ijournal.cz

(R)evoluce na českých školách – nahradí běžky tradiční lyžák?

red Zdroj: Hamé 11.3.2024 Soutěže
Letošní mírná zima pomalu končí a české školy začnou již brzy plánovat lyžařské kurzy na příští rok. Budoucnost kurzů je ale nejistá – na horách je stále méně sněhu a pro řadu rodin začíná být lyžování finančně náročné. Proto se značka Hamé a její Májka, dlouhodobí partneři české biatlonové reprezentace, podívaly na alternativu – běžkování. Závěr je překvapivý – běžkování na lyžácích podporují jak mladí lidé, tak jejich rodiče. Školy by to tak určitě měly vzít v potaz při plánování další zimy.

HaméVe spolupráci s Českým biatlonem se značka Hamé, výrobce paštik Májka, zeptala, zda na lyžařský výcvik patří běžky. Ptala se mladých lidí od 16 do 25 let*, kteří mají na lyžařské výcviky čerstvé vzpomínky, a také rodičů, kteří své děti na výcviky posílají. Výsledek vás překvapí! 71 % mladých lidí odpovědělo, že by běžkování jako součást lyžařského výcviku uvítali a 47 procent by klidně jelo na školní výcvik, který je výhradně běžkařský. Hlavními důvody jsou zdravý sportovní výkon (27 %), krásné výhledy do krajiny (26 %) a legrace s partou (24 %). Názor mladé generace potvrzuje i učitel tělocviku David Špelda z Biskupského gymnázia v Hradci Králové, který má pořádání lyžařských výcviků pro studenty na starosti: „Běžky mezi zimní sporty patří a na lyžařských kurzech by neměly chybět. Studentům tak můžeme zprostředkovat jedinečné společné zážitky a hravá forma přispívá jak ke stmelení kolektivu, tak i podpoře jednotlivců a objevení radosti z běžeckého lyžování. Potvrdilo se nám, že čas strávený mimo ruch střediska je pro studenty zábavný.“

Rodiče chtějí mít zdravé děti

Na výhradně běžkařský lyžák by své děti poslalo 71 % rodičů. Jako hlavní důvod uvedlo, že jde o zdravý sport na čerstvém vzduchu (42 %). Na druhém místě rodiče uvedli, že běžkování je super zážitek v partě (16 %). Paradoxně až daleko vzadu se umístil argument, o kterém se dlouze diskutovalo v médiích – tedy fakt, že by běžky byly levnější než sjezdovky. To by byl hlavní důvod jen pro 5,1 procenta rodičů.

Školy, uvažujte o běžkách

Běžkařský výcvik jako alternativu ke klasickému sjezdovému lyžáku by tedy ocenili jak dospělí, tak mladí studenti. Školám by zároveň taková varianta mohla výrazně zjednodušit život a běžkování by se tak mohlo vrátit „do kurzu“.  Na závody v biatlonu se nás sice dívají statisíce, a popularita filmu Sněženky a machři (1982) ani po víc jak čtyřiceti letech neuvadá. Snímek podle průzkumu dobře zná nejen 94 % rodičů, ale také 73 % dotázaných ve věku 16-25 let.

Jen 8,6 procenta Čechů ale podle průzkumu běžkuje pravidelně. Máme tedy na čem stavět. To potvrzuje i Alena Fišerová ze značky Hamé: „Podporujeme biatlon nejen kvůli jeho velké popularitě mezi fanoušky všech věkových skupin, ale také proto, že je spojený s běžkováním a aktivním pohybem v přírodě. A to jsou témata důležitá zejména pro mladé lidi možná více než kdykoliv dříve.“

*„Sběr dat byl realizován v únoru 2024 prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos na vzorku 500 respondentů ve věku 16-25 let a 500 rodičů s dětmi.“

Odpovědi skupina 16 – 25 let:

skupina 16_25 letprůzkumprůzkum

Odpovědi rodičů s dětmi:

rodiče a děti
rodiče a děti


Značka Hamé pro vás připravila soutěž o balíček produktů, odpovězte na soutěžní otázku a výhra může být Vaše.

Soutěžní otázka: Kolik kusů paštik Májka se ročně vyrobí?
Májka
a) 30 milionů
b) 40 milionů
c) 50 milionů 

Nápovědu najdete na www.hame.cz/majka/

Správnou odpověď, prosíme, pošlete do 20. března 2024 půlnoci na e-mailovou adresu redakce@ijournal.cz. Do předmětu uveďte Soutěž – Hamé.Výhercům balíček zašleme na uvedenou korespondenční adresu.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Hamé