ijournal.cz

Profesionálkou ve vlastní kuchyni: Jak na hovězí steak

red Zdroj: Gast-Pro.cz 4.7.2014 Gastronomie

Přesně podle naší chuti propečený, ale vždy šťavnatý steak! …to je umění, milé dámy. Věděly jste, že nejen výběr masa, marinování a postup přípravy hraje svoji roli v tomhle kulinářském majstrštyku? Jednou z hlavních vychytávek je také kvalitní nádobí. Jak to všechno spojit do symfonie chutí vám rád ukáže profesionální školicí kuchař Jarda Brdička ze společnosti GAST-PRO.CZ

IMG_9486_2
 

Každá z vás může být královnou ve své kuchyni. Chuťové pohárky vám budou ležet u nohou, až před vámi jako skvělou hostitelkou spadnou čelisti vašich strávníků až k zemi. Pojďme tedy na to!

Krok po kroku

„Základem dobrého steaku je 3-4 cm silný plátek masa, který by měl být přirozeně vyzrálý. Správnou vyzrálost masa poznáme tak, že pokud do něj uděláme palcem ruky důlek, nesmí se vrátit do původní polohy. V opačném případě je lepší steaky několik dní marinovat, potřené pár kapkami kvalitního oleje, zabalené společně s čerstvými bylinkami. Doporučuji se zcela vyhnout kořenícím směsím s vysokým obsahem soli a glutamátů,“ říká Jarda Brdička.

image

Pánev? Jedině ta správná!

A jsme u toho!Úspěch závisí, jak jsme už předeslali, na výběru pánve. A o tom jako profesonál ví za léta praxe Jarda Brdička své. „Měla by být těžká, nejlépe litinová nebo ocelová s dobrou akumulací tepla. S výběrem té nejvhodnější vám rádi poradíme u nás v prodejně. Výborné zkušenosti máme s pánvemi de Buyer, speciálně pak s řadou Mineral B Element, do které se při výrobě přidává včelí vosk, čímž při kvalitním prvotním vypálení získává žádoucí nepřilnavé vlastnosti,“ dodává. Investice do profesionálního kuchyňského vybavení se v domácnosti rozhodně vyplatí. Výhodou profi pánve je dlouhá životnost, ekologická výroba a možnost recyklace, ale také její multifunkčnost. Pánev je možné použít na indukci, sklokeramice, na plynovém hořáku a dokonce i v troubě, navíc při velmi vysokých teplotách. A úspěchy společnosti GAST-PRO na českém i mezinárodním trhu se svou nabídkou profesionálního vybavení kuchyně to všechno zcela potvrzují.

de_pfanne_800

Na gril s ním!

Před samotným grilováním se ujistěte, že je pánev dostatečně rozpálená. To může u kvalitní pánve trvat i několik minut. Steaky jemně potřené olejem položte na dno pánve a pečte zprudka, dokud se steak sám neuvolní a nepůjde pohodlně otočit. Poté steak otočte a opečte i z druhé strany. Není to žádná věda, všechno dává smysl.  Prudkým záhřevem se totiž zdenaturují bílkoviny v povrchových vrstvách a póry masa se uzavřou. Tak se na povrchu masa vytvoří krusta, která zabrání vysušení pokrmu uvnitř. Výsledkem je opečený steak s jemným a vláčným středem. Maso při obracení ničím nepropichujte!

Osobní doporučení dnešního šéfkuchaře

„Osobně doporučuji hovězí steaky grilovat v úpravě medium rare, tedy středně krvavý, s vnitřní teplotou okolo 52°C,“ přidává k receptu další radu Jarda Brdička. Bez vpichového teploměru toto poznáme tak, že se nám na konci grilování na krustě začne rosit červená šťáva. Poslední fází grilování je nechat steak „odpočinout“ cca 5-8 minut na teplém místě. Solíme hrubozrnnou solí z mlýnku až těsně před podáváním.

Dobrou chuť!

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

red

Zdroj: Gast-Pro.cz