ijournal.cz

Srdce luhačovických lázní v novém!

red Zdroj: www.lazneluhacovice.cz 3.7.2020 Cestování, Zajímavosti

Co by byly lázně bez kolonády? Ta luhačovická navíc nedávno prošla náročnou revitalizací, která uvedla tuto pozdně funkcionalistickou kulturní památku do původního stavu, a samý střed lázní tak znovu ožil, aby naplnil svou úlohu společenského centra s obchodní zónou i místem pro posezení u moderní gastronomie…

Lazenska_kolonda_zdroj_Lazne_Luhacovice (2)

„Lázeňská kolonáda v Luhačovicích, která je dílem brněnského architekta Oskara Pořísky, byla po více jak rok trvající náročné rekonstrukci slavnostně otevřena vloni na podzim, takže celá řada hostů ji teď v letní sezoně vidí v novém kabátku úplně poprvé
,“ uvádí MUDr. Eduard Bláha, generální ředitel společnosti Lázně Luhačovice, a. s.

A co je nového? „Celková rekonstrukce objektu kolonády, který již byl v havarijním stavu, cílila především na maximální zachování původních prvků a pečlivé repliky,“ popisuje MUDr. Eduard Bláha revitalizaci a pokračuje: Objekt se tak vrátil ke své původní barevnosti a zachovány byly také materiály. Na podlaze je položena replika mozaikové dlažby, nad jejím ústředním motivem byl obnoven světlík, a celkovou rekonstrukcí prošlo také osvětlení – do stropních podhledů a čelní římsy celé kolonády se umístily repliky nedochovaných svítidel a novinkou, která vychází z původního architektonického záměru, je osvětlení na sloupech u bývalého pramene Amandka.

Jurkovicuv dum_a_Lazenska_kolonada_nocni_osvetlena_foto_zdroj_Lazne_Luhacovice

Na tomto místě jsme pak také nechali vyvést nové veřejné pítko Vincentky, které se nachází v části, a které tak koresponduje s rovněž nově opravenou halou Vincentka.“ Celkově se totiž kolonádní komplex sestává ze tří vzájemně propojených objektů, a to haly Vincentka a Velké a Malé kolonády, které vyrostly na jižní straně lázeňského náměstí mezi roky 1947-1951, a které architekt Poříska navrhl tak, aby byly citlivě zapojené do okolní krajiny – prosklené kolonádní plochy, otevřená atria a střešní světlíky tak od počátku symbolizovaly vzdušnost a propojení s přírodou.

Lazenska_kolonda_zdroj_Lazne_Luhacovice

V rámci revitalizace byla obnovena ještě dvě atria, a veškerý komfort, na který jsou lázeňští hosté zvyklí, doplňují také zcela nové obchůdky na kolonádě – kromě Informačního centra je otevřena palačinkárna, vinotéka, obchůdky s čaji a kávou či s dárkovými předměty.

         Původní technické řešení podlahy zajišťuje její odizolování od podloží nasycené minerální vodou ↓

Hisilicon Balong

                                                                       Nové veřejné pítko Vincentky ↓

Lazenska_kolonda_nove_pitko_Vincentky_foto_zdroj_Lazne_Luhacovice


Lázně Luhačovice, a.s.

Společnost Lázně Luhačovice, a. s. patří mezi největší lázeňská zařízení České republiky a je hlavním profilovým zdravotnickým zařízením v oblasti léčby dýchacích cest u dospělých a dětí od jednoho a půl roku. Společnost navazuje na více než stoletou tradici luhačovického lázeňství a díky profesionálnímu přístupu dnes využívá nejmodernější léčebné a rehabilitační metody v kombinaci s přírodními zdroji minerálních vod, které jsou označovány za jedny z nejúčinnějších v Evropě. V současné době spravuje deset ze třinácti přírodních léčivých pramenů dostupných na území Luhačovic (v čele s nejznámější Vincentkou). Za jejich účinky v rámci léčebných, relaxačních i wellness pobytů ročně přijede do luhačovického lázeňského areálu více než třicet tisíc hostů.

www.lazneluhacovice.cz

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: www.lazneluhacovice.cz