat, rozšiřovat povědomí o okolním světě, otvírat a následně diskutovat o aktuálních tématech.

Ve svém filmovém programu nabídne letos festival opět soutěžní snímky v tradičních kategoriích. Kromě toho u příležitosti 100. výročí narození Břetislava Pojara přinese sekci věnovanou světově uznávané československé animaci. Tématu animované tvorby se bude festival věnovat ve filmovém, doprovodném i odborném programu. V rámci něj se chystají i speciální lektorské úvody s ukázkami různých typů animace.

Dramaturgie festivalu plánuje také reagovat na trend v oblasti seriálů pro teenagery v rámci nově vzniklé sekce Evropské web seriály pro mladé publikum, které letos odstartuje pilotní ročník zaměřený na skandinávskou produkci. Každý den tak uvede festival jeden seriál s tématikou odrážející současné problémy dospívajících – identita, přistěhovalectví, coming out, šikana a další. Tato témata se promítnou i do návazných besed a diskusí s mladými lidmi.

Nedílnou součástí festivalu bude již tradičně i odborný program pro filmové profesionály. V rámci Zlín Industry Days se uskuteční například i Filmtalent Pitching Forum, kde porota rozhodne o tom, který z projektů začínajících filmařů bude podpořen z výtěžku z aukce klapek. Na třídenní odborný program naváže i konferenční blok Děti bez hranic.

Jako v předchozích letech bude součástí festivalu i bohatý doprovodný program na řadě míst ve Zlíně, který přinese zábavu, poučení i příležitosti pro smysluplné trávení společného volného času pro celou rodinu.

Pořadatelem festivalu je společnost FILMFEST, s.r.o., která je vedle samotného filmového festivalu také zřizovatelem Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN, provozuje platformu Zlín Fest Screen, spravuje stálou expozici zlínského filmu pod názvem Kabinet filmové historie na Filmových ateliérech. Loni uspořádal FILMFEST také 1. ročník Zlínského filmového víkendu, pravidelně organizuje filmové příměstské tábory a v rámci filmového festivalu realizuje i Festivalový půlmaraton MONET+ Zlín, eventy pro partnery a další akce a projekty.

Více na www.zlinfest.cz a www.salonfilmovychklapek.cz

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Zlín Film Festival