ijournal.cz

Program ZDRAVÉ ZUBY slaví 15. narozeniny

red Zdroj: Zdravé zuby 23.6.2015 Krása a zdraví, Významné osobnosti, veřejné projekty

Česká republika zaujímá první místo v kazivosti zubů dětí v celé Evropě. Přesto se ale stav chrupu českých dětí neustále zlepšuje, a to i díky výukovému programu ZDRAVÉ ZUBY, který již 15. rokem učí děti na prvním stupni základních škol pečovat o chrup a buduje u nich pozitivní postoj k zubnímu zdraví. Jedná se o největší a nejdéle realizovaný program takového rozsahu pro děti mladšího školního věku, nejenom v oblasti prevence zubního kazu, ale v oblasti ochrany a podpory zdraví vůbec. 

Za posledních 14 let bylo rozesláno téměř 6 milionů soutěžních karet a soutěže zúčastnilo více než 200 000 dětí, kteří už vědí, že zubnímu kazu se dá téměř 100 % předejít.


Zdravé_Zuby_vítězky

Jsou to právě rodiče, kteří mají zodpovědnost za (zdravé) úsměvy svých ratolestí.  Ze dvou třetin je špatný stav dětských zubů způsoben nedůslednou péčí rodičů a špatnou výchovou v oblasti dentální hygieny. V Česku má zubní kaz polovina pětiletých a dvě třetiny dvanáctiletých dětí, preventivní zubní prohlídku přitom každoročně neabsolvuje třetina předškolních a pětina školních dětí. Víte například, že:

 • Zubní lékaři ošetří v Česku 6 milionů kazů ročně?
 • Zubní kaz je nejrozšířenější lidskou chorobou a postihuje až 80 % z nás?
 • Zdravotní pojišťovny zaplatí v Česku ročně za zubní kazy 1,5 miliardy korun?
 • Kazivost zubů není dědičné, ale infekční onemocnění?
 • Zuby byste si měli čistit nejdříve 20 minut po jídle?
 • Žvýkání žvýkačky bez cukru po jídle po dobu 20 minut pomáhá udržovat zuby zdravé?
 • Zuby by se měly čistit vždy od dásně k zubu? Opravdu neplatí, že čím tvrdší kartáček, tím lepší!

A protože děti rády soutěží, je součástí výukového programu ZDRAVÉ ZUBY soutěž, jejímž cílem je přivést do stomatologických ordinací co nejvíce dětí mladšího školního věku na preventivní vyšetření chrupu, a naučit je tak pravidelné péči o své ústní zdraví.  Stomatolog svým razítkem do soutěžní karty, která je žákům rozdávána jejich učiteli ve škole, potvrdí, že chrup dítěte viděl. Děti následně celou kartu vyplní a odešlou.  Za 14 let bylo soutěžními kartami osloveno téměř 45 000 škol.

Děti také i díky tomu vědí, že v rámci prevence zubního kazu je potřeba:

 • navštěvovat pravidelně stomatologa a dentální hygienistku každých 6 měsíců
 • čistit zuby pastou s fluoridy, určenou dětem
 • používat mezizubní čistící pomůcky
 • doplňovat ústní hygienu účinnou ústní vodou
 • žvýkat po každém jídle žvýkačky bez cukru

Tyto správné návyky ústní hygieny se utvářejí už v raném dětství – buďte proto svým dětem vzorem.

Za posledních 14 let bylo rozesláno téměř 6 milionů soutěžních karet a správně vyplněnou soutěžní kartu nám odeslalo více než 200 000 dětí. Soutěž ZDRAVÉ ZUBY je také určená samotným školám. Školy i děti získávají každoročně zajímavé, hodnotné ceny. Za 14 let realizace soutěží bylo oceněno 12 500 dětí a 630 škol. V rámci programu bylo na seminářích, akreditovaných MŠMT ČR, proškoleno 3 422 pedagogů.  Program je v tomto školním roce v Pardubickém kraji součástí projektu Otazníky zdraví, který je podporován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

Více informací naleznete na webových stránkách programu www.zdravezuby.cz.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Zdravé zuby