ijournal.cz

Rady a tipy pro údržbu pletenin

red Zdroj: Fashion Days 26.1.2015 Móda, obuv, doplňky

Chladnější počasí již nějakou dobu panuje a nás den co den chrání před zimou teplejší kousky oblečení. Velmi oblíbené jsou v tomto období pleteniny. Jak ale zajistit, aby neztrácely na kráse a hřejivosti? Čím větší péči jim poskytneme, tím déle vydrží a zachovají si svůj tvar. My se z nich pak budeme moci těšit po více sezón. Na rady a tipy jsme se zeptali odborné textilní konzultantky Fashion Days Elišky Kadlecové.

Fashiondays.cz_Little_Marcel,_1909_KcPletenina je vhodným společníkem do chladnějšího počasí pro svou hřejivost, avšak je třeba myslet na konkrétní materiál. Většinou od sebe jednotlivé druhy vlny vůbec neodlišujeme a nakonec se při praní přikloníme k rychlému a nešetrnému řešení.

„Nejpoužívanější je ovčí vlna, která se často používá ve směsi s nejrůznějšími syntetickými materiály. Ty jí buď dodávají lepší vlastnosti – jako třeba elastan dodává pružnost, nebo slouží jako její levnější náhražka – proto pozor třeba na polyamid nebo akryl. Ovčí vlna se také často směsuje s luxusnější kašmírskou a mohérovou vlnou,“ říká odborná textilní konzultantka Fashion Days.

Oblečení z přírodní vlny je samozřejmě kvalitnější, na druhou stranu náročnější na údržbu. Přírodní vlněné příze, mezi které patří např. ovčí, angorská, kašmírová, alpaková, mohérová nebo vikuní, vyžadují jemné zacházení, aby se nesrážely a neplstnatěly.

„Například u ovčí vlny můžeme některým pozdějším neduhům předejít tím, že se při nákupech nebudeme orientovat jen podle barvy svetru, ale i podle řeči symbolů na štítku. Ty nás informují o kvalitě, které se pak přizpůsobuje následná péče. Čím jsou totiž vlákna vlněné příze delší, tím je kvalitnější a bude se méně žmolkovat,“ radí Eliška Kadlecová, odborná textilní konzultantka Fashion Days.pletenina

Praní, ždímání a sušení

Pro všechny vlněné svetry platí, že do pračky mohou jedině při použití šetrného programu na vlnu nebo ruční praní a za použití speciálního pracího prostředku určeného na vlnu. Aby se nesrážely, nenastavujte teplotu praní na více než 40°.

Fashiondays.cz_Napapijri_7959 KcSvetry z pravé vlny jsou na rozdíl od těch akrylových velmi citlivé, za mokra se nesmějí ždímat, všechnu zbylou vodu je z nich potřeba vymačkat froté ručníkem, poté se rozloží na rovnou plochu, vytvarují a nechají uschnout mimo přímé sluneční paprsky. V žádném případě se nevěší – váhou absorbované vody by se totiž vlna vytáhla.

Vlna také nesmí za žádných okolností přijít do sušičky. Konkrétně pak platí, že na rozdíl od mohéru jsou kašmír a ovčí vlna plstivé a snadno šmolkují, měly by se proto prát jen na 30°C. Jak říká Eliška Kadlecová, ke každému materiálu je třeba přistupovat individuálně.

O Fashion Days

Fashion Days je online obchod s módou, obuví a doplňky s vedoucím postavením ve střední a východní Evropě. Jako průkopník v této oblasti má ambice udávat tempo v nakupování přes internet a pomocí inovací zastávat v tomto rychle se rozvíjejícím oboru vůdčí postavení. V současné době má Fashion Days více než 6 milionů členů a 1,6 milionu fanoušků na Facebooku. Svým zákazníkům nabízí přes 500 000 produktů od více než 1 000 značek, jež zahrnují dámské, pánské a dětské oblečení, obuv, sportovní oděvy a doplňky. Každý den se na stránkách Fashion Days objevují 100% originální výrobky od známých značek za velice atraktivní ceny, mezi nimiž můžeme jmenovat například Calvin Klein, Michael Kors, Armani, United ColorsofBenetton, Nike, adidas, Converse, Desigual, Vero Moda, Guess, Geox atd. Svým zákazníkům rovněž poskytuje denní dávku inspirace, stylu a zajímavých článků, které mohou najít na blogu TheDailyIssue http://www.fashiondays.cz/the-daily-issue/.

V roce 2009 založili tuto úspěšnou firmu švýcarští podnikatelé Markus Okumus a Jan Vichr. Lokální pobočky společnosti se nacházejí v Bulharsku, České republice, Maďarsku, Polsku, Rumunsku, na Slovensku a ve Slovinsku. Vedení podniku sídlí v Dübendorfu nedaleko švýcarského Curychu. Od roku 2012 je Fashion Days členem skupiny MIH Allegro Group. www.fashiondays.cz

 

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Fashion Days