ijournal.cz

Slavnostní start expedice Sen o Dakaru s Karlem Lopraisem

red Zdroj: Royal Trust 24.1.2016 Aktuality a pozvánky, Auto-moto

ZÁŠTITU Dakarské expedici udělují Prezident České republiky Miloš Zeman, předseda poslanecké sněmovny parlamentu České republiky Jan Hamáček a starosta Městské části Praha 1 Oldřich Lomecký.

Patronem expedice je Arnošt Goldflam, český herec, dramatik, režisér, pedagog a spisovatel.

Slavnostní start expedice, jejímž cílem je připomenout první účast Karla Lopraise s Tatrou na Rallye Paříž-Alžír-Dakar a zároveň přiblížit krásy severozápadní Afriky v Česku se uskuteční v sobotu 30. ledna 2016 ve 12 hodin z náměstí Jana Palacha v Praze. Moderátorem na místě bude Josef Melen.

trasaV pravé poledne vyrazí Tatra 815 Dakar spolu s doprovodnými vozy. Následuje přejezd přes Evropu až do jihošpanělského přístavu Algeciras. V pondělí 1. února expedice přepluje Gibraltar do Maroka, do přístavu Tanger. Dále trasa povede přes Maroko a Mauritánii do Senegalu k Růžovému jezeru, kam se dorazí 10. února.

1. ledna 1986 se na startu osmého ročníku Rallye Paříž – Alžír – Dakar sešlo 131 motocyklů, 283 automobilů a 73 kamionů. Za volantem jednoho z nich se poprvé objevil tehdy ještě neznámý testovací jezdec kopřivnické Tatry Karel Loprais. A  premiéra to byla opravdu velkolepá. Kdyby v  závěru nejnáročnějšího závodu světa nezapadla Lopraisova Tatra startovní číslo 634 spolu s dalšími kamiony do bahna, ze kterého ji nedostala ani vyprošťovací šlapadla, skončila by téměř jistě na stupních vítězů. Dakarské stříbro získal Karel Loprais již při druhé účasti v roce 1987 a následující rok svůj první Dakar vyhrál!

Po třiceti letech se v rámci projektu SEN O DAKARU chystá na 15 000 kilometrů dlouhou cestu Tatra 815, startovní číslo 502. Ta v Senegalu spolu s ostatními účastníky vzpomene na všechny, kteří se za start českých posádek v  dakarských závodech zasloužili. Neméně důležitým posláním expedice bude poklona Thierry Sabinemu, zakladateli slavného dakarského závodu, který právě v roce Karlova premiérového startu zahynul při tragické havárii pořadatelského vrtulníku.

dakar

Ve spolupráci s nadací UNICEF a s hnutím Stonožka se připravuje humanitární pomoc pro vybrané sirotčince v Senegalu.


Členové expedice
:

Karel Loprais - pilot kamionu

Milan Horka - navigátor kamionu

Miroslav Šimáček - mechanik kamionu

Jaroslav Lhota - druhý pilot kamionu

Jaroslav Jindra – režisér, kameraman, scénárista, publicista

Jaroslav Šíma – motocyklový novinář, fotograf

Petr Šigut – fotograf

Jan Rajniš – tlumočník a navigátor

Petr Kotek – manažer projektu

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Royal Trust