ijournal.cz

Třetí rodič ví jak na to! Aneb jak si počínat v patchworkové rodině v době coronavirové?

red Zdroj: www.tretirodic.cz 13.6.2020 Knihy
Uplynulé týdny pro každého z nás znamenaly změnu. Pro někoho menší, pro jiné větší, ale co rozhodně potřeboval každý z nás, bylo najít nový životní rytmus. Možná nejvíce dobu homeofficů zaznamenaly děti. Najednou měly kolem sebe dospělé, možná až moc často. A dospělí řešili hlavně to, jak s dětmi vyjít: s vlastními i těmi bonusovými.

 Kamila Simunkova Petrovska-1Zůstat doma. Jak jednoduše to zní a jak složité to může být. V komponovaných, nebo chcete-li patchworkových rodinách, byla situace spojená s omezeními skutečně náročná, přinesla zcela nové výzvy. „Díky svému projektu Třetí rodič jsem měla opravdu hodně příležitostí vyslechnout spoustu příběhů o tom, co dospělé v době pandemie trápilo, při nastavování tak trochu nových pravidel soužití po rozchodu. Někteří nevlastní rodiče začali trávit se svými nevlastními dětmi více času než obvykle a museli ve větší intenzitě zvládat všechny variace dětských nálad. Jiní se báli nevlastní děti ve svém dezinfikovaném domově přivítat z obavy před možnou nákazou. Někdo celou situaci dokonce zneužil k bojovnému účtování s bývalým partnerem – třeba nepustil dítě k druhému rodiči pod záminkou, že mají přeci zůstat doma a nesmí nikam jezdit. Těchto příběhů bylo tolik, že jsem se rozhodla vydat druhé vydání mého praktického průvodce nevlastním rodičovstvím a ve spolupráci s nakladatelstvím Kosmas ho dát do knižní distribuce. Věřím, že pomůže dalším rodičům, kteří možná potřebují maličko poradit, jak tuto nenadálou situaci spíše využít k vyvěšení bílých vlajek a trvalému stavu příměří. Sama jsem matkou jednoho dítěte a bonusovou mámou dvou dalších. Karanténa nám přinesla více společných dní a my toho zažili tolik, co se za krátké víkendy nikdy nestihne. Získali jsme nový čas – čas jen tak spolu být, vstávat, učit se, vařit, piknikovat, chodit na procházky, večer si povídat, šít na šicím stroji, či se dívat na film. Jsem za to vděčná,“ říká Kamila Šimůnková Petrovská autorka knihy Třetí rodič: praktický průvodce nevlastním rodičovstvím.

Treti_rodic-kniha 2. vydani
Kniha je k dostání na www.tretirodic.cz/kniha a v každém dobrém knihkupectví

A pokud již knihu máte, ale chtěli byste více nových informací a rad, naplánujte si účast na první celodenní akci pro třetí rodiče plné seminářů a inspirace, která proběhne 4. 10. 2020 v unikátním pražském prostoru Opero nedaleko Staroměstského náměstí. Přihlášky jsou k dispozici na www.tretirodic.cz/akce.

 

PATNÁCT ZÁKLADNÍCH RAD PRO PŘEŽITÍ NEJEN V DOBĚ CORONAVIRU NEJEN PRO (KOMPONOVANÉ) RODINY

 

 1. Zaměřte se na každodenní věci, které vám přináší radost (jídlo, procházky, rozkvetlé stromy, žonglování, opékání buřtů apod.).
 2. Věnujte péči sám/sama sobě. Sportujte, jezděte na kole, choďte do přírody, kupte si kvalitní kosmetiku, čtěte, dívejte se na hezké filmy, hodně spěte a udělejte si čas, kdy jste sami bez rodiny.
 3. Věnujte péči také vašemu partnerskému vztahu. Když to bude mezi vámi dvěma fungovat, bude spokojená celá rodina. Víno, film, masáž, sex – cokoli vnese mezi vás novou energii a pohodu.
 4. Netrapte se tím, co nemůžete změnit (okolní situaci) a věnujte čas a energii tomu, co změnit můžete (vaše vnitřní naladění, program pro děti, vytváření malých radostí, zlepšení komunikace v rodině apod.).
 5. Choďte do přírody co nejvíce to jde – čerpejte z ní energii, přivoňte si k rozkvetlým stromům, kochejte se tím, jak se příroda mocně mění před očima ve svém pravidelném cyklu.
 6. Hýbejte se – doma i venku. K dispozici je nyní na internetu spousta cvičících videí zdarma. Dopřejte si příjemný luxus zacvičit si každý den.
 7. Poslouchání zpráv zmenšete na minimum. Nebojte se, to důležité se k vám spolehlivě dostane. Zprávy jednou denně úplně stačí. Pokud to zvládnete i méně často, určitě se vám uleví.
 8. Používejte humor a nadhled pro zvládání náročných situaci. Hrajte si a smějte se.
 9. Sepište si jasná domácí pravidla, která budou platit pro všechny členy domácnosti a pomůžou vám k větší domácí pohodě – jak si rozdělíte domácí práce, kdy se dělají úkoly, kdy má kdo čas pro sebe, kdy se chodí ven, jak se řeší konflikty.
 10. Najděte v sobě i v ostatních ty lepší stránky osobnosti: vstřícnost, pochopení, nabídku pomoci, velkorysost, toleranci a respekt. Odložte běžné boje a vyhlaste příměří.
 11. Pokud prožíváte nějaké negativní emoce, jsou v pořádku. Naučte se o nich mluvit tak, abyste jimi ostatní nezraňovali. Nejjednodušší cesta je o nich mluvit jen v první osobě a neobviňovat ze své nepohody druhé.
 12. Ukažte svým dětem, jak správně zvládnout krizovou situaci, buďte jim příkladem. Jednou se jim to možná bude hodit.
 13. Hledejte na dané situaci příležitosti, ne negativa. Co všechno můžete díky pandemii a pobytu doma získat? Co nového a příjemného vám to může do života přinést?
 14. Nebojte se být šťastní i v tomto období. Máte na to plné právo.
 15. A jak řekl Zdeněk Svěrák: „Nebojte se, každá patálie jednou skončí.“

 Vyjádření od Báry Polákové k pojmenování „bonusová maminka“.

  https://www.youtube.com/watch?v=2ijtFDWS7Hw

 

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.tretirodic.cz