Motto: Úspěch je směsicí tvrdé práce a velkých snů. (Lee Iacocca)
Dnes je Neděle, 15.Září 2019
ijournal.cz

Pozvánka na návštěvu jihočeských Borovan a okolí

1.1.2015 Cestování

Aktuálně přijměte pozvání na tříkrálový koncert komorního tria pořádaný již tuto neděli 4. ledna 2015 v Malovaném sále Borovanského kláštera od 17.00 hodin.
Předprodej vstupenek – infocentrum a knihovna, tel. 387 001 356 a www.cbsystem.cz.
Hlavní pořadatel: Město Borovany – www.borovansko.cz
Zastavení v čase

Právě Borovanský klášter je dominantou malebných Borovan nacházejících se v jižních Čechách u Českých Budějovic. Byl založen českobudějovickým měšťanem, kupcem Petrem z Lindy po smrti svého jediného syna v roce 1455.

DSC_2081

barokní oltář

barokní oltář

Borovany, město s bohatou historií

Borovany, původně slovanské osídlení (první důkazy z roku 1186), byly díky Rožmerkům kolem roku 1578 povýšeny na městys, z této doby je známa i podoba městského znaku. Po vymření tzv. rodu pětilisté růže (růže převzatá z erbu Rožmberků) zdědili panství Švamberkové, za účast ve stavovském povstání jim byl ale majetek zabaven. Borovany tak připadly císaři Ferdinandu III., které předal do správy jím obnovenému klášteru v roce 1630. A nastává významný rozmach. Za probošta Bubenského je postavena kaple P.M. Karmelské, kostel, obnoveny hospodářské budovy a především za zmínku stojí vznik prelatury, resp. zámku. K dominantám kláštera patří gotická socha Pieta datovaná do druhé poloviny 15. století a  „Křížová chodba“, která byla vystavěna ve 3/4 15. století, v současné době je zde instalováno lapidárium barokních soch. 

DSC_2088křížová chodba
Řád Augustiánů odešel z Borovan po josefínských církevních reformách a po zrušení tamního kláštera (1785) nastává éra knížete Jana Schwarzenberga, který přebírá statek od správy náboženského fondu. Upravují ho na zámek, rodový znak umisťují nad hlavní vstup, tak jak je toto známe dodnes. V roce 1940 od něj koupila zámek obec, aby zde zřídila obecní školu s působností až do roku 1997. Nyní v gotické části hospodaří římskokatolická farnost. V budově kostela, po generální opravě v letech 2004 až 2010, dnes najdete knihovnu Augustina Bubenského, informační centrum s výstavní síní a kavárnou. Statut města získávají Borovany v roce 1973.


DSC_2079

Borovanská současnost

V prostorách Borovanského kláštera se koná po celý rok spousta akcí (viz koncert v úvodu), či v klášterní zahradě, naposledy např. na podzim, kromě stylové hudby a pohádky pro děti, na dospělé návštěvníky čekalo jablečné moštování  koštování pálenek, vína i burčáku, dobroty ze zvěřiny, ryb, hub a ovoce.

znak BorovanySnad nejznámější akcí spojenou s Borovany je již tradiční slavnost Borůvkobraní, které stojí za „zažití“. Nezapomeňte si tedy do vašich tipů na výlety určitě poznamenat každoročně neděli po 8. červenci – na rok 2015 připadá toto datum na 12.7. Setkáte se zde se vším, co s borůvkami souvisí. Ochutnáte všelijaká borůvková jídla, můžete soutěžit v pojídání knedlíků s typickým borůvkovým žahourem. Program je připraven opravdu pro celou rodinu, i pro vaše nejmenší. Na památku si lze odvézt z jarmarku produkty, jak jinak než z borůvek, ať už to jsou různé džemy, likéry, pivo, víno a medovina, nebo samotné borůvky té nejlepší kvality.

Pro opravdové milovníky borůvek byla před dvěma lety otevřena borůvková zahrada nacházející se v přilehlém parku bývalé prelatury kláštera. Dozvíte se odborné rady o pěstování, setkáte se až s osmi odrůdami borůvkových keříků, z nichž vybrané odrůdy lze i zakoupit a pěstovat je pak na své zahradě.

