ijournal.cz

Sezóna oblíbených sladkých malin je tu!

red Zdroj: Tesco Stores ČR a. s., foto: archiv, -eso- 19.7.2014 Gastronomie

Maliny jsou mezi Čechy oblíbeným letním ovocem. Jen v obchodech Tesco se jich během hlavní sezony prodá více než stovky kilogramů. A to jak klasických červených, tak i méně známých malin žlutých.

K létu neodmyslitelně patří svěží šťavnaté ovoce. Kromě oblíbených jahod, melounů a třešní patří do této kategorie také drobné ovoce, například v Čechách populární maliny. Podle aktuálního průzkumu společnosti Tesco jsou sladké maliny letním ovocem „číslo jedna“ až pro čtvrtinu respondentů.V hlavní sezoně, která trvá od začátku července až do konce září, je tito zákazníci nakupují minimálně jednou za čtrnáct dní. Přednost dávají především malinám červeným.
červené maliny

Na prodejních pultech se ale v poslední době objevují také maliny žluté. V obchodech Tesco budou tyto maliny k dostání exkluzivně od českého dodavatele Berry servis od začátku září, který pěstuje ve foliovnících také jahody a ostružiny.

DSC_1617

Využijte svou fantazii aneb maliny na několik způsobů

Podle průzkumu Tesco jsou maliny oblíbené hlavně u mladých lidí do 26 let, velký počet příznivců mají ale i u zástupců starší generace. Nejraději je konzumují čerstvé, ihned po nákupu, ale kreativnímu využití se meze nekladou. „Zákazníci maliny rádi kombinují například se zmrzlinou nebo s bílým jogurtem. Během léta je pak také velmi populární pečení malinových zákusků a koláčů, stejně jako příprava marmelád nebo džemu. Maliny jsou ale využívány i netradičním způsobem, například jako ingredience při dušení masa. Vzniká tak chuťově zajímavý sladko-slaný sos. Maliny navíc maso krásně provoní,“ uvádí Stanislava Mele, manažerka nákupu kategorie ovoce a zelenina společnosti Tesco.

Maliny_1
Malinami také zákazníci často zdobí sklenici se šampaňským a speciálně malinami žlutými, které u nás zatím nejsou moc známé, dekorují nejrůznější koktejly a drinky. Ačkoliv podle aktuálního průzkumu nakupuje žluté maliny jen 5 % respondentů, jejich prodeje se rok od roku zvyšují. „V Čechách je žlutý maliník pěstován již dlouho, čeští zákazníci si ale cestu k těmto plodům teprve hledají. Atraktivní, zakulacené maliny žluté barvy se vyznačují sladkou chutí a příjemnou vůní. Jsou proto často využívány pro dekoraci jídel nebo při barmanských show. V kuchyni je zajímavé je kombinovat s malinami červenými, čímž vzniká oku lahodící kombinace barev,“ dodává Stanislava Mele.

Lahodné české maliny

maliníkČeské maliny jsou na prodejní pulty obchodů Tesco dodávány společností Berry Servis z Břežan u Českého Brodu, a to již osm let. Jedná se ryze českou společnost, která se řadí mezi největší pěstitele jahod a ostatního drobného ovoce u nás. Ročně vypěstují více než 50 tun červených malin a stovky kil malin žlutých. Do obchodů Tesco společnost Berry servis přitom dodává 40% procent své celkové produkce. „Mimo standardní dodávku červených malin letos opět dodáme do obchodů Tesco exkluzivně i maliny žluté, jejichž prodej se rok od roku zvyšuje,“ říká Martin Louda, spolumajitel společnosti Berry Servis.

MALINOVÝ JOGURT

Ingredience:

  • 200 g čerstvých červených malin
  • 100 g čerstvých žlutých malin
  • 1 Tesco Jogurt aktivní bílý 125 g
  • 1 lžíce citronové šťávy

Postup:

Maliny důkladně omyjeme, následně je spojíme s bílým jogurtem a vmícháme lžíci čerstvé citronové šťávy. Vzniklou směs nalijeme do skleněných misek a necháme v chladničce ztuhnout. Vršek můžeme dozdobit lístkem čerstvé máty.

Maliny_2

LETNÍ VYCHLAZENÝ DORT S MALINAMI

Ingredience:

  • 1 Tesco Jogurt smetanový bílý 400 g
  • 4 plátky želatiny
  • Lžíce medu
  • 100 ml mléka
  • Červené a žluté maliny na dozdobení
  • Dortový korpus

Postup:

Nejprve si připravíme plátky želatiny, které namočíme do nádoby se studenou vodou a necháme zhruba 15 minut nabobtnat. Plátky následně zbavíme přebytečné vody, přidáme je do ohřátého mléka s medem a zahříváme na mírném plameni, dokud se nerozpustí. Po prochladnutí smíchejte s jogurtem. Směs, která vznikne, naneste na dortový korpus a proložte malinami. Nechte odpočinout v chladničce a servírujte ozdobené variací malin na povrchu.

Maliny_3

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Tesco Stores ČR a. s., foto: archiv, -eso-