Dovolená, jak má být

V Borovanech navštivte letní přírodní koupaliště LAZNA, krytý plavecký bazén (mimosezónně), tenisové kurty, volejbalové nebo fotbalové hřiště. Vyžití najde každý. V okolí je velké množství borůvkou značených turistických stezek pro pěší i cyklisty. Cyklotrasa je vhodná pro malé děti, vede po upravených cestách, místní turistické zajímavosti a pověsti, se kterými se na výletě setkáte, zhodnotíte dvojnásob. Vedle zážitků a získaných informací o regionu můžete na 26 km okruhu sbírat i razítka na označených zastávkách, a za alespoň šest takových razítek vyzvednout odměnu v informačním centru.

pohádková tabule  

Nevynechejte proto vzdálenou 3 km od Borovan malou zoologickou zahradu ve Dvorci u silnice na Trhové Sviny a razítko máte jisté. Zajeďte i do Trocnova rodiště Jana Žižky. (Pozn. uprostřed parku na Žižkově náměstí v samotných Borovanech byla vytvořena socha tohoto husitského vojevůdce.) Na severní straně náměstí, přesně naproti klášterní prelatuře, nepřehlédnete barokní budovu radnice z druhé poloviny 17. století. Zajisté vás okouzlí poklidná vodní plocha mnoha a mnoha rybníků, které jsou s jižními Čechami neodmyslitelně spjaty, potkáte je doslova na každém kroku, jenž dotváří celkový ráz zdejší úchvatné přírody. 

podzimní pohlednice rybníka u Borovanského mlýna

Ubytování v Borovanském mlýně

Ideální polohu pro vyjížďky do okolí za poznáváním ojedinělých krás jižního cípu Čech a zasloužený odpočinek splňuje zdařile zrekonstruovaný mlýn na penzion s pohostinstvím a hospodářstvím na břehu rybníka s dobrou dostupností necelé 2 km od Borovan, do Českých Budějovic dojedete do 20 minut.

penzion Borovanský mlýn
besídka na rybníku

V restauraci o kapacitě 50 až max. 90 míst si pochutnáte kromě tradičních jídel i na místních specialitách z ryb, kuchyně je zásobena ze soukromé produkce farmy, zelenina, maso, vajíčka jsou podstatou kvalitní gastronomie. Právě proto je vyhledávaným místem pro pořádání svatebních hostin, rodinných oslav a firemních akcí. Pro ubytované je k dispozici venkovní krytý bazén, terasa s grilem, sauna, sportovní rybolov, dětské hřiště, parkování. Bezlepková i vegetariánská jídla nejsou pro ochotný personál žádnou překážkou, maximálně vyjdou vstříc při přípravě dietních pokrmů. Ve farmářském krámku v jedné z hospodářských budov jsou nabízeny produkty vlastní výroby, džemy, med a spousty dobrot třeba z borůvek.

obchůdek Borovanský mlýnkontakt Borovanský mlýn

podzimní atmosféra

V kvalitně zařízených jedno až čtyřlůžkových pokojích nabudete tolik potřebnou energii pro vaši aktivní dovolenou. Nechybí tu televize, wi-fi, usínat budete vedle pohádkových postaviček, které jsou namalovány na zdech každého z pokojů, o kterých si tak můžete nechat zdát a druhý den se s nimi potkat na Pohádkové půdě.

V areálu je instalována stálá výstava českých pohádek s výtvarnou dílnou. V průběhu roku se zde pořádají oblíbené Pohádkové dny. V obchůdku si můžete zakoupit upomínkové předměty jako ručně vyrobená strašidla, pohádkové postavičky (čertíky, vodníky aj.), pohlednice a knížky. Otevřeno je každý den od 10.00 – 17.00 hodin.

Pobyt v Borovanském mlýně si s dětmi také jistě zpestříte návštěvou přilehlého zoo koutku – farmy s ukázkou chovu nejen domácích zvířat a s možností vyjížděk na koních nebo rybaření.

vítejte na farměfarma Borovanský mlýn

Bližší informace o možnostech ubytování a akcích jakými jsou tradiční „jitrnicobraní nebo podzimní výlov rybníka“, kde jsem byla osobně a vřele doporučuji i pro další roky, naleznete na www.borovanskymlyn.cz. Navíc do konce ledna 2015 můžete využít slevu na ubytování ve výši 10% (platí pro týdenní ubytování od soboty do soboty).

výlov rybníka_1výlov rybníka_2

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Autor

Zdroj: foto: eso